קנו לעצמכם מתנה לחג

מהי רשת האופנה הזולה ביותר לחגים?

מכירות סוף העונה נגמרו, החגים בפתח - ומי שרוצה להצטייד במלתחה חדשה או אפילו בפריט אחד לכבוד החג, ימצא חנויות עמוסות בבגדים יקרים מקולקציית הסתיו ■ ברשתות האופנה טוענים שהשוק רווי ותחרותי, ולכן כבר בתחילת העונה המחירים נמוכים לעומת השנה שעברה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

רשימת הקניות לערב ראש השנה אינה מסתכמת במזון ובמתנות. רוב הישראלים נוהגים להתחדש גם בפריט לבוש אחד או שניים לקראת החג, וגם לחדש את הקולקציה בארון הבגדים לקראת חילופי העונות. ואולם ברשתות האופנה הגדולות מבצעי סוף העונה כבר תמו, ובמקרה הטוב אפשר למצוא מדף אחד עם פריטי קיץ שנמכרים בהנחה. מרבית החנויות מציעות את קולקציית הסתיו שלהן במחירים מלאים.

ענף האופנה בישראל רחב ומגלגל סכומי כסף גדולים. היקף הפעילות בענף הוערך על ידי קבוצת דן אנד ברדסטריט בתחילת 2012 ב-10 מיליארד שקל בשנה. 60% מפעילות זו מנוהלת על ידי עשר רשתות ביגוד והנעלה מובילות, שהבולטות שבהן הן זארה (14.5% מהפעילות בשוק) ופוקס (14%). עם זאת, בדן אנד ברדסטריט טוענים כי רמת הסיכון בענף גבוהה בהשוואה לענפי המשק האחרים, מכמה סיבות: ראשית, רמת התחרות הגבוהה מובילה לשחיקה ברווחיות; ושנית, החברות בענף נדרשות לתחזק באופן שוטף את המותגים, לתכנן באופן עקבי את פריסת החנויות, ולהתאים את עצמן למגמות האופנה המתחלפות.

5 מתוך 5 |
1 מתוך 5 |
2 מתוך 5 |

צח ברקי, הכלכלן הראשי של דן אנד ברדסטריט, מסביר כי בעקבות המצב הכלכלי, הרשתות חייבות להרחיב כמה שיותר את קהל היעד כדי להגדיל את ההכנסות. "רשתות שבעבר פנו למגזר מסוים, מנסות כיום להגיע לכמה שיותר לקוחות פוטנציאליים כדי להגדיל את התנועה בחנויות, ובכך להגדיל את הפדיון", הוא אומר. "כך למשל, ניתן למצוא כיום פריטים שמתאימים לאמהות ולבנות באותה חנות".

ברקי מוסיף כי בתקופה שבה צפויות העלאות מסים ומע"מ, בהכרח תחול ירידה בצריכה הפרטית, וכי משיחות עם גורמים בענף הוא מסיק שהרשתות שואפות כעת לשמר את מצבן, ולא מצפות לצמיחה נוספת עד סוף השנה הנוכחית. "הקושי הגדול יהיה לרשתות הקטנות, מכיוון שניהול המלאי נעשה מורכב יותר עבורן. כתוצאה מכך הן עלולות להיתקל בקשיים, והרשתות הגדולות יפרחו על חשבונן בתקופה הזו", הוא אומר.

"שמים את המחיר במקום הראשון"

גבי רוטר, מנכ"ל משותף בקסטרו, מסכים כי באופן כללי השוק תחרותי ורווי: "לקראת העונה הקרובה, עשינו עבודה אדירה בלנסות להוזיל את המוצרים ללקוחות, גם אם זה משפיע בטווח הקצר על הרווחיות הגולמית. רמת המחירים נמוכה יותר מהחורף שעבר, ואנחנו מקווים שהלקוחות ישימו לב לכך, אף שזו תקופה שקשה יותר להוציא כספים בעקבות ההתייקרויות במשק".

מחירי בגדי נשים ברשתות האופנה בשקלים

שגיב שקד, מנכ"לית Celio ישראל, טוענת לעומת זאת כי "מצד אחד יש תחושה כללית של פגיעה בענף, יחד עם פרסומים על כך בתקשורת, ומצד שני יש נתונים שמצביעים על ההפך. בסך הכל, אנחנו רואים פעילות דומה בהיקפה לשנה שעברה. אמנם אין כאן צמיחה, אבל מדגם מהחודשיים הקודמים מראה כי יש גם עלייה מסוימת במכירות באוגוסט. זה קורה מכיוון שאנחנו ערים יותר לתחרות ומבינים שנולד צרכן חדש בקיץ 2011, ולכן אנחנו שמים כעת את המחיר במקום הראשון".

אחת הדרכים שבהן מצליחות הרשתות למשוך לקוחות ולעמוד ביעדי המכירות גם בתחילת עונה היא באמצעות כרטיסי מועדון. הכרטיסים האלה מתיימרים לספק הנחות לחברים ומבצעים משתלמים במשך כל השנה. חגית נאור, מנהלת מסחרית בגולף נשים, טוענת כי "גולף מצליחה להביא לקוחות באמצעות כרטיס המועדון שלה, הכולל שבע רשתות, גם בתחילת העונה, ובזכותו אנחנו פחות מרגישים ירידה בביקורים בחנויות בימים אלה. יש לנו יכולת להביא אנשים לחנויות ללא קשר למכירה מסוימת. לקוחות מזדמנים אולי פחות מגיעים בתקופה הזו, אבל בעזרת הכרטיס אנחנו מצליחים להגיע למחזור הצפוי שלנו".

החנויות בקניונים לא מלאות

מחירי בגדי גברים ברשתות האופנה בשקלים

כדי לברר איפה ניתן למצוא את קולקציית הסתיו החדשה הזולה ביותר, יצאנו לבדוק 11 רשתות ארציות מובילות, ובחרנו בחמישה פריטי לבוש יומיומיים וחגיגיים לגברים ונשים.

בביקור שערכנו בקניונים ובחנויות, שמנו לב לכך שתנועת הקונים אינה סואנת כפי שציפינו שתהיה בתקופה זו, אף שביקרנו שם בשעות שונות. תנועת הלקוחות בקניונים התמקדה בעיקר באזורי ממכר המזון או בחנויות המתנות, בעוד שמרבית חנויות הבגדים היו יחסית ריקות.

רוטר מסביר: "אנחנו נמצאים כעת בתקופה שבה אנשים חוזרים לעבודה והילדים עסוקים, ולכן הגיוני שיהיה רגוע יותר - אם כי כבר השבוע יורגשו ביקושים גדולים לחג ותורגש עלייה במכירות". שקד מוסיפה כי לפחות בארבע השנים האחרונות, הזמן הפנוי לקניות החג הצטמצם, וככל שמתקרבים יותר לערב החג, הפעילות בחנויות גוברת. גם הפרסום לחג מתחיל מאוחר יותר", היא אומרת. "אני לא חושבת שיש כאן קשר למצב הכלכלי, והסיבה העיקרית למצב היא הקירבה למכירות סוף העונה, שרק עכשיו הסתיימו".

ומה מבחינת המחירים? מבדיקה שערכנו ברשתות האופנה עולה כי מרביתן מציעות פריטי לבוש שונים בקשת רחבה של מחירים, וגם בין הרשתות השונות ניתן להבחין בפערים משמעותיים, אך באופן כללי מחירי פתיחת העונה לא נמוכים במיוחד.

כך למשל, חולצת טי שירט קצרה לגברים עולה 33.30 שקל בפוקס וברנואר, אך ברשת קסטרו מחירה מגיע ל-99.90 שקל.

בחישוב של חמשת הפריטים הזולים ביותר לגברים, הרשת שמציעה את האפשרות הזולה ביותר היא Forever 21, שבה העלות מסתכמת ב-412 שקל. הרשת היקרה ביותר, לעומת זאת, היא גאפ, שבה חמשת פריטי הלבוש לבגדים הסתכמו ב-867 שקל - יותר מכפול מהעלות ב-Forever 21.

מסיכום הבדיקה בעשר רשתות האופנה, עולה כי העלות הממוצעת לרכישת חמשת הפריטים הזולים ביותר עבור גברים היא כ-656 שקל.

בבגדי הנשים, לעומת זאת, העלות הממוצעת לחמשת הפריטים הזולים ביותר הסתכמה בכ-760 שקל, והפערים בין החנויות גדולים יותר. כך למשל, את מכנסי הג'ינס הזולים ביותר מצאנו בForever 21-, ב-44.90 שקל, וברשת H&M ב-49.90 שקל, ואילו את מכנסי הג'ינס היקרים ביותר מצאנו בגאפ, שם הג'ינס הזולים ביותר לנשים נמכרים ב-269 שקל - כ-500% יותר מב-Forever 21.

הרשתות Forever 21 ו-H&M נמצאו גם הזולות ביותר עבור שאר פריטי הלבוש לנשים, עם הפרש זניח של שקל אחד בלבד ביניהן בחישוב הכולל - 379 שקל ב-Forever 21, לעומת 380 שקל ב-H&M. העלות של חמשת הפריטים בשתי הרשתות עומדת בהפרש ניכר אל מול שאר הרשתות, שבהן העלות מתחילה מ-620 שקל בפוקס - 64% יותר מאשר ב-Forever 21.

בדומה לבגדי הגברים, גם בבגדי הנשים הרשת שהציעה את האפשרות היקרה ביותר היתה גאפ, שבה עלות חמשת הפריטים הסתכמה ב-1,255 שקל - 231% יותר מהעלות ב-Forever 21.

כך בדקנו

הבדיקה נערכה ב-5 וב-6 בספטמבר, בחנויות גאפ, H&M, גולף, רנואר, Celio ו-Forever 21 בקניון עזריאלי בתל אביב ובחנויות קסטרו, אמריקן איגל, פוקס וזארה בקניון רמת אביב. בדקנו חמישה פריטי לבוש לגברים ולנשים, ומצאנו את המחיר הנמוך והגבוה ביותר עבור כל פריט שנמכר בחנות במהלך הבדיקה. החישוב בהשוואת המחירים מתייחס למחירים הנמוכים ביותר שמצאנו עבור כל פריט.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ