הבטיחו לחכות אחרי החגים? הסל לראש השנה התייקר עד 35% במגה ושופרסל; רמי לוי - הכי זול

רשתות המזון מבטיחות שעליות המחירים יידחו לאחר החגים, אבל בדיקת סל הקניות לראש השנה מעלה שההתייקרויות כבר כאן - והן כואבות בכיס ■ גם השנה רמי לוי מציע את הסל הזול ביותר - ואילו במגה בול תשלמו הכי הרבה ■ ההפרש בין מחיר הסל הזול ליקר: 130 שקל

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג
גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג

>> הקניות לחגים כבר בפתח, והרשתות נערכות עם מבצעים. אולם נדמה כי לעומת החג בשנה שעברה, אז הורגשה המחאה החברתית והרשתות התאמצו לפרסם את המחירים הנמוכים שהן מציעות, הרי שהשנה הרשתות הגדולות משקיעות פחות בפרסום.

מחירי סל הקניות

באחרונה מתרבות הידיעות על עליית מחירים צפויה בשוק המזון, עקב עליית מחירי חומרי הגלם והוצאות נוספות כמו שכר עבודה וחשמל. בדיקת המצב בשטח, שביצענו השבוע, מגלה שהמחירים כבר עולים - ובשיעור גבוה הרבה יותר מזה של עליית המע"מ (1%) או התייקרות חומרי הגלם (3%-7%). חלק מהמוצרים אף התייקרו בעשרות ומאות אחוזים בהשוואה לחג לפני שנה.

בבדיקה שכללה יותר מ-40 מוצרים, מצאנו כי סל הקניות לחג השנה התייקר בכל רשתות המזון בשיעורים שונים - החל ב-4% לסל ברשת מחסני כמעט חינם ועד 35% ברשת מגה בול. כך למשל, ברשת רמי לוי, שהציעה בשנה שעברה עוף שלם במחיר הנמוך ביותר - 6.40 שקלים - נמכר כעת העוף ב-9.80 שקלים, הפרש של 53%. בשופרסל דיל גם כן ייקרו את העוף, וכעת הוא נמכר במחיר זהה לרמי לוי, אך בהשוואה למחירי השנה שעברה מדובר בעלייה של 44%. מי שהקפיצה משמעותית את המחיר היא מגה בול, עם עלייה של 115% במחיר העוף, שנמכר כעת ב-14 שקל לעומת 6.50 שקלים בחג הקודם. העלייה המתונה ביותר היא ברשת מחסני כמעט חינם, שהעלתה את מחיר העוף ב-12%. לאחר שבשנה שעברה היה העוף ברשת יקר משמעותית לעומת המתחרות ונמכר ב-15 שקל, כעת מחירו 16.80 שקל.

פערים גדולים

יצאנו לבדוק מי מהרשתות מציעה את הסל המשתלם ביותר, ומצאנו פערים גדולים, שהגיעו עד 130 שקל - הפרש של עד 40% עבור אותו סל בדיוק.

תפוח בלי דבש

הבדיקה כללה סל קניות של 42 מוצרים, בהם בשר, פירות וירקות, שתייה קלה ומוצרים מיוחדים לחג. מאחר שרצינו להשוות את המחירים לאלה של ראש השנה הקודם, צמצמנו את הסל הסופי ל-30 מוצרים. לפי הבדיקה, גם השנה מציע רמי לוי את סל הקניות הזול ביותר לחג - בעלות של 324.80 שקל. את הסל היקר ביותר מציעה רשת מגה בול, במחיר של 453.90 שקל - גבוה ב-40% מהסל של רמי לוי.

בניגוד לרשתות האחרות, רשת מחסני כמעט חינם הצליחה להציג ירידת מחירים בכמה מוצרים לעומת השנה שעברה, והשנה הסל שלה הוא הזול ביותר אחרי זה של רמי לוי, ומחירו 374.20 שקל. זאת לאחר שבשנה שעברה הציעה את הסל היקר ביותר. ברשת שופרסל, שבשנה הקודמת הציעה מחירים קרובים לאלה של רמי לוי, מורגשת היטב עליית המחירים - שכן השנה מציעים ברשת את סל הקניות במחיר של 395.75 שקל, אמנם זול יותר ממגה אך עדיין יקר ב-22% מהסל הזול ביותר.

מרמי לוי שיווק השקמה נמסר כי "העלות הכוללת של הסל השנה גבוהה יותר מבשנה שעברה מאחר והשנה הוצעו מבצעים שונים על מוצרים אחרים. ההבדלים נובעים גם מהעובדה שהיצרנים עצמם ערכו מבצעים מעמיקים יותר בשנה שעברה".

ממגה נמסר בתגובה כי "רשת מגה בול מציעה ללקוחותיה את הסל הזול והמשתלם ביותר לראש השנה. מחירי המוצרים הספציפיים שעליהם מתבססת הבדיקה היו תחת מבצע בשנה שעברה. יחד עם זאת, חלק מאותם המוצרים מוצעים גם השנה במבצע של 'מאות מוצרים לחג ב-10 שקלים', כמו גפילטע פיש ושמן קנולה עץ הזית. בנוסף, הרשת מציעה מבצעים עמוקים והנחות נוספות על מאות מוצרים המאופיינים בצריכה מוגברת לקראת החג".

סניף מגה בתל אביבצילום: תומר נויברג / ג'יני

משופרסל נמסר כי "אין כל מקום להשוואה של מוצרים ספציפיים שהועמדו במבצע בשנה שעברה למחירם השנה. בכל שנה נקבעת רשימת מוצרים שונה לחג לפי הבנת הרשת את הסל האולטימטיבי למשפחה ישראלית לקראת ראש השנה. גם השנה שופרסל בנתה סל במסגרתו הועמדה שורת מוצרים נרחבת במבצעים אטרקטיביים במיוחד, בנוסף למאות מוצרים אחרים המוצעים במבצעי ה-5 עד 20 שקל, הנותנים מענה מלא ללקוחות הרשת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker