מבחן הוורד: באיזה אתר אינטרנט כדאי להזמין זר פרחים

במקום לכתת רגליים בחנויות, לעמוד בתורים ולהיסחב עם שקיות - אפשר להיכנס לאחד מעשרות אתרי האינטרנט ולהזמין לבני המשפחה פרחים לחג, לכל מקום בארץ ■ באיזה אתר הכי כדאי להזמין? בדיקה בחמש חנויות פרחים מקוונות מגלה פערים של מאות אחוזים במחירי הוורדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ראש השנה יחול אמנם עוד שבועיים, אך המירוץ אחר מתנות החג כבר החל. כבכל שנה, אחת המתנות הפופולריות היא פרחים - מתנה משמחת, שמתאימה לכולם ודורשת מעט מאמץ - אפשר להזמין אותה ברגע האחרון ואפילו אין צורך לצאת מהבית. אתרי אינטרנט רבים מאפשרים לרכוש זרים מושקעים - רק לבצע הזמנה והזר יגיע ליעדו.

ענף הפרחים בישראל נאמד ב-950 מיליון שקל ב-2011. לפי נתוני דן אנד ברדסטריט, 700 מיליון שקל מתוכם הגיעו מיצוא. שוק הפרחים מאופיין בעונתיות מובהקת, ובשוק המקומי התקופות החזקות הן חגי תשרי ופסח.

בישראל פועלות 850 חנויות פרחים - הרשת המובילה היא זר פור יו, המונה 27 סניפים. בנוסף פועלות 450 משתלות מכירה. התחרות מתמקדת בסביבה הגיאוגרפית הקרובה. אף שהענף רחב, מספר חנויות הפרחים קטן, וב-2010-2011 נסגרו כ-150 חנויות. ענף המשתלות, לעומת זאת, שמר על יציבות יחסית ואפילו רשם צמיחה של 5%.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

יוסי כהן, מנכ"ל זר פור יו, מספר ששוק המכירה בישראל עבר שינוי בארבע השנים האחרונות: "הרבה חנויות מקומיות התחילו להיסגר, כי מי שניהל והחזיק אותן היה הדור המבוגר, והדור השני לא תמיד מעוניין להמשיך לנהל את החנויות", הוא מסביר. "חנות פרחים זה לא עסק שפותחים ומצריך רק להתנהל מול ספקים ולמכור סחורה. חשוב להכיר את הסחורה, לדעת איך שומרים על פרחים, איך מסדרים אותם - זו התעסקות לא קטנה".

כהן מוסיף כי סיבה נוספת לסגירת החנויות הוותיקות היא שינויים בהרגלי הצריכה של הצרכן הישראלי. "היום הישראלים רוצים לקבל את הסחורה כמה שיותר מהר, ואת הסחורה הכי טובה שאפשר. אם בעבר הזמן ההגיוני להגעת משלוח פרחים היה שלוש שעות, כיום הרבה לקוחות דורשים שתוך שעה וחצי המשלוח יגיע ליעדו".

עוד טוען כהן כי הצרכן כיום פחות מתפשר לגבי איכות המוצר. "הלקוחות שמים דגש על אחידות ואיכות. הם רוצים לדעת שהמוצר שהם מזמינים ייראה בדיוק כמו מה שהם בחרו", הוא מסביר. נטייה זו קשורה ישירות להתחזקות ההזמנות באינטרנט - כפי הנראה הגורם המשמעותי ביותר לשינוי בהרגלי צריכת הפרחים. אנשים רבים מזמינים כיום פרחים באינטרנט, והיצע האתרים רחב. רבים מהאתרים אף מציעים לשדרג את משלוח הזר עם תוספות כמו שוקולד ויין.

בכיר בענף הפרחים טוען שהתחזקות האתרים היא הגורם האמיתי לפגיעה בחנויות הקטנות: "בעלי החנויות היו רגילים שכל השכונה היתה מגיעה לאותה חנות, וכעת זה השתנה. כיום לא באמת מעניין את הלקוח אם החנות ממוקמת בשינקין או בעפולה. החנויות שישרדו הן אלה שיתאימו את עצמן לצרכן הישראלי ולקדמה הטכנולוגית".

עם זאת, טוען אותו בכיר, העובדה שהלקוח אינו יודע את מקור המשלוח בעייתית. "פעמים רבות לקוחות כלל לא מודעים לעובדה שהזמנתם מבוצעת באמצעות תיווך: המקור שממנו בוצעה ההזמנה יוצר קשר עם חנות הקרובה למקום המשלוח. כך, הלקוח יכול לשלם על הזר 100 שקל, המתווך משאיר לעצמו עמלה של 20%-25% - והחנות מכינה ללקוח זר ששוויו 75 שקל בלבד".

בכיר אחר בענף טוען שלעתים החנות סומכת על כך שהמזמין כלל לא יראה את המוצר הסופי שהתקבל, אלא רק יוודא שהמשלוח הגיע ליעדו - ולכן גם לא יהיה מוטרד מכך שהזר יהיה איכותי פחות.

במועצה לצרכנות מדווחים כי מדי פעם מגיעות תלונות בנוגע למשלוחי פרחים. "צרכנים שולחים פרחים לימי הולדת, לידות ואירועים משמחים, וקבלת הזר היא חלק מההפתעה", אומרים שם. "לכן יש חשיבות לזמן ההגעה ולמראה הזר, במיוחד כי רוב ההזמנות נעשות במכר מרחוק (טלפון או אינטרנט). הלקוח המזמין אינו רואה את הזר, ומסתמך על התמונה באתר או על הבטחות המוכר. התלונות הנפוצות ביותר הן בגין פער בין התמונה לזר שהתקבל, איחור בהגעה או אי הגעה בכלל, או שירות לקוחות לקוי - למשל יחס מזלזל בלקוח שהתקשר להתלונן".

במועצה לצרכנות מסבירים כי במקרה שהזר מגיע נבול או לא כפי שהובטח בעת ההזמנה, מומלץ לצלם אותו ולציין את שעת ההזמנה, שכן מכירת מוצר פגום היא הפרה - והלקוח זכאי להחלפה או לביטול עסקה.

כך בדקנו

לקראת עונת הפרחים לחג החלטנו לבדוק כיצד עובד שירות הזמנת זרי פרחים באינטרנט. הזמנו חמישה זרי ורדים אדומים מחמישה אתרים. את ההזמנה ערכנו ברביעי בערב, 22 באוגוסט. בכל ההזמנות ביקשנו לשלוח את הזר למחרת, יום חמישי, לאותה כתובת עד שעות הצהריים.

הזרים שהגיעו היו דומים ברובם לזרים שהזמנו, וברוב המקומות תהליך ההזמנה היה פשוט למדי. ואולם, גילינו פערים גדולים מאוד בעלות הפרחים. בחנות "פרחי חן" המחיר הממוצע לוורד היה 10.70 שקל, ואילו בחנות "dflowers עיצובים" מחיר הוורד היה 23.50 שקל - הפרש של 120%.

אחרי שכל הזרים הגיעו ביקשנו מ-15 אנשי מערכת לדרג את מראה הזר, בלי שידעו את מקורו, ולקבוע איזה מהם הכי היו שמחים לקבל. דירוג הזרים נעשה לפי סולם של 1 - היפה ביותר, עד 5 - הפחות יפה. הציון הכולל הורכב ברובו מדירוג המערכת לנראות הזר, אולם ייחסנו חשיבות גם למחיר, לתהליך ההזמנה והמשלוח ולמידת הדמיון בין הזר שהגיע לזר שהוזמן.

במקום הראשון זכו "פרחי חן". הזר שלהם קיבל את הדירוג הגבוה ביותר מבחינת נראות והמחיר לוורד היה הנמוך ביותר. בזר פור יו, שהגיעו למקום השלישי, השירות ויעילות ההזמנה היו הטובים ביותר, אבל הם זכו למעט פחות אהדה בנראות. הזר שהגיע למקום האחרון אמנם לא היה יקר, אבל ההזמנה היתה מורכב מעט והוא זכה לציון הנמוך ביותר בנראות.

מקום ראשון: שילוב מנצח של מחיר ומראה | פרחי חן

כתובת האתר: flowers-chen.co.il

שם הזר: אמור מיו | מספר הוורדים: 15 | מחיר: 140 שקל | משלוח: 20 שקל | מחיר ממוצע לוורד (כולל משלוח): 10.70 שקל | שעת הגעה: 10:45

תהליך ההזמנה והמשלוח: פשוט מאוד - כל מה שצריך זה לבחור זר ולמלא את הפרטים של השולח, המקבל ופרטי כרטיס האשראי. הבעיה היתה בביצוע ההזמנה בפועל - האתר נתקע וההזמנה נעלמה מהעמוד ללא כל אינדיקציה לביצוע. כשחזרנו על התהליך קיבלנו אישור למייל עם מספר. למחרת (יום המשלוח) התקשרו מהחנות וטענו כי רואים שניסינו לבצע הזמנה, אך היא לא מופיעה במלואה ולכן התבקשנו למסור את פרטי ההזמנה שוב בטלפון. נאמר לנו כי מדובר בתקלה באתר שמתרחשת לעתים רחוקות.

הזר שהגיע: זר נמוך שיצר מראה של הרבה ורדים. הזר נעטף בבד יוטה דק, שהוסיף לו יוקרה, והעובדה שרק כמה מהוורדים היו פתוחים והשאר סגורים - שידרגה את המראה שלו. המדרגים אהבו את מראה הזר והגדירו אותו רומנטי.

דמיון לתמונה באתר: דומה מאוד.

מקום שני: מראה עשיר | פורטל הפרחים של ישראל

כתובת האתר: sendflowers.co.il

שם הזר: נשיקה אדומה | מספר הוורדים: 15 | מחיר: 155 שקל | משלוח: 18 שקל | מחיר ממוצע לוורד (כולל משלוח): 11.55 שקל | שעת הגעה: 12:40

תהליך ההזמנה והמשלוח: פשוט, מהיר ומסודר. אישור הזמנה הגיע במייל ולא היו תקלות במשלוח.

צילום: דודו בכר

הזר שהגיע: הזר המלא ביותר מבין חמשת הזרים שהזמנו. חלק מהוורדים בו היו פתוחים וחלקם היו סגורים. הזר עצמו נעטף בבבד אורגנזה אדום כהה ובנייר צלופן, שהשתלבו יפה עם הזר ועם הוורדים. בתוך הזר היו פרחים ורודים קטנים, שלא השתלטו על חזות הזר אך הוסיפו לו גיוון מיוחד. לטענת המדרגים, עדיף היה לדלל קצת חלק מהירק הדק שנוסף לזר.

דמיון לתמונה באתר: דומה מאוד

מקום שלישי: שירות מצוין | זר פור יו

כתובת האתר: zer4u.co.il

שם הזר: אהבה אדומה | מספר הוורדים: 12 | מחיר: 141 שקל | משלוח: 20 שקל | מחיר ממוצע לוורד (כולל משלוח): 13.40 שקל | שעת הגעה: 11:30

תהליך ההזמנה והמשלוח: פשוט, מהיר ומסודר, כולל אישור הזמנה למייל ושירות של מעקב הזמנות. במהלך הבוקר התקשרו מהאתר כדי לוודא שמקבל ההזמנה זמין לקבל את המשלוח וכן וידאו שפרטי ההתקשרות שניתנו להם נכונים.

הזר שהגיע: זר גבוה ומלא, עטוף בנייר צלופן. הוורדים היו סגורים, דבר שהעיד על טריותם. עם זאת, הירק שקישט את הוורדים בזר היה עוקצני מעט ולכן הפריע לחלק מהמדרגים. יחד עם הזר התקבלה ברכה מודפסת, קטלוג מלא של הרשת, מגנט ומזון לשמירה על איכות הפרחים.

דמיון לתמונה באתר: הוורדים דומים, הירק פחות.

מקום רביעי: הכי יקר | dflowers עיצובים

כתובת האתר: dflowers.co.il

שם הזר: נשיקה אדומה | מספר הוורדים: 10 | מחיר: 200 שקל | משלוח: 35 שקל | מחיר ממוצע לוורד (כולל משלוח): 23.50 שקל | שעת הגעה: 9:15

תהליך ההזמנה והמשלוח: פשוט ומהיר.

הזר שהגיע: זר גבוה משולב בקישוטי פלסטיק שנראו כמו ענפים. הפרחים היו במצב מצוין ובד האורגנזה שעטף את הזר הוסיף לחזותו. הזר הורכב ברובו משושן צחור ומליזיאנטוס. מבחינת המדרגים הדעות היו חלוקות. חלק טענו שהוא היפה ביותר וחלק טענו שהזר נראה רגיל למדי.

צילום: דודו בכר

דמיון לתמונה באתר: הזר שהגיע נראה כמו זר זול יותר, שנקרא "זר חלומות". כשהתקשרנו להתלונן, נענינו כי מאחר שבקיץ הוורדים מחזיקים פחות זמן, החנות העדיפה להרכיב זר עם פרחים איכותיים יותר, ולצורך כך הורידה שלושה ורדים מתוך העשרה. השבנו כי זו אמורה להיות החלטה שלנו, והתשובה היתה "היה לי מצב רוח טוב ורציתי לפנק. כנראה לא הערכתי נכון את הדבר, אבל צריך להבין שכן התקבל זר בעלות 230 שקל עם שושן צחור וליזיאנטוס. דעת הלקוח חשובה לנו מאוד, ולהבא ניידע אותו קודם".

מקום חמישי: הכי צנוע | פלור דה ליז

כתובת האתר: hashve.co.il

שם הזר: באהבה | מספר הוורדים: 13 | מחיר: 135 שקל | משלוח: 15 שקל | מחיר ממוצע לוורד (כולל משלוח): 11.55 שקל | שעת הגעה: 11:00

תהליך ההזמנה והמשלוח: באתר שנקרא "השווה" ניתן להשוות מחירי פרחים בכל המדינה. בעת ההזמנה יש לבחור את האזור ואת הזר הרצוי. לאחר מכן מופיעה רשימת חנויות, בדרך כלל שלוש-ארבע חנויות מקומיות, ומחיר הזר והמשלוח בכל אחת. בתל אביב בחרנו את פלור דה ליז. תהליך ההזמנה היה פשוט, אבל לאחר שמילאנו את פרטי השולח והמקבל, גילינו שכדי לסיים אנו צריכים להמתין לנציג שיחזור אלינו בטלפון לקבלת פרטי התשלום ואישור ההזמנה. מאחר שההזמנה נערכה בלילה, רק למחרת בעשר בבוקר התקשרו לאשר ולאמת את הפרטים.

הזר שהגיע: הזר הקטן ביותר. רוב הוורדים היו פתוחים, וחלקם אף היו כהים ונראה שהחלו להתייבש. הזר הורכב מגיבסניות וירק ונעטף בנייר ובצלופן. המדרגים טענו שהזר נחמד, אם כי העיצוב העלה נשכחות משנות ה-90.

דמיון לתמונה באתר: דומה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker