קריאה לחרם נגד יוניליוור: "לוקחת חלק בחזירות כמו כל היתר"

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק "שטראוס עלית לנו ביוקר" טוען כי יוניליוור לוקחת חלק בחזירות שיש בישראל ■ "הציבור הוא בעל ההון הגדול ביותר במדינה, ביחד נראה להם שהכוח האמיתי בידיים", נכתב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האם יוניליוור בדרך לחרם צרכנים? אחרי שחברת יוניליוור הצהירה על עליית מחירים לאחר החגים, קבוצת "הגורם האנושי" פירסמה בעמוד הפייסבוק "שטראוס עלית לנו ביוקר" - שנפתח בעת המחאה הציבורית נגד שטראוס - פוסט הקורא לצרכנים לא לאשר ליוניליוור להעלות מחירים.

בפוסט, שזכה בינתיים ליותר מאלף שיתופים, נכתב בין היתר כי "יוניליוור (2.4 מיליארד יורו רווח נקי בחצי השנה הראשונה של שנת 2012) היא חברה בינלאומית שטוענת שהיא לא יכולה יותר לספוג את ההתייקרויות (זלזול פוגע באינטליגנציה שלנו) ובישראל היא לוקחת חלק בחזירות כמו כל היתר. הנוהל פשוט, נכנסים לשוק מסוים וקונים או רומסים את כל המתחרים, לאחר ההפיכה למונופול - מעלים מחירים".

הפוסט בפייסבוק

עוד נכתב בפוסט כי "נכון לעכשיו יוניליוור שולטת כמונופול בשוק המרגרינות (מזולה ובלובנד) ובשוק המרקים (תלמה וקנור) מיותר לציין שאין תחרות מחירים בחברות הללו. המצב דומה גם בשוק הריבות (778 וסקיפי) ואם חשבתם שהמותגים פינוק, אקס, דאב ורקסונה שונים כדאי לדעת שכולם בבעלות יוניליוור. כעת הם רוצים להעלות מחירים וחושבים שנשלם כי אין לנו ברירה".

הפוסט מסתיים בפנייה לצרכנים: "בואו נראה להם שאנחנו כבר לא פראיירים, בואו נראה להם שאנחנו כבר לא בולעים כל לוקש שיחסי הציבור שלהם מוכרים לנו! כל מי שמשתף מצהיר בזאת שהוא כצרכן לא מאשר לחברת יוניליוור את העלאת המחירים הקרובה. כמו שכבר אמרנו - הציבור הוא בעל ההון הגדול ביותר במדינה, ביחד נראה להם שהכוח האמיתי בידיים".

הפוסט זכה עד כה לכ-800 תגובות, ביניהן: "כל תאגיד, חברה, יצרן, משווק, קמעונאי שיעלה מחירים, נדאג שמוצריו לא יכנסו לבתינו, תם עידן עושק הציבור, גם ככה מוצרי המזון יקרים בארץ בעשרות אחוזים ממדינות המערב" או "חצופים נעשה עליהם חרם".

אנג'לו טרוקיה, מנכ"ל יוניליוור ישראל צילום: ניר קידר

ביום ראשון הודיעה יוניליוור כי אחרי החגים תעלה מחירים של מגוון מוצרים ב-6-5% בממוצע עקב עליית התשומות. יוניליוור טרם הודיעה מחירים של איזה מוצרים היא תעלה אך ככל הנראה מדובר במגוון רחב של מוצרים. יוניליוור היא חברת מוצרי הצריכה החמישית בגודלה בישראל ועל מותגיה נמנים מותגי המזון תלמה, גלידות שטראוס, בייגל בייגל, קנור, מזולה, בלו בנד, קליק וגם מוצרי טיפוח הפרט והבית סיף, אקס, דאב, בדין, רקסונה ועוד.

ההודעה של יוניליוור היוותה יריית פתיחה למהלך עליית מחירים של יצרני מזון רבים. אלה אומרים כבר למעלה מחודש כי לאור עליית התשומות והוצאות אחרות לא יהיה מנוס מעליית מחירים אחרי החגים, אך עד כה אף חברה לא רצתה להיות הראשונה שמכריזה על העלאת מחירים. אחרי ההודעה של יוניליוור, אמרה חברת אסם ש"ככל הנראה, לא יהיה מנוס מהעלאת מחירים במוצרים שבהם חלה התייקרות משמעותית בתשומות". תנובה והחברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) מסרו שהן בוחנות את הנושא.

מיוניליוור נמסר בתגובה: "אנו קשובים לציבור הצרכנים ומודעים למצב בו נמצאים כולם, גם היצרנים. במשך תקופה ארוכה מאוד ספגה חברת יוניליוור את התייקרות חומרי הגלם, חומרי האריזה ועלויות הייצור ונמנעה מהעלאת מחירים. החברה הגיעה לשלב בו אינה יכולה עוד להמשיך ולספוג התייקרויות אלה. חשוב לנו להדגיש, כי ביחס לגובה התייקרות עלויות הייצור עליית המחירים המתוכננת הינה בשיעור נמוך. גם לאחר עליית המחירים תמשיך יוניליוור לספוג את עיקר ההתייקרות בעלויות הייצור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker