עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

אחרי שהממשלה אישרה את העלאת מחיר הלחם המפוקח, המאפיות העלו גם את מחירי הלחם הלא מפוקח. לדברי רשתות שקיבלו את המחירונים החדשים, העלייה הינה בשיעור הדומה לעליית מחיר הלחמים שבפיקוח - כ-6.5%. בין המאפיות שהגישו לקמעונאים מחירים חדשים ניתן למצוא את מאפיית ברמן ואת מאפיית אנג'ל. כך נודע ל-TheMarker.

בינתיים נראה כי הרשתות הגדולות - כמו שופרסל, מגה, רמי לוי שיווק השקמה, כמעט חינם וקו אופ שופ - לא יעלו את המחירים בשבועות הקרובים לאור החגים והן כבר הצהירו כי לא יעלו את מחיר הלחם המפוקח לפני החגים.

"כשהעלינו את המחיר של הלחם המפוקח העלינו באותה עת גם את מחיר הלחמים הלא מפוקחים. הגשנו מחירון חדש בתוקף מיום שלישי ועכשיו השוק יתיישר, כל אחד בקצב שלו", אומר ירון אנג'ל, ממאפיית אנג'ל. "יש נקודות מכירה שיעלו מיידית ויש כאלה שזה יקח יותר זמן. העלינו את הלחמים בשיעור של 5%-7% בהתאם לסוג המוצר".

אנג'ל הוסיף כי "הרי מדובר באותם חומרי הגלם ואותם דלקים שהתייקרו ומשפיעים באותה מידה על המוצרים שבפיקוח ולא בפיקוח. המצב של המאפיות בלתי נסבל ואנחנו לא יכולים להמשיך לחיות ככה. צריך לזכור שהעלייה היא לא רק על לחמים מיוחדים אלא גם פיתות ולחמניות שמחירן לא גבוה. כמובן שהמחיר הסופי לצרכן נקבע על ידי הקמעונאים ולא על ידינו".

מחיר הלחם התייקר אתמול בשיעור של 6.53%. לדברי משרד התמ"ת, שהודיע על עליית מחיר הלחמים שבפיקוח, העלייה נובעת מעלייה חדה של מחירי החיטה בעולם בחודש האחרון, שגרמה להעלאת מחירי הקמח המהווה מרכיב משמעותי במחיר הלחם. גם עליית מחירי הדלק בחודש האחרון תרמה לעלייה במחיר הלחם. מחירי הלחם שבפיקוח לא עודכנו כשנה וחצי מפברואר 2011.

יוחנן אהרונסון, יו"ר איגוד האופים, מסר מוקדם יותר השבוע ש"לפני כשנתיים המדינה הורידה את מחירי הלחם בפיקוח כי מחירי החיטה ירדו אבל עכשיו אין ברירה אלא להעלות מחירים או להפסיק לייצר לחם. אין בכלל שיקול דעת במצב שהחיטה התייקרה ב-50% בתוך חודשיים".

מקבוצת מאפיות ברמן נמסר: "עליית מחירי התשומות גוררת גם עדכון של המוצרים שאינם בפיקוח".

צילום: AP

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker