ויזל: רשתות האופנה הישראליות יחזיקו בעוד 4 שנים רק בכ-25% מהשוק

בעל השליטה בפוקס חוזה כי הרשתות הבינלאומיות ישלטו בשוק ■ "לרשתות הישראליות הקטנות קשה לשרוד כי הן לא מייצרות בחו"ל"

ליאור זנו
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור זנו
עדי דברת-מזריץ

"בעוד 4 שנים יהיו ארבע רשתות אופנה ישראליות גדולות שיחזיקו 20%-30% מהשוק והשאר יישלט בידי רשתות זרות", כך חזה הראל ויזל, בעל השליטה בקבוצת האופנה פוקס, בכנס משקיעים שכינסה היום בבורסה בתל אביב.

ויזל הוסיף כי "מה שראינו שקורה בכל העולם יקרה גם פה - בפולין, בתאילנד ובסינגפור 90% מחנויות האופנה הן רשתות בינלאומיות והשאר מקומיות חזקות. היחס בעולם הוא לפחות 30%-70% לטובת הבינלאומיות ואצלנו היום זה הפוך. אבל מי שחושב שאצלנו יהיה אחרת פשוט טועה".

הראל ויזלצילום: מוטי מילרוד

כנראה שויזל בעצמו הבין ששוק האופנה הולך להיות נשלט על ידי הרשתות הבינלאומיות, כשקיבל את הזיכיון ופתח חנויות של המותג האמריקאי 'אמריקן איגל'. בנוסף, ויזל נכנס לתחום חדש של כלי בית באמצעות 'פוקס הום'. לפני כחודש הודיעה הקבוצה כי היא מנהלת מגעים גם עם רשת האופנה ניו יורקר. "ניו יורקר פנו אלינו ולא להיפך. אני לא מתחייב לאותה מסת סניפים של אמריקן איגל ולא לתאריך. אני יכול לפתוח 5 חנויות בסוף 2013", אמר בנושא.

פוקס פירסמה ביום שלישי את דו"חותיה הכספיים לרבעון השני של 2012. מדובר היה ברבעון שיא עם גידול דו-ספרתי בהכנסות וברווחים, אבל חלש בפרמטר אחד משמעותי - שיעור הרווח התפעולי (הנתח מההכנסות שנשאר כרווח לחברה, בניכוי ההוצאות) שירד מ-18% ברבעון המקביל ל-14.9% ברבעון הנוכחי. "לפני שלוש שנים אמרנו שאנחנו מקווים לצמוח ולגרד מלמטה את שולי הרווח של 10%, אז תלוי איך מסתכלים על זה" אמר ויזל.

"שיעור הרווח יהיה בנסיגה בשנתיים הקרובות, למרות שהרווח יהיה גדול יותר", הוסיף ויזל. "אנחנו נלחמים כל יום, השוק הזה הוא לא קל, ואני לא יכול להבטיח מה יהיה קדימה. צריך רק לזכור שבמחצית השנה הזאת פתחנו חנויות חדשות וזה אומר הרבה יותר הוצאות - בהכשרת עובדים, תשלום שכר דירה (שכ"ד) של חודשיים מראש, או מבצעים והנחות".

קבוצת פוקס מחזיקה כיום ברשת האופנה FOX, רשת כלי הבית פוקס הום, בזיכיון לרשת האמריקאית אמריקן איגל שנפתחה לפני כחצי שנה, וברשת מוצרי הטיפוח ללין, והרשתות הקטנות יותר בילבונג (אופנת ספורט וגלישה) וסאקס (רשת בוטיקים).

תחום האופנה נמצא במצב קשה - רשת האופנה גריפ נמצאת בהקפאת הליכים לאחר שנקלעה לחובות של כ-31 מיליון שקל ובוניטה נמצאת בקשיים תזרימיים לאחר שהבנק לא הסכים להגדיל לה את מסגרות האשראי. חברת סריגמיש, של חיים חלבני, סגרה לאחרונה את המפעל ו-15 העובדים פוטרו, ונכון לעתה מעל 40 מזכייני הרשת עובדים עצמאית עד שימצא פתרון. ויזל התייחס למצב הקשה ואמר כי "כבר היום אנחנו רואים שהסופרמרקטים, רשתות ה'עשה זאת בעצמך' ובתי הקולנוע יוצאים החוצה מהקניונים ואת מקומן תופסות הרשתות הגדולות".

ויזל הוסיף כי "לרשתות הישראליות הקטנות קשה לשרוד כי הן לא יכולות לייצר בחו"ל ומייבאות את הבדים. מי שתשרוד היא מי שתתחבר לגופים ענקיים כמו פוקס, גולף, קסטרו וכו', או מי שתצליח להיות מאוד אופנתית או ייחודית. חמש שנים אחורה - אם גולף לא היו קונים את בלו בירד היא הייתה מתה, ולי קופר זה מת שחזר לחיים. גריפ או בוניטה היו נרכשות אם זה היה לפני חמש שנים, פשוט היום אין לאף אחד רצון או כסף, כולם מתחפרים בגלל המחנק במערכת הבנקאית".

"אני מאחל לכולם להישאר ולהצליח, אבל מעריך שסיכויי ההישרדות בשנתיים הקרובות של 50% מ-30-20 הרשתות הקטנות-בינוניות שפועלות היום בישראל הם נמוכים מאוד", אמר ויזל. "כל מקום ששכר הדירה שלו עובר את ה-16% לפידיון צריך להבין שהוא עבר קו אדום".

גם ויזל, שידוע ככתובת הראשונה שרשתות האופנה פונות אליה כשהן מחפשות משקיע או רוכש, לא מתכוון לבצע רכישות של חברות ישראליות בימים אלה. "אין מה לקנות היום. אני רואה את חוזה השכ"ד שלהן, אז גם אם אני אגיד - אני הראל - למה שהקניון יעשה לי הנחה אם אקנה אותן? אני מחפש חברות עם דנ"א מופלא, ואת כל אלו שמצאתי כבר קניתי".

ויזל, שבעבר היה ידוע ככזה שלא נמנע מהתנגשויות מול הקניונים בנושא שכר הדירה שהם מבקשים, מחזיק כיום בקבוצת האופנה הגדולה בישראל וככזה הוא לא שותף למצוקות של רשתות קטנות יותר מול הקניונים. "שיפרנו את מעמדנו מול הקניונים, אבל אני חושב שהם הולכים לקראת הרשתות - גדולות וקטנות כאחד. פאר נדיר (מנכ"ל קבוצת עזריאלי) אמר לי בעצמו שהוא עוזר לרשתות הקטנות בקריית אתא ועכו (קניונים חלשים של קבוצת עזריאלי) . בסך הכל זה משחק - אנחנו לא יכולים בלי הקניונים והם לא יכולים בלעדינו. הקניונים מבינים את המצב והולכים לקראת השוכרים".

ויזל התייחס לכך שהוא ורשתות בינלאומיות מקבלות מהקניונים הנחה בשכר דירה שבאה על ידי רשתות קטנות יותר. "אם הצלחתי להשיג הנחה של 20% זה אומר שרשת קטנה תספוג העלאה ותתמוטט? כל המטה, לוגיסטיקה והפצה זה 30% מהמחזור, שכ"ד נניח 12%. גם אם יעלו את השכ"ד ב-3% זה לא מה שיפיל רשת".

הוא אמר גם כי הוא חושב שיש "עליהום על הקניונים. בחלק מהמקרים זה נכון, אבל לא מבדילים בין הקניונים. יש כאלו שנחשבים מצויינים, אבל עומס השכ"ד הוא לא פרופורציונלי. לא הגיוני שקניון אחד גובה 8% מהפדיון ואחר 20%. אני מאמין שב-4 השנים הקרובות הדברים יתאזנו וכולם יגיעו לשכ"ד של-12% מהמחזור".

"הכל התפוצץ עכשיו כי הרשתות הגיעו למצב של להיות או לחדול בגלל השכ"ד, אבל גם אם היו מורידים להם את השכ"ד ב-50% במקומות הבעייתיים הם היו נסגרים עוד חצי שנה", מסביר ויזל. "הם חלשים יותר מבחינת מוצר, מחיר, לוגיסטיקה, שיווק ועלות ייצור, שכ"ד הוא רק אחת מהבעיות".

ויזל לא מציין קניונים ספציפים בהם השכ"ד שערורייתי אך מסכים להגיד כי "סגרנו את החנות בקניון סביונים. במלחה, באר שבע והקריון וחיברנו כמה חנויות יחד כדי להוריד את השכ"ד. בכל קניון כשמתחדשת אופציה והשכ"ד גבוה יותר ממה שהגיוני לדעתנו - אנחנו פשוט לא מחדשים, נקודה".

"בשנת 2012 המספרים מראים על 0% גידול במכירות בקניונים, וזה נתונים קשים. הודענו לכל הקבוצות לפני כמה חודשים שאנחנו לא חותמים על חוזה קדימה, כי אנחנו מעריכים שמחירי השכירות ימשיכו לרדת, בדיוק כמו שהחוזים היום זולים מאלו שהיו לפני שנה. שמנו ברקס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום