בלעדי

מחיר כל סוגי הלחם צפוי לעלות בימים הקרובים

(עדכון) מחיר הלחם שבפיקוח מתייקר מחר ב-6.53%, כך הודיע היום משרד התמ"ת ■ עליית המחירים היא בעיקר תוצאה של עליית מחירי החיטה ■ איציק אלרוב מתנועת הצרכנים: "הציבור מאבד את אמונו במערכת"

כל סוגי הלחם, גם אלו שלא בפיקוח, צפויים לעלות, כך נודע ל-TheMarker. "אנחנו נעלה מחירים כבר מחר", אומר ירון אנג'ל, מחברת אנג'ל. "אני מניח שכלל מחירי הלחם יעלו בשיעורים דומים לעליית מחירי הלחם בפיקוח בימים הקרובים. הרי גם את הלחם שלא בפיקוח מכינים מאותם חומרי גלם וגם כל מה שמשמש לייצור שלו עלה".

מוקדם יותר היום נמסר ממשרד התמ"ת כי מחירי הלחם שבפיקוח יעלו מחר בשיעור של 6.53%. את ההודעה מסרה רימונה חן, מנהלת תחום תקציבים במשרד התמ"ת, לאחר שהמפקח על המחירים במשרד התמ"ת, דוד שטיינמץ, חתם על ההיתר להעלאת מחירי הלחם שבפיקוח.

מאפיית לחם בקיבוץ עינתצילום: תומר אפלבאום

לדבריה, עליית המחירים נובעת מעלייה חדה של מחירי החיטה בעולם בחודש האחרון, שגרמה להעלאת מחירי הקמח המהווה מרכיב משמעותי במחיר הלחם. גם עליית מחירי הדלק בחודש האחרון תרמה לעלייה במחיר הלחם. מחירי הלחם לא עודכנו כשנה וחצי מה-8 בפברואר 2011.

אנג'ל הוסיף כי "לא העלינו מחירים מזה כמעט שנתיים. שכר העבודה עלה והחשמל עלה וספגנו עד עכשיו את העלויות, אבל ברגע שבאה גם המכה במחירי הקמח ובדלקים אין ברירה. אנחנו מפסידים כסף - הפסדנו ב-2011 וברבעון הראשון של 2012".

המחירים החדשים של הלחם בפיקוח (בשקלים כולל מע"מ) הינם:

לחם אחיד (כהה) 750 גר' יעלה מ-4.92 שקלים ל-5.24 שקלים; לחם לבן 750 גר' יעלה מ-4.92 שקלים ל-5.24 שקלים; לחם אחיד (כהה) יעלה מ- 5.37 שקלים ל- 5.72 שקלים; לחם אחיד כהה פרוס וארוז 750 גר' יעלה מ-7.38 שקלים ל-7.87 שקלים; לחם לבן פרוס וארוז 500 גר' יעלה מ-6.56 שקלים ל-6.99 שקלים.

בעלי המאפיות אף אמרו שבכוונתם לבקש בקרוב עלייה נוספת במחירי הלחם בפיקוח. "אם לא יעלו את מחיר הלחם בפיקוח ב-11% נוספים נראה את המאפיות מתחסלות ופיטורים המוניים", אמרו באחת המאפיות הגדולות.

ברשתות השיווק התייחסו להצהרה של המאפיות כי הן צפויות להעלות בימים הקרובים את כלל מחירי הלחם, לא רק את הלחם שבפיקוח. לדברי רמי לוי הוא עוד לא קיבל מהמאפיות בקשה רשמית לעליית מחירי הלחם שלא בפיקוח אולם בכל מקרה הוא לא מתכוון להעלות גם את כלל מחירי הלחם  עד אחרי החגים.

ביתר הרשתות לא רצו להתחייב. משופרסל נמסר ש""שופרסל הודיעה כי לא תעלה את מחירי הלחם בפיקוח. לגבי שאר המוצרים לא הגיע שום בקשה. לכשתגיע בקשה כזו נדון בה בנפרד".

גורם בכיר ברשת מגה אמר כי "נעשה כל מאמץ לא לאפשר את עליית מחירי הלחם שלא בפיקוח, שכן הדבר יכול להשאיר פתח לעליית מחירים במוצרים אחרים". עדי צים, מבעלי כמעט חינם, מסר ש"מצד אחד יש הצדקה להעלות מחירים כי התשומות עלו. נראה איך השוק יתנהג ולפי זה נחליט".

בכיר ברשת שיווק גדולה אמר בתגובה כי "נראה ששיעור העלייה סביר לאור עליות מחירי הקמח והתשומות. במקביל, גם הקמח צפוי להתייקר בימים הקרובים וכבר שוחחו איתנו מטחנות הקמח". עוד אמר כי "אנחנו כבר עדים לרצון של המאפיות להעלות את מחירי הלחם שלא בפיקוח, ולמען האמת הם די צודקים. למיטב הבנתי, ברגע שמעלים את מחיר הלחם שבפיקוח, בתוך שבוע נראה עליית מחירים בכל סוגי הלחם".

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, אמר כי "אנחנו נמכור את הלחם בפיקוח במחיר הישן עד אחרי החגים, בסוף חודש אוקטובר. זה יתן אורכה ללקוחות להתארגן". הוא הוסיף כי "צריך להכניס לחמים בריאים מחיטה מלאה לפיקוח כי זה שלמישהו יש פחות כסף זה לא אומר שהוא צריך לאכול מוצרים פחות בריאים".

איציק אלרוב מתנועת הצרכנים אמר כי "במשך שנים הרשויות האמונות על האינטרס הצרכני כשלו כישלון חרוץ הגובל בפלילים ובאינטרסים זרים. לא נראה כי טובת הצרכנים היא העומדת לנגד עיניהם. שר התמ"ת, שלום שמחון, דואג לתעשיינים ולסוחרים כשבתחתית שרשרת הערך נמצאים מיליוני אזרחים שמשלמים את המחיר. נדמה כי במשרד התמ"ת, שמאשרים את ההעלאה במחירים, חושבים שהכיס של הצרכן הוא הפקר. מזה כשנה מיליוני אזרחים מצמצמים קניות בשל המחירים המופקעים בישראל ולמרות זאת עדיין לא נעשתה פעולה ממשית להורדת יוקר המחיה. הציבור מאבד את אמונו במערכת".

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה לאמירת אלרוב כי "בחודשים האחרונים ביקשו המאפיות להעלות את מחיר הלחם בכ-18% במצטבר, אך בקשות אלו נדחו על ידי שר התמ"ת. כעת מדובר בעלייה במחיר בשל עליית במחירי התשומות ולעניין זה אין מקום לשיקול דעת. לפיכך אישר השר העלאה של 6.5 אחוז בלבד".

בשופרסל מסרו כי הם לא יעלו את מחירי הלחם שספיקוח עד ערב ראש השנה. לדברי איציק אברכהן, מנכ"ל שופרסל: "שופרסל כרשת הגדולה והמובילה בישראל רואה אחריות ציבורית בהקפאת מחירי הלחם בפיקוח ועל כן לא תעלה את מחירו של הלחם בפיקוח עד ערב חג ראש השנה".

לדברי בכיר במאפיה אחרת, "אפשר לצפות לכך שנראה לעליית מחירים גורפת ולא רק במחירי הלחם שבפיקוח. מצוקת הענף כ"כ גדולה שאין מרווחים לספוג היום. המאפיות בהפסדים".

יוחנן אהרונסון, יו"ר איגוד האופים ומבעלי מאפיית דגנית עין בר שבקיבוץ עינת ומאפיות נוספות, מסר ש" לפני כשנתיים המדינה הורידה את מחירי הלחם בפיקוח כי מחירי החיטה ירדו אבל עכשיו אין ברירה אלא להעלות מחירים או להפסיק לייצר לחם. אין בכלל שיקול דעת במצב שהחיטה התייקרה ב-50% בתוך חודשיים". בתשובה לשאלה האם גם הלחם שלא בפיקוח יתייקר מסר: "אני מסרב להגיד האם אעלה מחירים או לא. אני אעשה את מה שצריך כדי לא לפשוט רגל".

מרשת כמעט חינם נמסר כי לא יעלו את מחיר הלחם שפיקוח עד אחרי החגים באוקטובר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker