נמאס מגיחות לבריכה? כמה בילויים מקוריים שהילדים שלכם לא ישכחו

בין הים, לבריכה, הלונה פארק או עוד יום אצל הסבתא - אפשרויות התעסוקה לילדים באוגוסט הולכות ומצטמצמות ■ לצד הלהיטים הוותיקים, מוצעות השנה אטרקציות חדשות עם ערך מוסף - כמו פארק מוסיקלי, קרקס ללא חיות או תצוגת דינוזאורים ■ שמונה נסיינים בני שנתיים וחצי עד 14 ביקרו בכמה מהפעילויות הפופולריות - וחזרו עם מסקנות

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
רותי לוי

עידן הדינוזאורים: ידוענים עם זנב וקרניים

הנסיינים: אופיר (11) ונעמה (9) טולדנו מכפר יונה

כמה זמן עד שהתעייפנו: שעתיים

"נעמה, הנה הדינוזאור שאני מחפש", קרא אופיר בן ה-11 לאחותו בת ה-9 ומיהר לעבר מיצג רובוטי עשוי גומי, שעוצב בדמותו של דינוזאור ענק בשם סטגוזאור. "הוא אוכל עשב, שוקל 3 טון וטיפש מאוד", סיפרו לי האחים בהתלהבות.

עידן הדינוזאוריםצילום: עופר וקנין

תערוכת עידן הדינוזאורים היא הלהיט התורן של הקיץ, וכרטיסי הכניסה נמכרים לפי שעות ומחלקים את היום לשלושה ביקורים - מה שאמור להקל על תנועת המבקרים. ביקרנו בתערוכה ביום חמישי ב-13:00, והעומס הורגש - אך לא פגם בהנאה של הילדים, שהצליחו להתקרב ולבחון בקפידה את שיניו של האלוזאור, זנבו של האנקילוזאור והקרניים בראשו של הקרנוטאורוס - שמות שנאלצתי לרשום בקפידה, אך הילדים הגו בקלות, כאילו מדובר בכוכבי תוכנית ריאליטי.

ההורים התקשו להבין על מה המהומה, אך אופיר ונעמה הסתובבו בתערוכה מהופנטים. השניים חלקו את המדריך הקולי בתורות ומדי פעם, כאשר הסקרנות גברה על הסבלנות, הם אף ניסו לשכלל את השיטה ולהאזין יחדיו להקלטה במדריך. כאשר הגענו לדגם הדינוזאור האחרון ורצינו לעבור לחדר הפעילויות, אופיר התבקש להחזיר את המדריך הקולי לידי אחת העובדות. "אי אפשר לעבור" הכריז הילד. "עדיין לא שמעתי את כל הסיפורים".

עם המעבר לחדר הפעילויות נרשמה אכזבה, כאשר גילינו שבמקום פעילויות של ממש, החדר מציע בעיקר הזדמנויות נוספות להוציא כספים: ערכות דינוזאורים להרכבה במחירים של 50-120 שקל, רכיבה על דגם דינוזאור או צילום מזכרת. אטרקציה בודדת זמינה לילדים קטנים שיכולים להתגושש בארגז החול ולחפש מאובנים. גם הסרט בתלת-ממד לא הרשים את הילדים במיוחד.

"הסרט אמור להיות על דינוזאורים, אבל דיברו עליהם רק פעם אחת והראו רק טי-רקס", סיכמה נעמה. ואולם הקיטורים נשכחו בדרך חזרה הביתה, כאשר הילדים דיברו בהתלהבות על 34 הדינוזאורים שזה עתה פגשו בגודלם הטבעי.

איפה: האנגר 11, נמל תל אביב מתי: עד סוף אוגוסט, בשעות: 11:00, 13:00, 17:00 גיל מומלץ: 4-14 עלות כניסה והנחות: 85 שקל. למנויי ידיעות אחרונות: 62 שקל, הזמנה בהדרן כרוכה בתוספת של 10-15 שקל להזמנה. לבעלי לאומי קארד 1+1 ב-85 שקל, דרך אתר לאומי קארד חניה במקום: 15-40 שקל עלויות נוספות: מדריך קולי - 10 שקלים, חוברת תערוכה - 15 שקל, רכיבה על דינוזאור - 10 שקלים, תמונה עם דינוזאור - 20 שקל אוכל: נקניקיה בלחמנייה - 20 שקל, צ'יפס - 15 שקל, שתייה קלה - 8 שקל, צמר גפן מתוק - 10 שקלים

מינימול: הפעילות חינמית, הארגון לקוי

הנסיינית: מעיין (2.5) בלי מרמת גן

מינימולצילום: רותי לוי

כמה זמן עד שהתעייפנו: שעה וחצי

"מינימול", שהוקם בקניון שרונים, פועל בכמה נקודות הפזורות ברחבי הקניון: חניון קטן שבו הילדים נוהגים במכוניות צעצוע בין תמרורים; חדר כושר מיניאטורי עם אופני כושר ומקפצות; ומכון יופי בזעיר אנפין, עם מראות ולקים. בימי שישי אף מבטיחים בקניון סדנת בישול קטנה במטבח מותאם לילדים. אך הפעילות המפתה מכולן היא ללא ספק מיני סופרמרקט, שבו כל ילד מסתובב עם עגלה קטנה, אוסף אריזות ריקות של מוצרים ממותגים ומעביר אותן בקופה הבנויה בדיוק למידותיו.

הרעיון, שנועד לספק אטרקציה חינמית לילדים בחופשה, אכן חדשני ונהדר, ובשעת הפעילות מעיין הקטנה אף תועדה מחייכת, מקפצת ושרה בשמחה. אך ארגון לקוי וחוסר יעילות פוגמים בהנאה. כך למשל, ביום ראשון ב-18:00 בערב, ההמתנה לכניסה למיני-סופרמרקט נמשכה מעט יותר מ-25 דקות - נצח של ממש עבור ילדים קטנים. עודף ביקוש אינו דבר רע, אך התקשינו שלא לתהות כיצד גם כאשר 30 הורים וילדים מחכים בתור, לא הוכרזה שום מגבלת זמן על משחק הקניות, במטרה לקדם את הקצב. מרבית העובדים נראו כבני נוער שלא קיבלו די הכשרה לעבודת הקיץ שלהם.

איפה: קניון שרונים, הוד השרון מתי: עד סוף אוגוסט גיל מומלץ: 2-6 עלות כניסה והנחות: הפעילות בחינם חניה במקום: חינם

תערוכת א-ב-גע-דע: בין מוזיאון למשחקייה

הנסיינים: עידו (10) וערן (5.5) קסלר מפרדס חנה

תערוכת א-ב-גע-דעצילום: עופר וקנין

כמה זמן עד שהתעייפנו: שעה וחצי

תערוכת א-ב-גע-דע בבית התפוצות מצליחה לכנס עשרות הפעלות בתוך חלל של 500 מ"ר - מה שמקומות אחרים מתקשים לעשות גם כשעומדים לרשותם כמה דונמים. עידו וערן נהנו במיוחד מ"תופסת אותיות" - מקרן המציג אותיות על אזור מוגדר ברצפה, כאשר הילדים צריכים לאתר את האותיות ולדרוך עליהן; הם אהבו גם את "מכונת הברייל", אותיות צמודות לקיר שהלחיצה עליהן מטביעה על הדף את תרגומן בכתב לעיוורים; והם התלהבו לראות את עצמם על גבי מקרן כשהם מבצעים הוראות וידאו בשפת הסימנים.

בין משימות השפה הילדים יכולים להחליק במגלשה, לעלות על קיר טיפוס, לבנות מגדל בקוביות או לקפוץ יחפים על מזרנים. גם ההורים ייהנו - מהמחיר הנמוך יחסית לפעילויות קיץ אחרות. בדרך החוצה גילה לנו עידו כי זו הפעם השנייה שהוא מבקר בתערוכה, וסיכם: "אבל עדיין היה כיף".

איפה: בית התפוצות, תל אביב מתי: עד סוף אוגוסט, רכישת כרטיסים לפי שעות כניסה בין 10:00 ל-17:15, במרווחים של שעה וחצי גיל מומלץ: 4-11 עלות כניסה והנחות: 40 שקל, חמישה כרטיסים ב-170 שקל חניה במקום: 10-32 שקל, הנחה לתושבי תל אביב אוכל: בסניף ארומה: כריך - 25 שקל, שתייה קלה - 9 שקלים, שוקו חם - 17 שקל, קרואסון שוקולד - 12 שקל

קרקס אמריקנו: מבטיח הרבה, מקיים מעט

הנסיינית: נעמה (4.5) לוי מקיבוץ גבעת חיים מאוחד

כמה זמן עד שהתעייפנו: שעה וחצי

קרקס אמריקנוצילום: גיל כהן־מגן

הביקורות שיבחו את הקרקס הבינלאומי, שהחל להופיע בישראל במארס, והבטיחו הנאה צרופה. ההבטחה לקרקס ללא חיות היתה הדחיפה האחרונה לה נזקקנו כדי להשתכנע לרכוש כרטיסים.

מיצגים כמו סוס מרקד, מכונית צהובה בשם "סופר אוטו" שנהפכת לרובוטריק, דובים על אופניים ואדם שנורה מתוך תותח שיכנעו אותנו כי ההפקה אינה סובלת מחוסר מקוריות, ולמעשה - כל אחד מהקטעים האלה התקבל בהרבה עניין אצל נעמה בת ה-4.5. אך הקדמות ארוכות, כיסאות לא נקיים, מיזוג לא יעיל והיעדר עמדות מכירה של מזון כלשהו, בניגוד לתרבות המופעים הישראלית, העיבו מאוד על האווירה ויצרו רושם של מתחם זמני שהוקם בפזיזות. הבחירה להעמיד את האקרובטים הסינים המוכשרים לרקוד בסתמיות לעיני הילדים מיד בתחילת המופע לא היטיבה עמם - הם נראו עייפים וחסרי אנרגיה.

בזמן ההפסקה נעמה לא ביקשה תמונה עם סופר אוטו (20 שקל) ולא DVD של המופע (50 שקל) היא לא גילתה שום עניין במופע, ודיברה על בית וגלידה. ביקרנו בקרקס בנתניה, ביום שישי ב-15:30, וקיווינו שמדובר בכישלון חד-פעמי, אך המחיר הקטלוגי - 139 שקל - וחובת כרטיס לכל גיל, יכולים להיות מוצדקים רק בהפקה מושקעת ורצינית. הרגשנו שהקרקס מבטיח הרבה, אך מקיים רק מעט.

איפה: קרית השרון, נתניה מתי: עד 25 באוגוסט, צפויות הופעות נוספות בתום החופש הגדול ועד דצמבר בערים שונות גיל מומלץ: 2-10 עלות כניסה והנחות: 79-139 שקל, מנויי ידיעות אחרונות - 63 שקל. בכל מקרה יחולו דמי טיפול בהזמנה בסך 15 שקל חניה במקום: חינם עלויות נוספות: תמונה עם סופר-אוטו - 20 שקל, DVD של המופע - 50 שקל

SAMA SAMA: חם ומגניב

הנסיינים: אורון (13.5) ונועה (10) בן צבי מקיבוץ גבעת חיים מאוחד

כמה זמן עד שהתעייפנו: שעתיים וחצי

סימן מובהק להנאה בפארק שעשועים הוא כאשר הילדים מדרגים את המתקנים לפי "מידת הכיף" וטורחים לעדכן את הדירוג עם כל התנסות חדשה. כך בילו נועה ואורון את ערב יום חמישי בפארק SAMA SAMA. האטרקציה היא יצירה משותפת של אורנג' ומיומנה, שמשווקת כ"פארק לקצב, מוסיקה וטכנולוגיה".

מבין 13 המתקנים והפעילויות שהוצעו לילדים, בתואר הבכיר ביותר, "מגניב", זכתה "מכונת התופים", המציעה תיפוף קבוצתי באמצעות מערכת תאורה אינטראקטיבית. הילדים חזרו וביקרו במתקן שלוש פעמים במהלך הערב. במקום השני זכו "מניפות הלייזר", המאפשרות לילדים לנגן צלילים כאוות נפשם באמצעות נגיעה במיתרים עשויים מקרני לייזר.

SAMA SAMAצילום: דודו בכר

טאבלטים מנגנים, נגינה במים ותיפוף על הגוף היו גם הן פעילויות מהנות בפארק SAMA SAMA שתי מלים שמשמעותן בפיליפינית היא: "ביחד" - כראוי לפעילות שמדגישה את מוטיב שיתוף הפעולה בין אנשים שאינם מכירים זה את זה, אך לכאורה, יוצרים ביחד מוסיקה בהרמוניה אידיאלית. במציאות, השילוב של חושך, חום כבד והמון מרעיש הקשה להתרכז או להתפעל מטכנולוגיה או יצירה משותפת.

הילדים עצמם חיפשו את "המאווררים הגדולים שמתיזים מים", שלא היו בנמצא, או לפחות לא במקומות שחיפשנו אותם. למרות כל אלה, נועה ואורון יצאו מחויכים ונרגשים. גם העובדה שהצלחנו להעביר שעתיים וחצי מלאות עד שהילדים הזכירו את האפשרות ללכת הביתה, ראויה להערכה.

הפעילות מוצגת כמתאימה לגילי שנתיים ומעלה, אך לעניות דעתנו, להנאה מירבית מומלץ להצטייד בבקבוקי מים, סנדוויצ'ים מהבית ובילדים בני 5-14. בסוף הפעילות, בדרך אל הרכב, הכריזה נועה: "עכשיו נלך הביתה להישקל, אני בטוחה שהורדנו לפחות קילו".

איפה: מוזיאון ארץ ישראל, תל אביב מתי: עד 26 באוגוסט, 19:30-23:00 גיל מומלץ: 5-14 עלות כניסה והנחות: 85 שקל, ללקוחות אורנג': 60 שקל, הזמנה בהדרן כרוכה בתוספת של 15 שקל להזמנה חניה במקום: 20 שקל אוכל: נקניקיה בלחמנייה/פיתה דרוזית - 20 שקל, צ'יפס - 15 שקל, שתייה קלה - 10 שקל, פופקורן - 15 שקל, גלידה אמריקאית - 15/10 שקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker