אגרת הרדיו ברכב תועלה ב-9 שקלים בשנה עד 2018

העלאת האגרה נועדה לאפשר את מימון הרפורמה ברשות השידור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הצעת הממשלה לתקן את פקודת התעבורה ולהעלות את "הסכום הנוסף" (הסכום שגובה משרד התחבורה עבור רשות השידור באגרת הרישוי לרכב) בכ-54 שקלים עד 2018, אושרה היום לקריאה שניה ושלישית על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת.

לפי ההצעה שאושרה, האגרה המשולמת באמצעות רישיון הרכב, המכונה "אגרת הרדיו" תעלה מהשנה הבאה ב-9 שקלים בשנה עד 2018. האגרה עומדת כיום על 114 שקל.

יו"ר רשות השידור, אמיר גילתצילום: מיכל פתאל

ראש האגף הכלכלי במשרד ראש הממשלה, אמיר ברקן, הסביר כי ההצעה היא חלק מהרפורמה ברשות השידור שנחתמה אתמול, ונועדה לשמור על איזון תקציבי ברשות השידור. במסגרת חקיקת הרפורמה ברשות השידור, חייבה הוועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת החינוך את ראש הממשלה להקים ועדה לבחינת חלופות לאגרה בראשות מנכ"ל משרדו. זאת לפני שיעשה שימוש בסמכותו להפחית את האגרה.

לוועדה הוסבר כי הצעת החוק נועדה על מנת לאפשר את מימון הרפורמה ברשות השידור. לפי ההצעה שאושרה, הסכום הנוסף באגרת רישיון הרכב, העומד כיום על כ-114 שקלים, יעלה בכ-9 שקלים בכל שנה עד שנת 2018. זאת במקביל להמשך מתווה הפחתת האגרה, שעומדת כיום על 369 שקלים בשנה, בכ-5% בשנה (כ-100 שקלים עד 2018). ברקן טען כי אחרי התיקון, אזרח שיש לו רכב אחד ומשלם פעם אחת בשנה אגרת טלוויזיה ישלם בסופו של דבר פחות.

ח"כ ישראל חסון הזכיר כי חוק רשות השידור דיבר על הפחתה ולא על תוספת. לדבריו, בעבר כבר הוקפאו ההפחתות והזהיר כי בסוף נישאר רק עם העלאת אגרת הרדיו. סמנכ"ל הגבייה ברשות השידור, אבי כץ, ציין כי את אגרת הרדיו משלמים כ-2.2 מיליון בעלי רכבים. לדבריו, כ-2 מיליון בתי מחויבים בתשלום אגרת הטלוויזיה, אך רק 1.5 מיליון מהם משלמים.

בתגובה לדברי כץ אמר ח"כ יובל צלנר כי מדובר בהגדלת הכנסות, מאחר שההפחתה תחול על 1.5 מיליון משלמים וההעלאה תחול על 2.2 מיליון, אך כץ טען כי בשנה הבאה סך ההפחתה יעמוד על 22 מיליון שקל - סכום זהה לסך ההעלאה. ח"כ חסון הוסיף כי בסופו של דבר בעוד 5 שנים סכום ההעלאה יהיה יותר מסכום ההפחתה. "קל יותר לגבות אגרת רדיו ותוספת הגבייה תמיד תהיה יותר גדולה, מפחיתים פחות וגובים יותר - הייתי שמח לשלם את המשכנתא בשיטה הזאת", אמר ח"כ חסון.

היועצת המשפטית של הוועדה, עו"ד אתי בנדלר, התייחסה לסעיף אחר בהצעה ואמרה כי עולה ממנו כי השר הממונה על רשות השידור יהיה רשאי לעצור את הקפאת ההפחתה עד שנת 2019, אם לא ייחתם הסכם מימון או אם נוכח לדעת שההסכם הופר. עו"ד בנדלר אמרה כי הסכם המימון כבר נחתם ולכן נשאלת השאלה אם יש צורך בסעיף.

לדברי בנדלר, "זה סוג של אפשרות להחזיק את רשות השידור כבת ערובה להתנהגות נאותה". בתגובה לדבריה, הסביר ברקן כי ב-2019 הרשות תהיה אחרי שהשלימה חלק מהותי מהרפורמה, אך הסעיף נדרש מאחר שההתחייבויות השונות שלה, כמו למשל ההתחייבות להשקיע כספים בהפקות מקור, לא נגמרת אחרי 5 שנים.

ח"כ יצחק וקנין, שעמד בראשות הישיבה, סיכם את הדיון ואמר כי בסך הכל הציבור אמור לשלם פחות ולכן הוא לא חושב שיהיה נכון להתנגד להצעה. בתום הדיון אישרה הוועדה את ההצעה, כאשר 6 חברי כנסת הצביעו בעד - ח"כ וקנין, ח"כ מירי רגב, ח"כ ציון פיניאן, ח"כ רוברט אילטוב, ח"כ דודו רותם וח"כ דוד אזולאי. 3 חברי כנסת התנגדו - ח"כ ישראל חסון, ח"כ רוברט טיבייב וח"כ דורון אביטל. חברת הכנסת יוליה שמאלוב ברקוביץ' נמנעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker