29 מיליון שקל יקוצצו מתקציב הבריאות - "הכרזת מלחמה על מעמד הביניים"

הקיצוץ יפגע במיגון ביה"ח ברזילי, שיפוץ בתי חולים פסיכיאטריים ותקציב בריאות הנפש וטיפות חלב ■ ליצמן דורש להחריג את המשרד מהקיצוץ ■ משרד ראש הממשלה: "הקיצוץ יחול רק על תקציבי מנהלה של המשרד ופיתוח של בתי חולים ממשלתיים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר

במשרד הבריאות מתכוונים להילחם בקיצוץ המתוכנן בסך של כ-29 מיליון שקל בתקציב המשרד, שמאיים על פרויקטים חיוניים במערכת הבריאות. הקיצוץ, שנקבע על ידי אנשי אגף התקציבים באוצר בלי התייעצות עם ראשי משרד הבריאות, הוא בסכום של כ-29 מיליון שקל בשנים 2012-2013.

18 מיליון שקל יופחתו מתקציב הפיתוח של המשרד שנועד לפתח מבנים ומתקנים בתחום הבריאות. בין השאר, עלולים להיפגע מכך פרויקט הבינוי והמיגון בבית החולים ברזילי באשקלון הנמצאת בטווח הטילים באזור הדרום, פרויקט של חיזוק מבני בריאות נגד רעידות אדמה, פרויקט שדרוג מחלקת היולדות בבית החולים בנהריה, שיפוץ בתי החולים הפסיכיאטרים הסובלים מהזנחה רבת שנים ועוד. במשרד הבריאות מזכירים כי תקציב הפיתוח סבל בשנים האחרונות מקיצוצים רוחביים משמעותיים, שהסתכמו, עוד לפני הקיצוץ המתוכנן, בכ-210 מיליון שקל.

מסדרון בבית החולים ברזיליצילום: TheMarker

עוד מבהירים במשרד, כי הקיצוצים עלולים לחול על הסכמים שכבר נחתמו ויצרו מחוייבות כלפי גורמי חוץ, "ובכך יווצר גירעון ודאי, שכן ספקים אלה זכו במכרזים והמדינה התחייבה כלפיהם באמצעות מורשי חתימה המורשים לכך בהתאם להוראות חוק נכסי מדינה".

קיצוץ נוסף של 11 מיליון שקל יופנה לתקציב הראשי, כלומר ליחידות המשרד השונות. בין השאר מצויים בסכנה תקציב המדען הראשי, תקצוב חוק דם טבורי (מאגר לאומי של דם טבורי), היערכות לשעת חירום, תפעול בתי חולים לסיעוד, המרכז הלאומי לבקרת מחלות ועוד. "מדובר בתקציב שמסייע לתפעל שירותים לאזרח", אומרים במשרד. "המשרד מסרב לקצץ בהם ופועל להקטנת בסיס הקיצוץ בתאום עם האוצר".

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי "בשלוש השנים האחרונות ביצעה הממשלה מהפכה בבריאות לטובת אזרחי ישראל: נחתם הסכם שכר ארוך טווח עם הרופאים והאחיות, הוקמו מוקדי רפואת חירום ב-12 יישובים בנגב ובגליל, נוספו בבתי"ח 960 מיטות אחרי שמאז שנת 2001 לא נוספה מיטה אחת, לראשונה מזה 40 שנה הוקם בי"ס לרפואה, וניתנו יותר מ-2 מיליון טיפולי שיניים בחינם לילדים עד גיל 12. הקיצוץ בתקציב משרד הבריאות יחול רק על תקציבי מנהלה של המשרד ופיתוח של בתי חולים ממשלתיים. חשוב לציין שסל שירותי הבריאות שניתן על ידי המדינה וקופות החולים לא ייפגע".

"חסרים כ-9 מיליארד שקל כדי לספק טיפול רפואי בסיסי"

בימים האחרונים התקיימו פגישות בין ראשי משרד הבריאות, סגן השר יעקב ליצמן ומנכ"ל המשרד פרופ' רוני גמזו לבין אנשי אגף התקציבים, בו הגדירו אנשי משרד הבריאות את הקיצוץ כ"בלתי נסבל". ליצמן וגמזו דורשים להחריג את תחום הבריאות מהקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה כפי שהוחרג תחום הרווחה.

הבוקר שיגרו ראשי ההסתדרות הרפואית, מנהלי בתי חולים, כלכלני בריאות בכירים, ארגוני חולים וארגוני הזכות לבריאות מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו הם "מביעים זעזוע מהכוונה לקצץ קיצוץ נוסף בתקציב הבריאות" ודורשים לבטלו.

יעקב ליצמןצילום: דרור ארצי

"בחישוב זהיר של כלכלנים מומחים בכלכלת בריאות, חסרים היום במערכת הבריאות כ-9 מיליארד שקלים חדשים, מהתקציב הציבורי", כותבים הבכירים, "אלו נדרשים לא כדי לספק לאזרחי ישראל מערכת בריאות מפוארת, אלא כדי לספק לאזרחים את הטיפול הרפואי הבסיסי שנקבע בחוקי מדינת ישראל". לדבריהם, "קיצוץ בתקציב הבריאות הוא פגיעה בהיערכות העורף של ישראל לשעת חירום, הכרזת מלחמה על מעמד הביניים של מדינת ישראל ופגיעה בחוליה החלשה של החברה הישראלית".

עוד הם מזכירים כי "כ-40% מההוצאה בישראל על בריאות היא הוצאה פרטית. זה שיעור ההוצאה הפרטית הגבוה ביותר בין המדינות המעניקות ביטוח בריאות ממלכתי לתושביהן. נתון זה מצביע על הפערים הגדלים באי-השוויון במתן שירותי הבריאות בישראל ועל הגידול באי יעילות המערכת. לאחרונה קבע בית המשפט העליון כי מדינת ישראל כשלה בתפקידה כאשר לא פעלה לעדכון נכון של סל שירותי הבריאות בישראל ובכך פגעה ביכולתן של קופות החולים לספק את שירותי הבריאות שהן מחויבות לספק כחוק. אנו שוהים יום-יום במסדרונות קופות החולים ובתי החולים הציבוריים במדינת ישראל. אנו נתקלים מדי יום ביומו בפניהם של אזרחים הגונים, משלמי מסים, שברגעיהם הקשים ביותר נתקלים במערכת שחוקה ועייפה, ובצוותים רפואיים שכוחותיהם אזלו".

גם עמותת רופאים לזכויות אדם פנתה לנתניהו, ליצמן ושטיניץ, במכתב המאשים כי החלטות הממשלה לבצע קיצוץ רוחבי ולהעלות את המע"מ באחוז צפויות להשפיע גם על מוצרי יסוד ותרופות. לדבריהם החלטו אלו "מסתמכות באופן ציני על המשבר הכלכלי בכמה ממדינות אירופה ומוכיחות שוב עד כמה בחרה ממשלת ישראל להתנתק במודע מאזרחיה".

"ראש הממשלה טען אמנם כי 'אין ארוחות חינם', אך שכח באותה עת כי מי שישלמו ביוקר על מוצרי מזון בסיסיים כמו לחם, חלב ולא פחות חשוב מכך על תרופות ושרותים רפואיים הם אנחנו - כלל אזרחי ישראל, ובמיוחד בני השכבות המוחלשות", כותבים הרופאים חברי הנהלת העמותה ומוסיפים כי "לצערנו הרב, אנו נתקלים כמעט מדי יום ביומו בחולים שידם אינה משגת לקנות תרופות או בכאלה שמחליטים לוותר על ביקור אצל רופא או על טיפול רפואי מפאת חיסרון כיס. אך לא מדובר רק בכך: בריאות אינה מתמצת רק ברכישת תרופות או בביקורים אצל רופא. דאגה לבריאות הציבור מחייבת לאפשר נגישות למגוון תנאים המשפיעים על בריאותנו כמו דיור, תזונה, מים באיכות ובכמות ראויות, חינוך והגנה מעוני".

לדברי הרופאים, "זהו איננו גל התייקרות אלא גל התעמרות שמבטא יותר מכול את 'תוכנית ההתנתקות' של הממשלה מאזרחיה שעבורם החיים במדינת ישראל הפכו למלחמת הישרדות של ממש".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker