מהיום: אסור לעשן בתחנות רכבת פתוחות ובחצרות בתי הקפה

חוק העישון הורחב היום ומעתה אסור יהיה לעשן באולמי הופעות ובבתי חולים, במרחק של לא פחות מעשרה מטרים מהכניסה; וכן, גם בתחנות אוטובוסים ורכבות, בריכות שחייה עירוניות, אולמי שמחות וגני אירועים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הרחבות נוספות נכנסו היום לחוק איסור עישון במקומות ציבוריים. המשמעות היא אוויר נקי בכל המרחבים הציבוריים - אך ישנו גם קהל לא קטן של מעשנים סדרתיים שלא מאוד שמחים מהתקנות החדשות.

ישראל, כמו מדינות רבות, החלה לטפל בתופעת המעשנים כבר לפני כמה שנים, אך עדיין נותרו כמה פירצות שאיפשרו לקהל מעשנים להמשיך ולעשן במקומות ציבוריים כמו תחנות רכבת חיצונית ובחצרות של בתי קפה.

הרחבת החוק, שנכנסה כבר לתוקף, לא מאפשרת יותר מקום לתמרונים ומעתה אסור יהיה לעשן באולמי הופעות ובבתי חולים, במרחק של לא פחות מעשרה מטרים מהכניסה. וכן, גם בתחנות אוטובוסים ורכבות, בריכות שחייה עירוניות, אולמי שמחות וגני אירועים.

מעשנים, ארכיוןצילום: רויטרס

התקנות החדשות לא משאירות ספק גם על אזורים בהם שלא היה ברור אם מותר או אסור לעשן בהם כגון חדרי מדרגות. במקומות עבודה יצטרכו להקצות מקומות עישון מגודרים ומסומנים במידה ויהיו מעוניינים בכאלה. כמו כן, ישנה התייחסות לנהגי האוטובוסים שמסתבר שעד התיקון יכלו לעשן באוטובוס כל עוד הוא ריק מאדם וכעת גם זאת נאסר עליהם.

ככל הנראה, העסקים שיושפעו מהחוקים החדשים יהיו בתי הקפה, המסעדות והפאבים שעד היום איפשרו ללקוחות לעשן בחוץ. כעת יצטרכו אותם בתי עסק לצמצם את אפשרויות העישון, כאשר לפי התיקון נדרש מהם מעתה לאסור עישון גם באזור הנמצא מחוץ למבנה למעט חלק קטן שהוקצה לעישון.

אותו האזור יצטרך להיות לא מקורה וגודלו לא יעלה על 15 מ"ר או על רבע מכלל שטח הישיבה. שאר האזור החיצוני לפי החוק צריך להיות מעכשיו שמור ללא מעשנים עם סימון ברור האומר כי העישון בו אסור.

השינוי העיקרי הנוסף שיידרש כעת יהיה בתחנות הרכבת, כאשר בתחנות פתוחות אפשר היה לעשן עד אתמול ואילו מעכשיו גם בהן אסור יהיה לעשן כמו גם בתחנות אוטובוס. ברכבת יוכלו לבחור בהנהלה אם להקציב איזור עישון מיוחד בחדר סגור או בקצה רציף, אך גם שם יצטרכו לדאוג לסידורי אוורור נאותים ולוודא שהעישון לא פוגע ומפריע לשאר הציבור.

אכיפת החוק תישאר בידי הרשויות המקומיות. הרשויות אמורות לטפל גם בחידושי החוק ולקנוס את מפירי החוק באלף שקל. השאלה היא, האם הפעם הרשויות יאכפו את החוק כראוי?. גם כיום ניתן עדיין למצוא מספר רב של פאבים ומסעדות ברחבי הארץ בהם ניתן עדיין לעשן. בתל אביב הרגישות כמובן גדולה יותר מאחר וישנם מקומות בילוי רבים בהם ניתן להפר את החוק אך בשאר הארץ ובמיוחד בערים הקטנות לא מורגש כי חלה אכיפה גורפת.

בתי הקפה מן הסתם עדיין לא ערוכים לשינוי וגם לא ששים להגיב על כך בתקשורת מתוך פחד שיסומנו כמקומות המעודדים עישון על ידי הרשויות המקומיות.

כמה רשתות ארציות מסרו לנו שיכבדו את החוק ויפעלו על פיו. סמנכ"ל השיווק של אחת מרשת בתי הקפה הגדולות בארץ טען שאיננו יודע מה תהיה התוצאה של האיסור החדש והאם הוא יתקבל בברכה בקרב הלקוחות או אף יגרום לבריחת לקוחות במקרים אחרים.

"אנחנו רק עכשיו מתחילים להבין את המשמעות ומודים שזה לא מוכר לנו מספיק עדיין פה בישראל. עד כדי כך שבעקבות התקנות הזמנו סקר שיעזור לנו להבין מה הלקוחות שלנו מעדיפים".

המעשנים לעומת זאת לא ממש מבינים מדוע גם בחוץ אסור יותר לעשן. דני מתל אביב מתנגד לחוק וטוען כי לא יכול להיות שגם באוויר הפתוח אסור יהיה לו יותר לעשן. "אנחנו לא סינגפור אך אנחנו בהחלט מתקרבים לשם בצעדי ענק ולצערי לא מהכיוון הנכון. אני מבין שאין סיבה לחנוק אנשים אחרים ובפאבים אני בהחלט יכול לקבל את זה למרות שאני מעשן. אבל זה ממש לא הגיוני לעשות את זה בתחנות רכבת פתוחות ובבתי קפה. אני חושב שקצת נסחפו עם זה".

כרמית מחיפה לעומת זאת טוענת כי היא מאוד שמחה שכעת היא יכולה לשבת עם ילדיה בבית קפה גם בחוץ, "כבר שנים שאני יושבת בפנים עם ילדי בתוך בית הקפה מאחר ואני לא רוצה שהם ינשמו את עשן הסיגריות וכעת סוף סוף גם הם יוכלו ליהנות מהשמש ומהאוויר בחוץ ולא להיענש על כך שאנחנו לא מעשנים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker