כבר ביום הראשון לפעילות: HOT מובייל פוגעת בנייטרליות הרשת

לפי החברה, היא מסוגלת לזהות הפעלת נקודה חמה במכשירים ותגביל את קצב הגלישה למנויים שיעשו זאת

רותי לוי
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רותי לוי
אמיתי זיו

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker, חברת הסלולר החדשה HOT מובייל תגביל הפעלה של פונקציית Tethering במכשירים הסלולריים. מדובר בפונקציה שזמינה בטלפונים חכמים ומאפשרת להפוך אותם לנקודת גישה אלחוטית (WiFi) לאינטרנט עבור מכשירים אחרים - כלומר, לחלוק את חבילת הגלישה של מכשיר הסלולר עם טאבלט או מחשב נייד סמוכים. לפי HOT מובייל, "גלישה מיועדת לגלישה מהמכשיר הסלולרי. שימושים נוספים בגלישה כגון חיבור למחשב, מראשיתם, יהיו במהירות של עד 64 קילו ביט בשנייה". כלומר, החברה מצהירה כי היא מסוגלת לזהות הפעלת נקודה חמה במכשירים וכי תגביל את קצב הגלישה למנויים שיעשו זאת.

"להגביל את המהירות לקצב כזה זה להחזיר אותנו אחורה, לימי המודם של תחילת שנות ה-90", העיר שלומי עמיצור, עורך אתר WiseBuy - המדריך לקניית מוצרי חשמל ואלקטרוניקה. הגבלה זו גם אינה מתיישבת עם דרישת משרד התקשורת לנייטרליות רשת. בינואר 2011 נכנס לתוקף חוק ההסדרים ובו הגדרה ראשונה בספר החוקים הישראלי ל"נייטרליות רשת". זהו עיקרון שקובע שרשת האינטרנט צריכה להיות חופשית, כך שכל משתמש יוכל לעשות שימוש בכל יישום על גבי הרשת, ללא הגבלה או התערבות של ספקיות האינטרנט

מרכז שירות הלקוחות של HOT Mobile בתל אביבצילום: HOT

חוק זה התייחס ספציפית לחברות הסלולר הישראליות, שלהן היסטוריה ארוכה של פגיעה בנייטרליות הרשת. הראשונה היתה סלקום, שהכניסה לחוזים שלה סעיפים שמאפשרים לה לחסום שירותי שיחות מבוססי רשת VoIP. בכך, ביקשה החברה למנוע שיחות קוליות ממכשירי הסלולר שלא יעברו דרכה. רק אחרי התערבות משרד התקשורת חדלה סלקום מנוהג זה.

כל חברות הסלולר הוותיקות פגעו בנייטרליות הרשת בשלב זה או אחר. בעבר, למשל, היו החברות גובות מחיר שונה לגלישה בפורטל שלהן ולגלישה באתרים אחרים. גם השימוש בשיטה זו נאסר בסופו של דבר. כעת, ישנו ניסיון ראשון של HOT מובייל לנטרל תכונה קיימת במכשירים חכמים. משרד התקשורת, בינתיים, יושב על הגדר, ומדובר המשרד נמסר: כי "העובדות נבדקות על ידי אגף הפיקוח ולאורן יגבש המשרד את עמדתו". מ-HOT מובייל לא נמסרה תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker