הכירו את שיתופי הפעולה הצרכניים ברשת שיחסכו לכם הרבה כסף

מטפלת לתינוק, קניות בסופר, מתנות לימי הולדת או בילוי בערב - כל אלה מצטברים בכל חודש להוצאות של אלפי שקלים ■ איך חוסכים? שורה של התארגנויות מקומיות ושיתופי פעולה צרכניים ברשת מתרגמים את כוח ההמונים לחיסכון כספי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> יותר מ-150 איש התקבצו השבוע בנמל תל אביב וביקשו לשמוע עוד על הרעיון המסקרן של "שלנו": סופרמרקט חברתי. מלבד הפיתוי להרגיש קצת כמו טייקון, המשתתפים שהוזמנו לרכוש מניה בסופרמרקט המתהווה, חשבו באופן פרקטי - בתמורה למניה שאותה ירכשו ב-1,000 שקל, יוכלו להיות שותפים בחנות שמחיריה הוגנים ויחסכו כ-12%-15% מסל הקניות החודשי שלהם.

בתחושה לא פחותה של חגיגיות התכנסו במקום אחר בעיר, בשכונת פלורנטין, קבוצה מבעלי המניות של הבר השיתופי הראשון - הבר קיימא. 1,000 השקל שאותם שילמו 90 החברים הפכו אותם לשותפים בבר - עובדה שמקנה להם זכות ליהנות מאלכוהול זול, ובהמשך גם מארוחות, מהופעות ומתערוכות במחירי עלות.

"אתמול היתה פגישת חברים ראשונה", מעדכן אופיר אביגד, אחד מיזמי הבר. "האווירה היתה נהדרת. החברים נרתמים, מציעים יכולות ורעיונות, ונוצרה כימיה ואינטימיות הדרושה כדי לצאת לדרך ביחד".

ההתלהבות שבה מתקבלות היוזמות הקואופרטיביות האלה, והגידול המהיר בכמות המצטרפים, מדגימים עד כמה הרעיון השיתופי קנה לו אחיזה בעולם הצרכני. כשיותר גולשים מחוברים כל הזמן לרשתות חברתיות, קל יותר לגייס קהלים רחבים ליוזמות צרכניות מסוגים שונים, בעלויות שוליות נמוכות.

"הרשתות החברתיות יוצרות מעין מרכזים, שבהם כל אחד יכול למצוא את הפרטנרים המתאימים לו, על בסיס עניין או כל בסיס אחר", מאבחן ד"ר ירון תימור, סגן דקאן בבית הספר למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה. "הרעיון השיתופי זוכה לרוח גבית מהמחאה החברתית. צרכנים הבינו שהם לא לבד, ושגם אדם בודד יכול להוביל יוזמה שתזכה לתהודה גבוהה. יש יתרון לגודל בייצור ויש יתרון לגודל בצריכה, ואת זה הצרכנים למדו והפנימו".

יש מודלים שונים לשיתוף צרכנים, מלבד קואופרטיבים. המוכרים שבהם הם קבוצות הרכישה לסוגיהן. אבל לא תמיד המודלים מורכבים במיוחד. יוזמה פשוטה יחסית לשיתופי פעולה יכולה להביא לחיסכון באחת ההוצאות המרכזיות בגידול ילדים - מטפלת. היזם מירון אברמסון הקים אתר לוחות בשם איביי-ביז (ebay-biz), שבין השאר משמש זירת מפגש בין הורים הגרים באותה סביבה, כדי שיוכלו לאחד כוחות ולשכור יחד מטפלת.

לכאורה, הרעיון אינו חדש, אבל גם כאן הפלטפורמה האינטרנטית ופשטות השימוש בלוח מקלה על היישום של אפשרות זו. הורים שמחפשים מטפלת מוזמנים לפרסם בלוח, ולחפש הורים אחרים שזקוקים לשירות דומה באזור מגוריהם. הטיפול בשני תינוקות אמנם מייקר את השירות, אבל החלוקה בעלות בין שתי משפחות הופכת את העסקה למשתלמת ביותר.

אספנו מגוון יוזמות מקומיות לשיתופי פעולה מסוגים שונים, אבל בעולם המגוון רחב אף יותר. יוזמה מעניינת שעוד לא עשתה עלייה היא זו של חברת relayrides. החברה מציעה פלטפורמה לשיתוף מכוניות, שבה אנשים שיש ברשותם כלי רכב משכירים אותו לשכניהם בתמורה לתשלום שנע בין 6 ל-20 דולר בשעה. מישהו בישראל מרים את הכפפה?

משרד לכמה שעות

the-hub.co.il

הרעיון: לשכור חלל עבודה משותף, על בסיס חבילת שעות חודשית וללא התחייבות שנתית. המיזם נולד כמענה לעצמאים, שמגלים כי הוצאות השכירות על משרד מכלות את משאביהם, והאלטרנטיבה של בתי קפה אף היא לא זולה.

כמה חוסכים: תלוי בשימוש. שכירות חודשית למשרד בלב תל אביב, לרוב בתוך משרד גדול יותר, עולה בין 900 ל-2,000 שקל, תלוי ברמת הגימור והיוקרתיות. כמה עולה: 25 שעות חודשיות - 550 שקל, 50 שעות חודשיות - 700 שקל, 100 שעות חודשיות - 900 שקל, ועלות לחודש ללא הגבלה - 1,400 שקל. מחיר השכירות בהאב כולל חשמל, ארנונה ואינטרנט.

איך מצטרפים: מגיעים לסיור היכרות שנערך בימי חמישי ב-12:00. פרטים באתר.

סופרמרקט חברתי

shelanoo.co.il

הרעיון: סופרמרקט חברתי. חנות קמעונית שמחיריה יהיו הוגנים ושקופים. המיזם בשלבי הקמה.

כמה עולה להצטרף: 1,000 שקל למניה.

כמה חוסכים: על פי הערכות היזמים, החיסכון ינוע בין 12% ל-15%, אם משפחה קונה בממוצע ב-1,000 שקל בחודש. מדובר בחיסכון של 1,440-1,800 שקל בשנה.

איך מצטרפים: נכנסים לאתר. ניתן לשלם בכרטיס אשראי או בהעברה בנקאית.

לחלוק מטפלת

ebay-biz.co.il

הרעיון: אתר לוח למוצרים יד שנייה לתינוקות, למטפלות, לגנים ולמשפחתונים.

כמה חוסכים: הורים שחולקים מטפלת יכולים להגיע לחיסכון של אלפי שקלים בחודש, תלוי באזור ובהיקף המשרה.

כמה עולה להצטרף: חינם.

איך מצטרפים: נכנסים לאתר.

קונים ביחד מתנות מושקעות

giftfairy.co.il

הרעיון: איכות ולא כמות: במקום לבזבז כסף על מתנות ימי הולדת לא איכותיות, קונים ביחד מתנות שוות.

כמה חוסכים: ככל שיש יותר ילדים במשפחה ויותר ימי הולדת, החיסכון המצטבר גדל ויכול להגיע לאלפי שקלים בשנה. פר מתנה החיסכון הוא כ-10-20 שקל לאירוע.

כמה עולה להצטרף: חינם.

איך מצטרפים: כשחוגגים יום הולדת לחברי הכיתה או הגן, פותחים חשבון מתנה באתר על שם הילדים החוגגים, ושולחים להורי הכיתה הזמנה להצטרף. לקראת האירוע מפיקים שובר מתנה מכלל הסכום שהצטבר ורוכשים את המתנה. בכיתות הגבוהות יותר הילדים מעדיפים לקבל את השובר ולרכוש בעצמם.

שידוך לטרמפ

yallabo.co.il

הרעיון: שידוך בין נהגים לטרמפיסטים. מחירי הדלק הגבוהים מקשים על אחזקת מכוניות ועל השימוש בהם. בדרך של יאללה-בוא הנוסעים חוסכים בהוצאות הרכב, ובעל הרכב זוכה להשתתפות בהוצאות הדלק.

כמה חוסכים: המחיר הממוצע לק"מ הוא כ-20 אגורות (לכל נוסע). בנסיעה בקו תל אביב-באר שבע, למשל, זה יסתכם בעלות של 20-25 שקל לנוסע. מחיר נסיעה ברכבת, לשם השוואה, הוא כ-30 שקל. ככל שיש יותר נוסעים, הוצאות הדלק של הנהג קטנות.

כמה עולה להצטרף: חינם.

איך מצטרפים: נכנסים לאתר ומתחברים באמצעות הפייסבוק. נהגים מפרסמים את הצעת הנסיעה, ונוסעים יכולים לחפש נסיעה או להגדיר "התראה אוטומטית" שתשלח להם מייל כשתימצא נסיעה מתאימה למסלולם.

משווים מחירים בסמארטפון

barcoder.co.il

הרעיון: שימוש בטלפון החכם ככלי לשיתוף מידע בין צרכנים. מדווחים על מחירי המוצרים ברשתות ובחנויות, וכך אפשר לעקוב אחרי שינויי והבדלי מחיר בין רשתות וחנויות שונות ולהשפיע עליהם.

כמה חוסכים: החיסכון הוא בהתאם להפרשי המחירים בין הרשתות והחנויות, שיכולים להגיע לעשרות אחוזים למוצר ויותר. בקרוב תהיה אפשרות להשוות רשימת קניות מלאה, עוד לפני היציאה מהבית, ובכך להגדיל את החיסכון אף יותר.

כמה עולה להצטרף: חינם.

איך מצטרפים: מורידים את האפליקציה לאייפון או לאנדרואיד מאתר ברקודר.

בילויים במחירי עלות

barkayma.co.il

הרעיון: שותפות בקומפלקס הכולל בר-מסעדה, קולנוע, גלריה ומקום להופעות. המיזם בשלבי הרצה.

כמה חוסכים: הארוחות, האלכוהול, ההופעות והתערוכות - במחירי עלות. למשל: חצי ליטר בירה - בפחות מ-20 שקל לחבר.

כמה עולה להצטרף: 1,000 שקל למניה.

איך מצטרפים: נכנסים לאתר.

משאילים חפצים מהבית

קהילת שיתוף חפצים עירונית

הרעיון: לוח להשאלת חפצים הזמינים בבית - כמו מקדחה, שואב אבק, אופה לחם, וכל פריט אחר שמוכנים להשאיל.

כמה חוסכים: משאילים במקום לרכוש. החיסכון תלוי במוצר.

כמה עולה להצטרף: חינם.

איך מצטרפים: מצטרפים לקבוצה בפייסבוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker