להיות חכם בשמש וחכם בבחירת קרם ההגנה - צרכנות - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
שלא ימרחו אתכם

להיות חכם בשמש וחכם בבחירת קרם ההגנה

שוק מוצרי ההגנה מהשמש מציע מגוון תכשירים ומותגים, אך לפי המומחים - כל חברות המוכרות שמחזיקות בתקנים מחמירים מציעות מוצרים דומים, ולכן הבחירה ביניהם צריכה להיעשות לפי המחיר ■ ההמלצה: אל תקנו תכשיר מקדם הגנה של פחות מ-30, או יותר מ-50, וחפשו את המבצעים

8תגובות

בשבוע שעבר נפתחה באופן רשמי עונת הרחצה, ועמה גם עונת תכשירי ההגנה מהשמש. לפי הערכות של חברת ד"ר פישר, המחזיקה בנתח שוק של 62% בענף, כ-40% מהמכירות של מקדמי ההגנה מתבצעות במאי-יוני.

אחת ההנחות המוטעות בציבור היא שרוב נזקי השמש נובעים מפעולות שיזוף לא אחראיות, כמו ישיבה ארוכה על שפת הים. ואולם מחקרים מוכיחים כי חשיפה יומיומית לשמש עשויה להשפיע על מצב העור לא פחות.

במחקר שפורסם ב-2011 בחנו חוקרים מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל נתונים שנאספו לאורך 20 שנה בארה"ב על יותר מ-80 אלף מקרי מלנומה (סרטן העור), ומצאו באופן מובהק יותר מקרים של סרטן העור בפנים ובזרוע וברגל שמאל - החשופות לשמש במהלך נהיגה.

טלי מאייר

החוקרים ציינו כי על סמך נתונים אלה ניתן למצוא קשר אפשרי בין חשיפת נהגים לשמש להתפתחות המחלה, וכי שמשות המכונית חוסמות את רוב קרינת ה-UVB (קרני שמש קצרות טווח), אך לא מצליחות לחסום את קרינת ה-UVA (קרני שמש ארוכות טווח) שנקשרות לנזקי עור. לפיכך, הומלץ להשתמש בכמה אמצעי הגנה מפני השמש גם בזמן נהיגה.

ד"ר אריה ליפשיץ, מומחה למחלות עור משירותי בריאות כללית, אומר כי מרבית האנשים מודעים לכך שצריך למרוח קרם הגנה, אך ברוב המקרים השימוש נעשה באופן לא נכון. לדבריו, למרות חשיבותו, קרם ההגנה צריך להיות אחד מהאמצעים האחרונים להגנה מפני השמש.

"לפני השימוש יש ליישם את כללי האגודה למלחמה בסרטן - מחסה בצל, חבישת כובע רחב שוליים, שימוש במשקפי שמש, לבישת בגדים ארוכים והימנעות מחשיפה לשמש בשעות המסוכנות - 10:00-16:00", הוא מסביר. "רק לאחר שמיישמים את כל אלה, יש להקפיד על מריחה נאותה של קרם הגנה".

לפי חברת יורו מוניטור, המתמחה בניתוחי שוק, תחום מסנני ההגנה בישראל - הכולל קרם הגנה, קרם שיזוף ותכשירים שונים לשימוש לאחר החשיפה לשמש - גדל ב-5% ב-2010 לעומת 2009, עם מכירות של 103 מיליון שקל. ההערכה היא כי עד 2015 שווי השוק של מוצרים אלה צפוי לגדול בעוד 10%.

המדד המוכר ביותר לבחירת קרם הגנה הוא מספר ה-SPF (מדד הגנה מהשמש) המצוין על גבי האריזות. התפישה הרווחת היא שככל שהמספר גבוה יותר, התכשיר מגן טוב יותר מנזקי השמש. ואולם ד"ר מרינה לנדאו, מומחית ברפואת עור במכבי שירותי בריאות, מסבירה כי מספר ה-SPF הוא בסך הכל מדד לפרק הזמן שבו התכשיר מגן על העור מפני כוויות השמש הנגרמת מהקרינה, בהשוואה לזמן שבו העור מאדים (כוויה דרגה ראשונה) ללא הגנה כזו.

לדבריה, הזמן הנדרש להיווצרות כוויה על העור תלוי בעוצמת הקרינה, שהיא פונקציה של שעת היום, העונה ועוצמת הקרינה, בנוסף לסוג העור (בהיר לעומת כהה). "אם, למשל, עור ללא הגנה מאדים תוך כעשר דקות, השימוש בתכשיר מסנן קרינה עם מקדם הגנה 15 ומעלה יאריך תיאורטית את פרק הזמן עד שהעור יאדים פי 15, כלומר למשך כשעתיים וחצי".

לנדאו טוענת כי מחקרים הוכיחו שיעילות זו היא אכן תיאורטית בלבד, וכדי להשיג את אותה רמת הגנה יש למרוח 2 מ"ג תכשיר על כל סמ"ר עור. "הוכח שאף אחד לא מורח כמות מספקת, ולכן יעילות התכשיר יורדת בהתאם", היא אומרת. "בנוסף, אנשים נוטים לדלג על אזורים מסוימים בגוף, למשל האוזניים. חשוב להבין כי SPF מתייחס רק לקרינה מסוג UVB, שאלה הקרניים הגורמות לכוויה, ואין כרגע מדד למידת ההגנה מפני קרני UVA (רשות התרופות האמריקאית עומדת לחייב להכניס מדד מיוחד להגנה מפני קרינה זו). נכון לעכשיו, הביטוי להגנה מוצג בהערה המופיעה על התכשירים בדבר הגנה מפני קרניים ארוכות או הגנה מפני UVA, אך למידת ההגנה אין דירוג".

להימרח חצי שעה לפני החשיפה

המלצת המומחים היא להשתמש במסנני קרינה של יותר מ-15 SPF באופן יומי, ובפעילות מתמשכת מחוץ לבית - ב-30 SPF לפחות. כמו כן, יש לוודא שהתכשיר מגן גם מפני UVA. אם אתם משתייכים לקבוצות סיכון - כדאי להעדיף מסננים בעלי SPF גבוה יותר.

ד"ר ליפשיץ מזכיר כי כל בדיקות התכשירים נעשות בתנאי מעבדה, ולכן בעת חשיפה ממשית לשמש התהליך מתקצר. גם רחצה במים מורידה משמעותית את מידת היעילות של התכשירים. "שימוש נכון הוא מריחה של הגוף כחצי שעה לפני החשיפה, בזמן החשיפה, וחזרה על הפעולה בכל שעה, במיוחד בעת היציאה מהמים", הוא מסביר. עם זאת, מדגיש ליפשיץ כי שימוש בתכשירים ברמה של יותר מ-50 SPF אינו תורם הגנה נוספת, ולכן אין צורך לרכוש תכשירים בעלי מקדם הגנה גבוה יותר.

קרמים רבים לשימוש יומיומי מכילים כיום מרכיבי הגנה מפני השמש. האם ניתן להסתפק בהם, או שיש צורך לרכוש מוצרים ייעודיים? לדברי לנדאו, הבעיה במסנני קרינה שנמצאים בתוך קרם לחות או מייק אפ, אינה במרכיבים, הזהים לאלה שבתכשירים הייעודיים, אלא באופן השימוש: "מסנן קרינה יש למרוח בנדיבות, ואילו קרם לחות או איפור מורחים במידה. כתוצאה מכך הכמות של החומר המסנן אינה מספקת".

מבחינת יעילות התכשירים, עד היום לא הוכח כי מקדם הגנה מצליח למנוע ב-100% את נזקי השמש, ולכן בעת הרכישה כדאי לבחור מוצרים שעומדים בכמה שיותר תקנים, בעיקר האוסטרלי והאמריקאי. "אוסטרליה היא המדינה עם שכיחות סרטן העור הגבוהה בעולם, וגם היחידה שהצליחה להוריד בשנים האחרונות את מקרי סרטן העור ולכן יש בה תקנים מחמירים", אומרת לנדאו. "מינהל התרופות האמריקאי נחשב כאורים ותומים בתחום הרפואה, ומשרד הבריאות הישראלי מיישר קו לפיו. לכן יש להתייחס לתקן האמריקאי והאוסטרלי בעת הבחירה".

כמובן שחשוב לוודא גם שלמוצר יש אישור של משרד הבריאות, שבוחן את רשימת החומרים המוצהרת על ידי היצרן ובודק אם היא כוללת חומרים המאושרים לשימוש. כמו כן, נבדקים דו"חות הבדיקה של SPF ו-UVA, כדי לוודא שהם עומדים בפרוטוקולים המאושרים על ידי משרד הבריאות. במשרד טוענים כי הם מפקחים על המוצרים באמצעות הרוקחים המחוזיים, אך ייתכן שקיימים בשווקים מוצרים שאינם בעלי רישיון.

לנדאו מוסיפה כי מומלץ להשתמש בתכשירים בשנה שבה נקנו, ולכל היותר בעונה שלאחר מכן - ורצוי לא לאגור אותם, שכן חלק מהחומרים עלולים לשנות את הרכבם הכימי כעבור שנתיים ולהפוך ללא יעילים. נכון להיום גם לא קיימת חובת סימון תאריך תפוגה על מסנני קרינה, ולכן היא ממליצה להיות עירניים לעניין.

בשנים האחרונות עלו טענות שלפיהן לא רק שמקדמי ההגנה אינם מצליחים למנוע את סרטן העור, אלא שרכיבים מסוימים הנמצאים בהם עלולים להזיק. ליפשיץ ולנדאו טוענים כי אין סכנה בתכשירים המוכרים המשווקים בישראל. לדברי ליפשיץ, חומרים שנחשדו כלא יעילים לא משווקים בישראל, והסכנה היחידה שעשויה להתפתח היא אלרגיה נדירה. לנדאו מוסיפה כי "למרות טענות שמושמעות מדי פעם על ידי אינטרסנטים, החומרים הלא יעילים, כביכול, בטוחים לחלוטין במינון הנכון".

ד"ר פישר שולטת בשוק

לפי נתוני יורו מוניטור, בישראל פועלות בתחום ארבע שחקניות מרכזיות, כאשר ב-2010 המותג המוביל בשוק היה אולטרסול של ד"ר פישר, עם נתח שוק של כמעט 62%, ואחריו סקין גארד (21.5%), לייף (6.7%) וניוואה סאן (2.8%). כל החברות מציעות מגוון מוצרים, החל ממקדמי הגנה עם דרגות SPF שונות ועד מוצרים ייחודיים לילדים ולתינוקות, קרם פנים ומוצרים עם ריחות שונים.

לדברי לנדאו וליפשיץ אין הבדלים בין המוצרים מבחינת ההגנה מפני השמש, וגם ההבדלים בין התכשיר המיועד לילדים לזה המיועד למבוגרים הוא ברמת הרגישות למוצר. "אצל ילדים יקפידו, למשל, על חומרים שאינם שורפים בעיניים", מסביר ליפשיץ. לכן הורים יכולים להשתמש באותו התכשיר שקנו לילדים, וליהנות מאותה הגנה. אותו הדין לגבי ההבדלים בין קרם פנים לקרם גוף: קרם פנים נבדל רק בעובדה שהוא נספג מהר יותר. לגבי מוצרי מוס או קצף, ההבדל הוא בעיקר בנוחות השימוש.

"הכמויות הנדרשות להגנה זהות בכל הסוגים", טוענת לנדאו, "עם זאת, חשוב לדעת כי הקצף לא הוכר עדיין על ידי מינהל התרופות האמריקאי כמספק SPF המשקף את הכתוב על האריזה".

בבדיקת מחירים שערכנו בסוף השבוע האחרון בסופר-פארם למוצרים של ארבעת החברות המובילות, מצאנו שניוואה מציעה את המוצרים היקרים ביותר, ואילו סקין גארד מציעה את המוצרים הזולים ביותר. ואולם מאחר שמדובר בתקופה של מבצעי הקיץ, חלק מהמוצרים של ד"ר פישר נמכרים במחיר הנמוך ביותר. בכל החברות, ככל שה-SPF עולה כך גם המוצר מתייקר. מאחר שלפי המומחים אין הבדלים מהותיים בין החברות וכולן עומדות בתקנים, ניתן לבחור בתכשיר הזול ביותר ולחסוך עשרות שקלים.

את מוצרי ההגנה מהשמש אפשר לרכוש ברשתות הפארם והמזון, כשסופר-פארם היא הרשת שמחזיקה את מגוון המותגים הרחב ביותר. ברוב נקודות המכירה המחיר המקורי של המוצרים היה דומה, אך בנקודות מסוימות וברשתות מסוימות התקיימו מבצעים לרגל פתיחת עונת הקיץ, ולכן כדי להוזיל את עלות הקנייה מומלץ לקנות מסנני קרינה שמוצעים במבצע.

ניו פארם, למשל, שמציעה עד סוף מאי הנחות על מרבית התכשירים, מציעה כעת את המחירים הנמוכים ביותר. למשל, קרם ניוואה בייבי 50+ ב-88 שקל, לעומת 110 שקל בסופר-פארם; ותחליב ספריי של סקין גארד 30 SPF מוצע ב-54 שקל, לעומת 60 שקל ויותר בשאר נקודות המכירה שנבדקו. בסופר-פארם אין כעת מבצע גורף על כל מוצרי ההגנה מהשמש, אך גם שם ניתן למצוא הנחות משמעותיות על כמה מוצרים. למשל, קרם הגנה לילדים של ד"ר פישר 34 SPF נמכר ב-35 שקל, לעומת 90 שקל ויותר בשאר הרשתות שנבדקו.

בארה"ב המחירים נמוכים בעשרות אחוזים

מחירי תכשירי ההגנה מפני השמש בישראל גבוהים בעשרות אחוזים ממחירם בארה"ב. מבדיקת מחירים באתר של רשת הפארם האמריקאית CVS למגוון תכשירי הגנה של כמה חברות מוכרות, עולה כי הפערים מגיעים עד יותר מ-60% לעומת המוצר הזול ביותר שנמכר בישראל.

כך, לדוגמה, תחליב הגנה למבוגרים עם מקדם הגנה 30 של Banana Boat, אחת החברות המוכרות בארה"ב, נמכר ב-12.65 שקל ל-100 מ"ל; לעומת זאת, בישראל המוצר של ד"ר פישר עם מקדם הגנה 34, נמכר כעת במבצע תמורת 14 שקל ל-100 מ"ל - פער של 25%. מחיר המוצר ללא מבצע גבוה הרבה יותר - 100 שקל, כלומר 40 שקל ל-100 מ"ל (פער של 68%).

מחיר תחליב הגנה לילדים של Banana Boat עם מקדם הגנה 50 הוא 11.20 ל-100 מ"ל; ואילו בישראל, מוצר של ד"ר פישר עם מקדם הגנה נמוך יותר - 34+ - נמכר במבצע ב-14 שקל ל-100 מ"ל (פער של 20%), ומחירו הרגיל הוא 100 שקל - כלומר 40 שקל ל-100 מ"ל (פער של 72%). יש לציין כי המוצרים בארה"ב כוללים מס מקומי לפי מדינת ניו יורק.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם