בדיקות רפואיות תקופתיות: למי כדאי לעבור אותן וכמה זה עולה בקופות החולים - צרכנות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בדיקות רפואיות תקופתיות: למי כדאי לעבור אותן וכמה זה עולה בקופות החולים

מתי בפעם האחרונה ביקרתם אצל רופא? כפי הנראה כשהייתם חולים - אבל לא חייבים לחכות למחלה ■ שלוש מקופות החולים מציעות לבעלי ביטוחים משלימים לבצע שורה של בדיקות סקר למניעת מחלות, בחבילה מרוכזת אחת ובעלות נוספת ■ למרות הנוחות והחיסכון בזמן, המבקרים טוענים כי כלל לא בטוח שכל הבדיקות נחוצות

3תגובות

>> למרות המלצות הרופאים, רובנו לא טורחים להגיע למרפאה סתם כך כשאנו בריאים כדי לבצע בדיקות מונעות - לעתים בגלל חוסר זמן. עם זאת, תחום הרפואה המונעת, הכולל בדיקות תקופתיות המותאמות למין ולגיל ונועדו לגלות מבעוד מועד בעיות רפואיות, הולך ומתחזק בשנים האחרונות.

כדי לעודד אנשים לבצע בדיקות מונעות ולהקל על אנשים עסוקים שאינם מתפנים לכך, מציעות כיום כמעט כל קופות החולים למבוטחי הביטוחים המשלימים שלהן יום בדיקות מרוכז במכונים ובבתי חולים שבהסדר עם הקופה, בהשתתפות עצמית כלשהי. השירות דומה לזה שמעניקות חברות שונות למנהלים ולעובדים, ונקרא "בדיקות סקר למנהלים" - מעין צ'ופר המאפשר לרכז בכמה שעות את בדיקות הסקר התקופתיות.

בדיקות הסקר מרכזות במשך שלוש-ארבע שעות את כל הבדיקות התקופתיות השגרתיות שהקופה מציעה, כמו בדיקת רופא, דם, ראייה ושמיעה, ארגומטריה (בדיקת מאמץ קרדיולוגית), ולעתים גם חלק מהבדיקות המותאמות לגיל ולמין, כמו צפיפות עצם וממוגרפיה. בחלק מהמכונים אף מציעים ארוחת בוקר קלה ומקלחות כחלק מהחבילה.

"אנשים לא אוהבים לבזבז זמן ולעמוד בתור, ולא מצליחים לפנות לעצמם את הזמן לבדיקות התקופתיות האלה", טוען ד"ר עוזי סמני, מנהל מערך הביטוחים המשלימים בקופת חולים מאוחדת, שמציעה את השירות כבר מ-2004. "אדם יכול למצוא עצמו מקדיש ארבעה ימים לביצוע כל הבדיקות, כך שמי שמרגיש טוב נוטה לדחות את ביצוען. הנטייה הרווחת היא להגיע לרופא כשכואב, והאפשרות לעשות את כל הבדיקות ביום אחד מדרבנת את האנשים להגיע ולבצע אותן. בסוף התהליך הם מקבלים גם סיכום שמכוון אותם להמשך בדיקות או טיפול במקרה הצורך - וכך ניתן לסייע להם באיתור ובמניעה מוקדמת של בעיות".

גם שירותי בריאות כללית, במסגרת ביטוח כללית מושלם, מציעה את השירות כבר שמונה שנים. לדברי ד"ר יגאל הקסלמן, המנהל הרפואי של כללית מושלם, ריכוז הבדיקות מסייע גם להעלאת המודעות לבדיקות הסקר התקופתיות ולחשיבותן. "הבדיקות הוכחו כמקדמות בריאות בצורה משמעותית", הוא אומר. "יותר אנשים הופכים מודעים לבדיקות, מבצעים אותן וחוסכים בדרך זו בעיות ומחלות בעתיד".

יום הבדיקות המרוכז מוצע על ידי שלוש מארבע קופות החולים: כללית, מאוחדת ולאומית. לדברי הקופות, רוב המבוטחים שעושים שימוש בשירות הם אנשים עובדים ועסוקים. במאוחדת מדגישים כי מדובר בפונים רק ממאוחדת שיא - הביטוח המקיף ביותר - שהם כשליש מכלל המבוטחים. "מי שמגיעים לבדיקות עונים על הפרופיל של בעלי הביטוחים המשלימים - אנשים שיש להם לרוב השכלה גבוהה יותר, ולכן מודעים יותר לבריאותם ולרפואה מונעת", אומר סמני. בלאומית, שם מוצעת האפשרות בשני תעריפים שונים למבוטחים משתי רמות, כסף וזהב, מציינים כי ניצול השירות נמוך יחסית.

"חשיבה מסחרית"

בקופת חולים מכבי לא מוצע שירות כזה. בקופה מציינים כי הביטוח המשלים של מכבי כולל זכויות רבות, כמו בחירת מנתח, תרופות מחוץ לסל, בדיקות מוזלות לנשים בהריון וניתוחים בחו"ל, וכי הבחירה בזכויות המצויות נעשית לאחר בחינה של התועלת הרפואית שקיימת בהן, לצד מספר המבוטחים שעשויים להשתמש בהן. לדברי מכבי, הקופה מרחיבה כל העת את הזכויות הניתנות בביטוחים המשלימים, תוך הקפדה על עקרונות אלה.

בכל האמור לביצוע בדיקות הסקר באופן מרוכז, מסבירים במכבי: "את בדיקות הסקר הניתנות במסגרת סל הבריאות ניתן לבצע בקופה ללא תוספת עלות. אנו מעדיפים שבדיקות הסקר יתבצעו בסניפי מכבי, וכך יוכלו רופא המשפחה והצוות הרפואי בקופה לרכז את הטיפול ולעקוב באופן מיטבי ומותאם אישית אחר מצב המבוטח, ולהציע את המשך הטיפול הרפואי ההולם עבורו".

"אנחנו לא מתנגדים לשירות המאפשר בדיקות ביום מרוכז, אלא מתנגדים לשירות כפי שהוא מוצע כיום במכונים השונים", אומר פרופ' אבי פורת, מנהל חטיבת הבריאות במכבי. "כיום כולל השירות חבילת בדיקות קבועה, שאינה מותאמת אישית לפי גיל וצרכים רפואיים, ונכללות בו בדיקות מיותרות ואף מזיקות. החשיבה מאחורי חבילות אלה היא מסחרית, ומבוססת על כך שהציבור אינו מבין אילו בדיקות נחוצות ואילו לא. לכן, אם נציע שירות כזה בעתיד לא נציע אותו כמו שהוא מתבצע כיום, ונעדיף חבילות מותאמות אישית ולא סטנדרטיות, וללא הבדיקות המיותרות".

חבילת הבדיקות המוצעת בקופות דומה בבסיסה. השאלה היא כיצד מוחלט אילו בדיקות ייכללו בהן ואילו לא. לדברי הקסלמן, הכללית כוללת בחבילה את הבדיקות הבסיסיות, "גם אם לעתים מוסיפים במכון שבו מתבצעות הבדיקות בדיקה כזו או אחרת", אומר הקסלמן. "הבדיקות נבחרות על בסיס מחקרים, פרוטוקולים וקריטריונים עולמיים מקובלים במערב, שקובעים גופים מקצועיים המפעילים תוכניות התערבות של איתור ומניעה מוקדמת, כולל מתווה של ההסתדרות הרפואית", הוא מוסיף. "אלה בדיקות שנועדו לענות על בעיות של האוכלוסייה הרחבה. למשל, מיפוי גנטי למחלה נדירה - קשה להכניס לבדיקות הסקר".

לדברי סמני, הבדיקות הנבחרות ליום המרוכז הן אלה שיעילות בגילוי מוקדם של מחלות. "אנשים יכולים להסתובב עם יותר מ-50% סתימה בעורקים, למשל, ובדיקת ארגומטריה תוכל לאתר זאת מוקדם. מנגד, לא נבצע בדיקת סיטי מוח לכלל האנשים, כי מעורבת בבדיקה קרינה רבה - כך שכדי לגלות אדם אחד מתוך 20 אלף, נאלץ להקרין ל-20 אלף אנשים. השיקול הוא אילו בדיקות, שאינן מזיקות, יכולות לסייע לגילוי מוקדם של בעיות שניתן לטפל בהן". לטענת סמני, בדיקות הסקר התקופתיות אינן מסוכנות או פולשניות, ומספיקות כדי לברר אם אדם זקוק לבדיקות מעמיקות כאלה להמשך בירור.

"ברגע שאדם, שבדרך כלל לא מגיע לרופא, מגיע להיבדק אחת לשנתיים, מתשאלים אותו על ההיסטוריה שלו ושל משפחתו; יחד עם תוצאות הבדיקות, אפשר לעלות על גורמי סיכון ולהפנות אותו לבדיקות נוספות", מוסיף סמני. באשר לבדיקות שאינן כלולות בחבילות הסקר, כמו ממוגרפיה או צפיפות עצם, טוען סמני כי "הבדיקות המרוכזות כוללות את הבסיס, בעוד שממגורפיה וצפיפות עצם למשל הן בדיקות ספציפיות שנדרשות רק מגיל מסוים או לאוכלוסיות בסיכון, כך שלא כל מי שמגיע לבדיקות הכלליות זקוק להן".

"בדיקות בסיסיות חיוניות"

"הבדיקות המרוכזות כוללות את מרבית בדיקות הסקר למבוגרים שיש לעשות כחלק מרפואה טובה", אומר מנחם פיינרו, פרופ' אמריטוס מאוניברסיטת תל אביב וחבר בהנהלת האגודה לזכויות החולה. "זה הבסיס החשוב, אך בדיקות אלה לא כוללות בדיקות מותאמות אישית שרופא המשפחה יכול היה להפנות אליהן בהיכרותו עם האדם".

לדברי פיינרו, חלק מהבדיקות הכלולות חיוניות, כמו בדיקת רופא, לחץ דם ובדיקות דם, אך חלקן לא נחוצות כלל, כמו שמיעה, ארגומטריה, תפקודי ריאות וצילום חזה. "לגבי ארגומטריה וא.ק.ג, למשל, אין כל הוכחה שהן מועילות ומאתרות", הוא אומר. "ארגומטריה היא בדיקה שמגלה רק 70% מהחולים, ויש בה הרבה תוצאות של שגוי חיובי ושגוי שלילי - דבר שמגביר את מספר הבדיקות הנוספות, במקרה של שגוי חיובי. ההמלצה היא לקיים אותה במקרה של סיכון משפחתי, ולכן חשובה ההתאמה האישית של הבדיקות". לדבריו, חלק מהבדיקות המיותרות אף מזיקות, כמו צילום חזה - "זו בדיקה שבעבר בוצעה כדי לבדוק שחפת, וכיום אינה מומלצת לאדם בריא מאחר שהיא מערבת קרינה", אומר פיינרו.

"כל הבדיקות הן חלק מסל הבריאות הבסיסי, וכל מה שמציע השירות בתשלום הוא את ריכוזם. זה עניין של נוחות - ועל זה משלמים, אין ויכוח", אומר פיינרו. "ואולם חשוב לזכור כי לא מציעים כאן טכנולוגיה חדשה כלשהי. אמנם יש נוחיות בריכוז הבדיקות, אך אם מנפים את הבדיקות המיותרות, נשארות כאלה שניתן לעשות בזמן קצר במרפאת הקופה, כך שהשירות נראה מיותר. אפילו בדיקות שלא עושים במרפאה - כמו דם סמוי בצואה - כבר שולחים כיום הביתה בדואר, כך שאפשר לעשות אותה בבית ולשלוח חזרה ללא כל טרחה".

ממאוחדת נמסר כי "לדעת מומחי הקופה ארגומטריה היא בדיקת סקר חשובה ביותר, שמעניקה מידע רפואי חשוב לגבי לחץ דם ובעיות מסתמיות. זאת, מבלי שהנבדק נאלץ לספוג נזק קרינתי בבדיקת המיפוי או הסיבוכים הכרוכים בביצוע צינתור. כמובן כי אם קיים חשד קליני או שבדיקת הארגומטריה אינה תקינה או אינה חד-משמעית, יש לבצע אחת משתי הבדיקות הנוספות - כל זאת מבלי לשלול את חשיבותה של הארגומטריה כבדיקה ראשונית עדיפה. חילוקי דעות בין מומחים הם לגיטימיים ואינם מרמזים בהכרח שצד אחד צודק ממשנהו".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#