עיריית פ"ת ייקרה אגרה וטרינרית - אספקת העופות לתושבים הושבתה

אם לא תחודש האספקה צפוי מחסור במוצרי עוף והודו טריים ברשתות השיווק ובחנויות כבר בסוף השבוע

עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

סיטונאי העופות השביתו הבוקר את אספקת מוצרי עוף והודו טריים ל-250 אלף תושבי פתח תקווה, אלעד ואלפי מנשה, בתגובה להחלטת עיריית פ"ת לייקר את האגרה הווטרינרית שמשלמים לה הסיטונאים, בגין בדיקות משנה שמבצע הווטרינר העירוני למוצרי העוף וההודו מ-4 אגורות לק"ג ל-30 אגורות לק"ג.

התוספת לאגרה, תייקר ק"ג עוף טרי בכ-3% ואם יתיישרו הרשויות המקומיות האחרות בישראל עם עיריית פתח תקווה, מעריכים הסיטונאים, כי ייקור מוצרי העוף וההודו לצרכנים בישראל יגיע לכ-100 מיליון שקל בשנה.

לטענת סיטונאי העוף הטרי, עיריית פתח תקווה החליטה באופן חד צדדי לבטל את השתתפותה בהסכם שבתוקף מזה 22 שנה, שבין סיטונאי העוף הטרי בישראל, מרכז השלטון המקומי ומועצת הלול ולגבות בגין בדיקות משנה 30 אגורות לק"ג לעומת 4 אגורות שבהסכם.

מרכז פורום סיטונאי העוף בישראל, אבשלום דולב, מסר כי סיטונאי העוף משווקים ברשויות המקומיות בישראל עוף והודו תחת פיקוח וטרינרי של השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות המקנה למוצרים את האישור, המקובל כאישור סופי במדינות אחרות בעולם, שאינן מבצעות בדיקות משנה נוספות. אלא שבישראל, ללא הצדקה עניינית, נוהגים אחרת.

המשחטות התעשייתיות החברות במועצת הלול והמשווקות מוצרי עוף והודו בסיטונאות, הסכימו כי התשלום עבור בדיקות המשנה הנ"ל יעשה במרוכז ויהיה 4.2 אגורות לק"ג עוף טרי (חי). המועצה העליונה למזון, המאגדת את כל משרדי הממשלה החליטה לאמץ את המודל הזה ובימים אלה גובשה במשרדי החקלאות והבריאות הצעת חוק, שתקנה להסדר הווולונטרי תוקף של חוק לפי כל דין.

דולב טוען שעיריית פתח תקווה ניצלה את תקופת המעבר הזו כדי להפעיל את חוק העזר המקומי ולגבות 30 אגורות לק"ג עוף טרי (חי). תוספת עלות זו למשחטות בישראל תושת בסופו של יום על הצרכן בפתח תקווה ובהמשך על כל העוף וההודו בישראל כולה.

מעיריית פתח תקווה נמסר: "מאז ומתמיד משולמים דמי בדיקות משנה וטרינריות של מוצרים מהחי באמצעות השלטון המקומי, המעביר לעיריית פתח תקווה סכום חלקי מהתשלום שנגבה מהמשחטות השונות. במקביל, בפתח תקווה קיים חוק עזר עירוני, שלא יושם בעבר בשל הליכי עדכון מחד ועקב הסכמים עם השלטון המקומי ומועצת הלול מאידך. היות והסתבר לנו שהוצאות הטיפול בבדיקות המשנה של השירותים הווטרינריים הרשותיים בפתח תקווה גבוהות מההכנסות, הוחלט לאחר בדיקה משפטית ובהתרעה מראש, שהחל מ-1.1.12 התמורה בגין הבדיקות, תועבר ישירות לעירייה כקבוע בחוק העזר העירוני, הינו, 30 אגורות לקילו עוף והודו טרי (חי)".

"כשהגיע מועד התשלום, הודיעו לנו כמה חברות מזון בעלות משחטות, בהן תנובה וטנא עוף, שלא יעבירו את התשלום לעירייה. לאחר שהחברות הללו קיבלו הארכה עד מחצית החודש הנוכחי אך המשיכו בסירובן לשלם, הופסקו בדיקות המשנה הווטרינריות לתוצרתן של אותן חברות והן אינן מורשות להכניס מוצרי עוף והודו טריים לעיר".

נתונים על ענף הפטם וההודו
  ■ היקף היצור השנתי במונחי בשר חי -480 אלף טון עוף - 90 אלף טון הודו

 ■ 70% מהשחיטה היא במשחטות גדולות העומדות בתקני האיכות והתברואה של אירופה וארה"ב

■ הצריכה השנתית של מוצרי עוף בישראל - 42 קילו לנפש היא מהגבוהות בעולם
- 85% ממוצרי עוף נמכרים כתוצרת טרייה (ללא הקפאה) עם חיי מדף של 5 ימים מיום השחיטה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker