לא רק יובל מבולבל: כך תמצאו תחפושת זולה לפורים

החיפוש אחר התחפושת הנחשקת יבלבל החודש הורים וילדים רבים; איך תימנעו ממלכודת המחירים? העדיפו מתחמים עם כמה חנויות והתרחקו מהקניונים

רותי לוי
רותי לוי

"אבא, תראה!", קורא ילד נמרץ כבן ארבע בחנות הצעצועים בשעה שהוא מנסה להוציא חרב ארוכה מתוך פחון. "דניאל, עזוב את זה, אתה לא צריך חרב. הרי רצית תחפושת של יובל הגיבור, לא?" מנסה האב המיואש. בקצה השני של החנות נשמעת ילדה כעוסה שמחזירה לקולב בחוסר חשק תחפושת סינדרלה: "אבל אמא", היא אומרת, "אם לא נקנה עכשיו יקחו לנו את זה".

חודש לפני חג הפורים חנויות הצעצועים כבר עמוסות בילדים נלהבים ובהורים שמקווים לפתור את דילמת התחפושת כמה שיותר מוקדם - ורחבת התחפושות נהפכת לזירת קרב. זוהי הזירה היחידה שבה יובל המבולבל יכול להביס בקלות חייל קומנדו או נינג'ה אדומה, וזה לא בהכרח בשורה משמחת.

5 מתוך 5 |
צילום: פזית גואטה
1 מתוך 5 |
צילום: פזית גואטה
2 מתוך 5 |
צילום: פזית גואטה

הורים שיצליחו לשכנע את הילד להתפשר על אחת משתי התחפושות האחרונות, יוכלו לסגור את החג הקרוב בכ-60 שקל בלבד (לילד). אלה שייכשלו - עשויים לשלם כמעט פי ארבעה על תחפושת ממותגת.

ביקור בשמונה חנויות תחפושות בקו חדרה-תל אביב מלמד כי רוב ההורים כנראה הרימו ידיים כבר בבית. יובל המבולבל, מותג הילדים האהוב, מתורגם לארבע תחפושות שונות בטווח מחירים של 120-220 שקל. התחפושת הנחשקת ביותר מביניהן, יובל גיבור האור, היא גם היקרה ביותר וגם מבלבלת במיוחד.

בניסיון לעקוב אחר עלותה מצאנו חמישה מחירים שונים. כך למשל, בסניף רמת החייל של רשת כפר השעשועים נמכרת התחפושת ב-160 שקל. נסיעה של שעה צפונה, הרחק מגבולות תל אביב, מייקרת את התחפושת בכמעט 20%: בסניף הרשת בחדרה נדרשנו לשלם עבור תחפושת זהה 190 שקל.

אפשר היה לשער שפערי המחירים נובעים מהעדר תחרות באזורי הפריפריה, אך במרחק 500 מטר או 7 דקות הליכה עומד סניף הפיראט האדום, עם מגוון מרשים ומחירים נמוכים בעד 40 שקל לתחפושת. את יובל גיבור האור מוכרים שם ב-180 שקל. בסניף בגן שמואל של רשת טויס.אר.אס מתומחרת תחפושת זהה לחלוטין ב-170 שקל. את המחיר הגבוה ביותר ישלם מי שירכוש את התחפושת בחנות הפנינג בקניון שבעת הכוכבים: 219 שקל.

המחאה החברתית גררה את הרשתות להצהיר בתקשורת על ירידה במחירי התחפושות השנה. היו שהבטיחו כי יבוא מקביל צפוי לתת מגוון רחב יותר של אפשרויות לכל כיס. המגוון אמנם קיים, אך בכל הנוגע לתחפושות הפופולאריות שאותן השווינו לתוצאות הבדיקה בשנה שעברה, לא נמצא כל סעד להורים.

כך, תחפושת הנסיכה אליזבת הפיראטית נמצאה בשנה שעברה ב-140-150 שקל, ואילו השנה היא נמכרת באותן הרשתות ב-150-160 שקל; תחפושת של דייגו, שנבדקה בשנה שעברה, תומחרה ב-110-130 שקל, ואילו השנה ב-150-170 שקל - 36% יותר; תחפושת צב נינג'ה, שבשנה שעברה נמכרה ב-130-140 שקל, נמצאה בבדיקה הנוכחית ב-150 שקל; תחפושת של בוב ספוג עלתה בחג שעבר 100-90 שקל בחנוית שנבדקו, בעוד שהשנה היא מוצעת במחירים של 110-100 שקל.

קשה להשוות מחירים

בשוק התחפושות מספרים על תחרות עזה על לבו של הצרכן, סוקרים שמבצעים השוואת מחירים יומיומית כמעט מול המתחרים המקומיים, ומכירות שמוערכות ב-70 מיליון שקל בשנה. אלא שעבור הלקוח, ובפרט זה שמשתרכים אחריו כמה ילדים, היכולת להשוות מחירים כמעט בלתי אפשרית.

החנויות מחזיקות מותגים פרטיים ופועלות ביבוא מקביל בשלל דגמים ואיכויות. בביקורנו בחנות ספרנו לפחות שלוש דרכים להתחפש לצב נינג'ה, ארבע תלבושות שונות לנהג מרוץ, ואינספור דרכים להתחפש לשלגיה או לפיראט. בתוך בליל האפשרויות הזה עומדת איתן יצרנית תחפושות יחידה שבידה תרנגולת המטילה ביצי זהב: שושי זוהר, עם זיכיון בלעדי לייצור תחפושות של דמויות הפסטיגל.

ברשתות יודעים שהכסף הגדול אמנם מגיע מתחפושות מיובאות, אך אף חנות לא יכולה לוותר על להיטי הילדים שמושכים קהל לחנויות. "הרווח לחנות ממכירת תחפושת שושי זוהר ב-150 שקל מסתכם ב-35 שקל", מסביר מקור בענף. "על תחפושות יקרות יותר, שנמכרות ב-190 שקל, אנחנו יכולים להרוויח 50 שקל. זה פחות מ-30%, ורווחי פחות מתחפושות מיובאות". פרט לפסטיגל, מחזיקה שושי זוהר, בין היתר, בזיכיון הבלעדי למותגים יובל המבולבל, רינת גבאי, ברבי ודורה.

בניסיון לבצע השוואה הוגנת בין הרשתות, בחרנו 30 תחפושות פופולריות של היצרנית. הבדיקה העלתה כאמור פערי מחירים גדולים מאוד בתחפושות זהות לחלוטין - בין הרשתות, וגם בין סניפים שונים של אותה הרשת. פער המחירים הגבוה ביותר נמצא בתחפושת "מגה בייט", בדמותו של עוז זהבי מהפסטיגל.

התחפושת נמכרת ב-150 שקל בסניף הפיראט האדום בחדרה וב-190 שקל בסניף כפר השעשועים הצמוד אליה. באזור המרכז נמצאה התחפושת ב-160 שקל בכפר השעשועים (רמת החייל - עתידים) וב-219 שקל בסניף הפנינג בקניון שבעת הכוכבים. הפער בין המחיר הנמוך ביותר לגבוה הוא 69 שקל - סכום שמספיק לרכישת תחפושת נוספת או אחת לשנה הבאה.

מהבדיקה עולה כי במצב שבו שלוש מתוך ארבע רשתות הצעצועים הגדולות פועלות במודל זכיינות, להורים אין שום דרך לדעת בוודאות איזה מחיר הם צפויים למצוא בחנות הקרובה לביתם.

הפנינג אמנם ממוקמת בוודאות ברף העליון של המחירים, אך בכל הנוגע לכפר השעשועים, הפועלת בקטגוריית הדיסקאונט, מדיניות התמחור אינה ברורה. ערובה יחידה למחיר נמצאת ברשת טויס.אר.אס: בדיקת המחירים של קטלוג התחפושות בסניפים שונים של הרשת ממצבת אותה ברף מחירי הביניים ומטה.

איך מוזילים עלויות

  • העדיפו מוקדים עם כמה רשתות. בחדרה, אור יהודה, כפר סבא, שפיים וראשון לציון מערב יש ריכוז של שתיים-שלוש רשתות צעצועים במרחק נסיעה של עד קילומטר. הקירבה בין הסניפים מאפשרת להשוות מחירים לפני הרכישה. סביר להניח שעם התקדמות ההכנות לפורים, שם תתרכז תחרות המחירים האמיתית.
  • חפשו תחפושות מיובאות ומותגי בית. רוב הרשתות הציגו בבדיקה תחפושות מיובאות ומותגי בית זולים יחסית. תחפושות של נסיכות נמצאות בשפע ובמגוון מחירים, בטווח של 60-200 שקל. בסופו של דבר, תחפושת אמורה להחזיק מעמד כמה ימים, ולכן אפשר אולי להתפשר על איכות במקרה הזה. בכל מקרה, כדאי למדוד את התחפושת בחנות ולוודא שהיא נוחה ואינה מתפרקת אחרי ניסיון לבישה אחד.
  • הגיעו עם הילדים לחנות. שלא כמו בגדים, החזרת תחפושות וקבלת זיכוי או החזר כספי אינה מעוגנת בחוק, שכן תחפושות נמכרות באריזה שנפתחת עוד בחנות; בפועל מדיניות ההחזרה נתונה לשיקול דעתה הבלעדי של הרשת. אם לא הגעתם לקניות עם הילד ולא מדדתם את התחפושת, ודאו מה מדיניות ההחזרות של החנות לפני הרכישה. ייתכן שתגיעו הביתה ותגלו שהתחפושת לא מתאימה.
  • חישבו על הטווח הארוך. תחפושות הפסטיגל הן אמנם המלה האחרונה בחצר בית הספר, אך חסרונן הוא לא רק במחירן הגבוה יחסית לתחפושות מוכנות אחרות - אלא בכך שמדובר לרוב תחפושות עונתיות שאינן רלוונטיות בשנה שאחרי ואינן יכולות לשמש ילדים נוספים. הפסטיגל הקודם הציג דמויות כמו אלכסנדר מוקדון, אפרודיטה ונפוליאון, וייתכן שבמרחק של שנתיים התחפושת תקבל אינטרפרטציה חדשה; אך הפסטיגל הנוכחי מציג דמויות עכשוויות, כמו "לייק", "ויקטורי" או "מגה בייט", שקשה יותר להעביר בין הילדים לאורך השנים.

עדות לירידת ערכן של תחפושות הפסטיגל היא מבצעי החיסול שבהם מוכרות הרשתות תחפושות אלה לאחר שנה. בפיראט האדום מצאנו תחפושות של דמויות מהפסטיגל הקודם במבצע של ארבע במאה, ובכפר השעשועים באזור התעשייה נתניה נמכרה תחפושת אפרודיטה ב-50 שקל. תחפושות צבי נינג'ה, ג'ק ספארו וספיידרמן לא זכו לכל הוזלה.

תגובות

מרשת כפר השעשועים נמסר בתגובה: "סניף חדרה חזר לעבוד בזכיינות עם כפר השעשועים רק השבוע, לאחר הפוגה של כמעט שנה, בסניף הוחלפו הבעלים והם נהפכו לזכיינים מן השורה. נראה כי מחירי הסניף, שנבדקו ימים ספורים מתחילת פעילותו תחת המותג כפר השעשועים, לא ייצגו את הרשת".

דודי ברסלר, מנכ"ל רשת הפנינג, מסר בתגובה: "עם סיום חלוקת התחפושות לסניפים בימים הקרובים, יושוו כל המחירים ויהיו זהים בכל חנויות הרשת, למעט הנחות נקודתיות על פי שיקול דעת הזכיינים.

חנויות הפנינג ממוקמות במרכזי ערים ובקניונים עם נוחות גישה וקירבה. לאחר השוואת המחירים ברשת יהיה פער המחיר בינינו לבין רשתות הדיסקאונט 5%-11% בלבד. זאת כאשר לקוחותינו הקבועים מקבלים 10% הנחה, שמוחקת את הפער והופכת את הבחירה בהפנינג למשתלמת".

הבדיקה נערכה ביום ראשון, 5 בפברואר 2012, בסניף טויס אר אס בשפיים; בסניפי הפיראט האדום שפיים וחדרה; בסניפי כפר השעשועים באזור התעשייה נתניה, בחדרה וברמת החייל; ובסניפי הפנינג בקניון שבעת הכוכבים ובקניון רמת אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום