קונים בגדים באתרי אינטרנט בחו"ל? מהיום תשלמו מס נמוך ב-14%

שר האוצר חתם היום על צווים לתיקון תעריפי המכס ומס קנייה ■ התקנות הינן חלק מיישום המלצות ועדת טרכטנברג להפחתת יוקר המחיה ■ כמו כן, יוענק פטור מלא מתשלום מסי יבוא למוצרים בשווי של עד 75 דולר

רותי לוי
רותי לוי

שר האוצר, יובל שטייניץ, חתם אתמול על צווים לתיקון תעריף המכס ומס הקנייה. התיקון קובע פטור מלא ממסי יבוא של מוצרים במחיר של עד 75 דולר (כ-280 שקל), וכן פטור מתשלום מכס על מוצרים שעלותם עד 325 דולר (כ-1,200 שקל).

סוזי לאו. בלרינה סטיילצילום: רופרט פיס

עד כה ניתן פטור מלא ממסים - מכס, מס קנייה ומע"מ - רק למוצרים הנרכשים באינטרנט במחיר נמוך מ-50 דולר, או עד 75 דולר להנעלה והלבשה. עתה הורחב הפטור כך שכל חבילה שעלותה פחותה מ-75 דולר תהיה פטורה לחלוטין ממסים.

בנוסף, ברכישת מוצרים שחויבו עד כה במכס - כמו צעצועים, משחקי טלוויזיה, הלבשה, רהיטים ומוצרי חשמל לבית - יהנו הצרכנים מפטור מסעיף המכס, כל עוד עלות החבילה נמוכה מ-325 דולר. על מוצרים אלה יחול מע"מ בלבד בשיעור של 16%.

בשונה מהמלצות דו"ח טרכטנברג, הממשלה לא החילה את הפטור על מסי קנייה. לפיכך, על מוצרים כמו מכשירים סלולריים ומוצרי אלקטרוניקה בידורית כמו רמקולים, טלוויזיות ומגברים, לא יחול כל שינוי בתקנות החדשות - והם מחויבים מאז ומתמיד במע"מ ובמס קנייה בלבד, בשיעור כולל של 33.4%. עם זאת, ברשות המסים מציינים כי הממשלה כבר אישרה המלצות להורדת מסי הקנייה בענפים תחרותיים, כמו מוצרי אלקטרוניקה בידורית וטלפונים סלולריים החל ב-2013.

הפטורים החדשים תקפים באופן מיידי מרגע החתימה (היום) והם מתייחסים ליבוא אישי של מוצרים הנרכשים באינטרנט לשימוש פרטי, פרט ליבוא מוצרי טבק, אלכוהל ומשקאות משכרים. ברשות המסים מעריכים את הפסד ההכנסות הצפוי לקופת המדינה כתוצאה מהתקנות החדשות בכ-60 מיליון שקל בשנה.

מה אני יכול להזמין מחו"ל מבלי לשלם כלל מסים?

כל מוצר שעל הקבלה בחבילה מצוין סכום של עד 74.99 דולר (כ-280 שקל) - החבילה שלך פטורה לגמרי ממסים.

קניתי משחק לקונסולת אקס בוקס ב-58 דולר והמשלוח עלה 20 דולר - האם אשלם מסים בישראל?

כן. לצורך חישוב המסים מתייחסות הרשויות למחיר הסופי שמוצג בקבלה על החבילה, כלומר לעלות המוצר כולל עלות ההובלה לישראל. במקרה זה, העלות הכוללת גבוהה מ-75 דולר ולכן נדרש תשלום מס.

אז מה זה אומר פטור ממכס עד 325 דולר?

הכוונה היא שהמוצר פטור ממכס בלבד. למעשה, שיעור המס כולל משתנים נוספים כמו מע"מ (16%) החלים בכל מקרה על כל המוצרים, ולעיתים גם מס קנייה. כך שהפטור החדש תורם לקטגוריות מוצרים שעליהן הוחל מכס מלכתחילה.

אילו מוצרים יוזלו בעקבות התקנות?

המוצרים שמסים המשולמים בגינם יירדו כתוצאה מהחוק החדש הם: צעצועים, משחקי טלוויזיה, הלבשה והנעלה, רהיטים ומוצרי חשמל לבית (כמו שואב אבק ומייבש כביסה). אלה ייהנו מפטור מתשלום מכס, ששוויו כיום 12%, ולמעשה יידרשו רק בתשלום מע"מ.

חלקי חילוף לרכב ייהנו מפטור מתשלום מכס ששוויו 19%, אך יידרשו לתשלום מע"מ ומס קנייה של 28% בסך הכל. כל זאת, כמובן, אך ורק אם מחירם נמוך מ-325 דולר. אם הקבלה תציג דולר אחד יותר - תחויבו במלוא המסים, כולל המכס.

אבל אני בכלל שמעתי בתקשורת שהתקבל פטור מלא ממכס ל-700 מוצרים.

נכון, הבלבול שנוצר בקרב הצרכנים נובע מכך שבמקביל לדיון על הורדת המסים ביבוא אישי, הכריז שר האוצר על פטור מלא ממכס ליבואנים. הפטור ליבואנים מתייחס למוצרים נטולי תחרות בייצור מקומי, מתוך תקווה כי היבואנים והמשווקים יגלגלו את ההנחה למחיר לצרכן. ואולם התקנות החדשות מתייחסות, כאמור, ליבוא אישי ועצמי של מוצרים מסוימים מאתרי אינטרנט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום