לאזרח הקטן אין לוביסטים

הצעת החוק לשינוי סימון מחירים שאושרה באחרונה צריכה להתבטל בהקדם האפשרי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> אם הממשלה רוצה לגלות משילות, עליה לקחת את הצעת החוק לשינוי סימון מחירים שאושרה באחרונה ולבטל אותה. כך היא תצבור נקודות בקרב מובילי המחאה החברתית, שדנים כבר כמה ימים בסוגיה. בינתיים, מובילי המחאה מתמקדים בביקורת על רשתות השיווק שעמדו מאחורי המהלך, אך אם החקיקה תושלם, הם צפויים לאתר את נבחרי הציבור שכשלו ולגמול להם בקלפי, כפי שכבר הבהירו.

את החבל שיעזור לממשלה לרדת מהעץ העניקה השרה לימור לבנת, כשהגישה ערר על ההצעה בתחילת השבוע. אם הממשלה תשאיר את ההכרעה לחברי הכנסת - שעמם נמנים אלה שהבטיחו להקפיא אותה - הם עלולים לבצע מחטף נוסף מתחת לרדאר התקשורתי ולאשר אותה.

השתלשלות מהלכי החקיקה בהצעת החוק לסימון מחירים על צג אלקטרוני במקום על המדף או המוצר מעידה כי חברי כנסת ושרים כנראה לא עשו שיעורי בית ולא למדו את מכלול ההיבטים בנושא - וזו הגישה המתונה, שאינה מייחסת להם מניפולציה. ההתנהלות האירה באור של חוסר רצינות את אלה שתמכו בהצעה. הדברים הבסיסיים שנאמרו על הגופים המוסדיים בעקבות ועדת חודק - שיש לבצע בדיקה של יתרונות וחסרונות לפני כל החלטה - רלוונטים גם לשרים ולח"כים. עליהם לבחון היטב את השלכותיהן של הצעות חוק שעליהן הם חותמים או מצביעים.

הצעת החוק קודמה על ידי רשתות שיווק ולוביסטים, אבל לציבור, לאזרח הקטן, אין כסף לשכור לוביסט שייצג את האינטרסים שלו במסדרונות השלטון. חברי הכנסת צריכים לזכור כי בראש ובראשונה הם שליחיו של הציבור, והם למעשה הלוביסטים של הציבור.

לפיכך, יש לדרוש מחברי הכנסת והשרים לבצע בדיקה יסודית על השלכותיה של יוזמת חקיקה לפני שהם מצטרפים אליה או תומכים בה. את מה שהח"כים למדו על הצעת החוק, לאחר שאושרה בקריאה הטרומית וזכתה לביקורת ציבורית ותקשורתית נרחבת - אפשר היה לדעת לפני שחתמו עליה או כשהצביעו עליה.

טענתם של שלושה מבין ארבעת חברי הכנסת שחתמו על הצעת החוק - כרמל שאמה-הכהן (ליכוד), יוליה שמאלוב-ברקוביץ' ויואל חסון (קדימה), שלפיה הוטעו, מחייבת את חברי הכנסת כמו את הכנסת לבצע בדק בית בעניין בהתנהלותם של מהלכי החקיקה.

חבר הכנסת משה מטלון (ישראל ביתנו), שיזם את הצעת החוק שקיבל לדבריו מרשתות שיווק, הודיע על הקפאתה מתוך רצון להיפגש עם נציגי משרד התמ"ת כדי להבין את התנגדותם ובחינת הנזק לציבור.

הקפאתה לפי שעה של הצעת החוק אינה מבטיחה שהיא לא תחוקק בסופו של דבר בצורה זו או אחרת. הפעם יש לקוות שהשרים וחברי הכנסת יהיו עירניים כאשר רשתות שיווק ולוביסטים יקדמו את הצעת החוק הזאת באופן שיפגע בצרכן הקטן. וכדי למנוע כשל נוסף ברשות המחוקקת, עדיף שהממשלה תיקח צעד אחורה ותבטל את תמיכתה בהצעת החוק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker