שמים עלינו פס: הרשתות מקדמות חקיקה להסרת סימון המחיר

הצעת חוק קובעת כי הקמעונאים יוכלו להמיר את הסימון הקיים בסימון אלקטרוני על המדף. היא תיכנס לתוקף רק אחרי שיבוצע ניסוי ליעילותה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה שלשום הצעת חוק פרטית לשינוי חוק חובת סימון מחירים, לדעת רבים ההצעה תיטיב עם רשתות גדולות ויצרנים ותפגע בצרכנים. הוועדה החליטה כי הממשלה תצביע בעד הצעת החוק בקריאה טרומית, ולאחריה יותנה המשך החקיקה בניסוי (פיילוט) של השיטה ובתנאים נוספים.

את ההצעה העלו חברי הכנסת משה מטלון (ישראל ביתנו), כרמל שאמה-הכהן (הליכוד), יוליה שמאלוב-ברקוביץ ויואל חסון (קדימה). מקורבים למגעים בעניין אמרו כי מאחורי ההצעה עומדות רשתות השיווק הגדולות. ההסתייגויות והתנאים הוכנסו להצעה בלחץ משרד התמ"ת, שהחוק בתחום פעילותו, בתיאום עם משרדי האוצר והמשפטים.

צילום: מאייר טלי

על פי ההצעה, רשתות השיווק לא יחויבו עוד לסמן מחירים בתווית על גבי כל מוצר, אלא יוכלו להמירה בסימון אלקטרוני על המדף. הצעות דומות נהדפו בשנים האחרונות על ידי הממשלה, מכיוון שהיה ברור שהן יפגעו בצרכנים.

בנוסח ההצעה שאושר שלשום נקבע שהשינוי בחוק יבוצע רק לאחר שייערך ניסוי - אך ככל הידוע לא נקבע מהם יעדי הניסוי ומה ייחשב להצלחה בו.

פרשנות: חלום לרשתות - סיוט לצרכנים

במשרד התמ"ת ציינו כי הניסוי צריך להסתיים בהצלחה מנקודת מבטו של הצרכן. עוד נקבע כי יוכנסו שינויי נוסח בהצעת החוק בתיאום בין שרי המשפטים, האוצר והתמ"ת וכי אם יוחלט על השלמת החקיקה, לא יפוטרו עובדים כתוצאה מהמעבר לרישום אלקטרוני.

בתגובה להצעה כתב משרד התמ"ת כי החוק הקיים, המחייב סימון מחיר על כל פריט, הוא אחד ההישגים הגדולים לצרכן בעשור האחרון.

על פי המשרד, חובה זו מעודדת תחרות, מאחר שהיא מאפשרת לצרכן להשוות מחירים בכל שלבי הקנייה - כך שהוא יכול לבדוק אם שילם מחיר גבוה או נמוך לעומת זה ששילם בקניות שונות באותה חנות או בחנות אחרת.

עמדת משרד התמ"ת שהוצגה לממשלה ציינה כי "לא ברור אם הצעת החוק המבטלת יתרון משמעותי לצרכן, מציגה אמצעי חלופי אפקטיבי יותר שאינו פוגע בצרכן. כדי לשנות שיטה קיימת, שמהווה הישג גדול לצרכנים, יש קודם כל ללמוד את הנושא לרבות הטכנולוגיות הקיימות, לבחון היכן יש למקם את הצג ביחס למדף שעליו מונח המוצר, לבחון כמה צגים צריכים להיות על כל מטר רבוע לבחון אם קיימת טכנולוגיה המאפשרת גם הנפקת פלט עם מחיר המוצר שאותו יכול הצרכן להדביק למוצר אם יחפוץ בכך ועוד. הואיל וכך, מאחר והצעת החוק היא מהותית, יש צורך בעריכת פיילוט לפני קידום החקיקה מעבר לקריאה הטרומית".

עוד ציין משרד התמ"ת כי יש מדינות שבהן קיימת חובה להציג מחיר על כל מוצר, ויש מדינות שבהן אין חובה כזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker