חלום לרשתות - סיוט לצרכנים

כשמחירי המוצרים יוחלפו ממדבקות לסימון אלקטרוני, הצרכן ישכח את המחיר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אילי ההון לא עוצרים לרגע. כן מחאה, לא מחאה - מאחורי הקלעים הם ממשיכים להניע את הגלגלים כאילו אין כל שינוי באוויר.

הפעם הם מצאו בחברי כנסת מקדימה, ישראל ביתנו והליכוד בעלי ברית, שקידמו שינוי בחוק שיפגע בצרכנים וייטיב עם רשתות גדולות ויצרנים. לפי הצעת החוק, אפשר יהיה להמיר את סימון המחיר על גבי המוצרים בסימונם על המדף בצג אלקטרוני.

מבחינת הרשתות והיצרנים זו התגשמות חלום. בשלהי שנות ה-90 הם ניסו לטרפד את החוק שקבע חובת סימון על המוצר, שהוביל שר התעשייה והמסחר נתן שרנסקי. הם ניסו לקדם את רעיון הפיילוט לצג כשאהוד אולמרט כיהן כשר התמ"ת, אך ההצעה נפלה כתוצאה מביקורת ציבורית.

עתה נעשו המהלכים לקידומה מאחורי הקלעים, כנראה כדי שלא לעורר מרבצם את הדובים המגנים על הצרכנים. אפילו משרד התמ"ת, שמאשר כי הצרכן ייפגע מהשינוי והתנגד להצעה המקורית, תמך בהצעה מותנית בניסוי, בשינויי נוסח ובאי-פיטורי עובדים. כאילו שפיטורי עובדים הם העניין כאן.

לכל ברור שכשמחיר מוצר אינו מוטבע עליו, מהר מאוד שוכח הצרכן כמה שילם עליו. זה בדיוק מה שמתאים לרשתות גדולות וליצרנים - צרכן שהידע ההשוואתי שלו שואף לאפס, ולכן לא יכול להגיב כשגובים ממנו מחיר מופרז.

לסימון מחיר מוצר על מדפים יש רעות חולות נוספות. הבולטת שבהן היא חוסר התאמה בין המחיר על המדף למיקום המוצר. רשתות התמחו בבלבול הצרכן בדרך זו לפני שנכנסה לתוקף חובת סימון המחירים על המוצרים.

הפיילוט שעליו הוכרז הוא פתח גדול לשינוי המצב הנוכחי לטובת אילי הון ולרעת הצרכנים. ניתן לקוות, כי הניסוי המדובר לא ייצא כלל לדרך, וכי הצעת החוק המיטיבה עם אילי ההון תיקבר קבורת חמור.

בראש הרשות להגנת הצרכן, הכפופה לשר התמ"ת שלום שמחון, עומדת תמר פינקוס, שהדגישה אתמול בשיחה עם TheMarker כי התנגדה להצעת החוק. עכשיו ההזדמנות שלה להוכיח שהיא נמצאת שם בעבור הצרכנים, ולא למען אילי ההון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker