בדיקת TheMarker

מהי מכונת האספרסו הביתית הטובה בישראל?

שלושה אנשי מקצוע וחובב קפה אחד שתו שש כוסות אספרסו ושש כוסות קפוצ'ינו וחזרו עם מסקנה מפתיעה: מכונת הקפה הזולה של לוואצה, הנמכרת בחנויות הנוחות yellow של חברת פז, מכינה את הקפה הכי טעים

עדיה פיטרמן

>> "תגידו, איזו מכונת קפה הכי כדאי לקנות?", היתה כנראה השאלה הנפוצה ביותר שקיבלנו השבוע מקוראים, בעקבות כתבה שפורסמה כאן בשבוע שעבר, שדיווחה על תחרות סוערת בתחום מכונות הקפה הביתיות. לפי כמות התגובות שקיבלנו מהקוראים, אפשר להבין על מה נלחמות החברות. אבל את הקונים הרבה פחות מעניין הפן העסקי. אותם, כאמור, מעניינת שאלה אחת: איזו מכונה הכי כדאי לקנות.

השוק מבלבל ומכיל לא מעט אפשרויות: בישראל כ-200 אלף בתי אב המשתמשים במכונות קפה ביתיות, והשוק צפוי לגלגל 150 מיליון שקל ב-2011 ו-240 מיליון שקל ב-2012, לא כולל קפסולות ואביזרים נלווים. כיום שולטת בשוק נספרסו (Nespresso) עם נתח של 50%, כשלצדה אספרסו קלאב, שנרכשה לאחרונה על ידי שטראוס, עם 19%, ורשת yellow של פז עם 17%. שחקניות נוספות בתחום הן illy של חברת לנדוור, קופי טים ושופרסל.

כל חברה מתגאה במכונת קפה נוחה, המייצרת קפה ביתי ברמה גבוהה, בעיצובים מורכבים או פשוטים, צבעוניים ומפתים, ובעיקר - במחירים שיורדים והולכים. כיום, לאחר שהמכירות התפשטו גם לחנויות נוחות ולסופרמרקטים, התחרות על כיסו של הצרכן גוברת.

מכונות הקפה הפועלות בשיטת הקפסולות של החברות השונות נמכרות בישראל במחירים שבין 600 ל-2,000 שקל, כשמחירם של דגמים רבים הוא בסביבות 800 שקל.

בוחרים לפי איכות המכונה והקפסולות

אז איזו מכונה הכי כדאי לקנות? השאלה מצוינת, אבל התשובה עליה מורכבת מאוד. זה תלוי מה מחפש הלקוח: מחיר נוח, קפסולות קפה זולות, קפה איכותי, מכונה יפת מראה, או דווקא כזו שתהיה קטנה וקומפקטית.

לפי סקר פאנלס ו-TheMarker, הבחירה במכונת קפה תלויה בעיקר בשני גורמים: איכות המכונה ואיכות הקפסולות. כדי לבדוק את שני הפרמטרים האלה החלטנו לערוך מבחן טעימות לצד מבחן לנוחות התפעול. בבדיקה השתתפו השחקניות הגדולות בשוק, שבחרו איזו מכונה להביא לבדיקה ואילו קפסולות קפה ייבחנו. מלבד חברת נספרסו, כל החברות שלחו מפעיל מיומן שהכין את הקפה עבור ארבעת הטועמים, שקיימו מבחן "עיוור" (על האופן שבו נערכה הבדיקה ראו מסגרת).

תוצאות המבחן הפתיעו אפילו את הטועמים - רונן ארדיטי, בעל מסעדת בליני ויו"ר איגוד המסעדות; אבי פרימו, בעל טור וכתב אוכל במגזין TheMarker; רותם מימון, סגן עורך אתר TheMarker Cafe וכתב האוכל של עכבר העיר אונליין; וחבר מערכת חובב קפה.

מהתוצאות עלה כי דווקא המכונה של חברת לוואצה, A modo mio, הנמכרת בתחנות הנוחות yellow של חברת הדלק פז ומחירה הוא הנמוך מבין אלה שנבדקו, היא זו שקיבלה את הציונים הגבוהים ביותר גם במבחן האספרסו וגם במבחן הקפוצ'ינו. על האספרסו שהוכן במכונה זו אמרו הטועמים כי יש לו ארומה טובה, קרמה עשירה, ניחוח מוקה והטעם שנשאר בפה לאחר שתיית הקפה טוב מאוד.

במבחן התפעול דורגה במקום הראשון מכונת Cremesso, הנמכרת בסניפי שופרסל במחיר 800 שקל. היא קיבלה את הציון הגבוה ביותר, בפער גדול מעל יתר המכונות - שציוניהן היו דומים מאוד זה לזה. "היא נראית נוחה מאוד ולא מאיימת", הסביר אחד הנסיינים.

במבחן הטעימה ציינו כל הטועמים כי הקפוצ'ינו שהוגשו להם, מלבד אחד, טובעים בכמויות קצף וחלב רבות מדי, אך נראה כי זו אינה בעיה של המכונה אלא של מכין הקפה. כששיקללנו את הציונים של ארבעת הטועמים במבחן הטעם, מצאנו כי יש מנצחת אחת בשני סוגי הקפה - מכונת A modo mio של לוואצה.

נספרסו: "הלקוחות בעולם מרוצים"

מחברת נספרסו, שהגיעה למקום האחרון במבחן האספרסו ולמקום הלפני אחרון במבחן הקפוצ'ינו, נמסר בתגובה: "חברת נספרסו סירבה להשתתף במבחן הטעימה של TheMarker, היות שהבדיקה לא תאמה את תנאי הכנת הקפה של הצרכן הביתי, שלא נוהג להחזיק לצד המכונה גם בעל מקצוע המתמחה בהכנת משקאות קפה, כפי שנעשה בבדיקת העיתון.

"נספרסו מובילה בעשרות מבחני טעימה בלתי תלויים שנעשו ברחבי העולם ואף בישראל, כך שתמוה הדבר שדורגה אחרת דווקא במבחן טעימה שבו סירבה להשתתף. אנו סמוכים ובטוחים כי בבדיקה שווה בין המשתתפים היו מתקבלות תוצאות אחרות, ועל כך יעידו עשרות מיליוני לקוחות נספרסו מרוצים בעולם, שבוחרים בחברה בזכות הקפה האיכותי שהיא מציעה, המכונות המתקדמות וחוויית השירות".

מחברת illy, שמכונת הפרנסיס שלה הגיעה למקום האחרון במבחן הקפוצ'ינו, לא נמסרה תגובה. מחברת קופי טים, שמכונת הליריקו שלה הגיעה למקום חמישי מתוך שישה במבחן האספרסו, נמסר כי "מי שרוכש את המכונה יכול לבחור לעבוד עם קפסולות של יבואנים אחרים שתומכים בשיטה, ומדובר בכמעט כל מותגי הקפה המיובאים מאיטליה. לכן טעם האספרסו פחות רלוונטי".

מאספרסו קלאב, שמכונת הנאוטילוס שלה הגיעה למקום האחרון במבחן התפעול, נמסר: "לבדיקה נבחר הדגם המאפשר הקצפת חלב מובנה ברמה הטובה ביותר. אספרסו קלאב מציעה גם מקציף חיצוני אוטומטי ופשוט לשימוש. הנאוטילוס היא היחידה מבין המכונות הנבדקות המאפשרת גם הכנת קפסולות שוקו ותה, ולכן כוללת לחצנים נוספים".

-

השתתפה בהכנת הכתבה: שני שילה

yellow

לוואצה A modo mio

מחיר: 699 שקל (499 שקל במבצע בחנויות yellow עד 9 בינואר 2012)

מספר סוגי קפסולות: 5

מחיר קפסולות: 2 שקלים לקפסולה

זמן חימום: 30 שניות

טעם: להכנת אספרסו השתמשנו בקפסולה מסוג אינטנסמנטה, ולקפוצ'ינו בקפסולה מסוג בדיוינאמנטה. על האספרסו אמרו הטועמים כי יש לו ארומה טובה, קרמה עשירה, ניחוח מוקה ואפטר טייסט (הטעם שנשאר בפה לאחר שתיית הקפה) טוב מאוד. לקפוצ'ינו היה קצף יפה, גם אם מעט סמיך מדי, והחמיצות היתה טובה. "הייתי שמח לשתות ממנו עוד", אמר אחד הטועמים.

תפעול: הטועמים הסכימו פה אחד כי המכונה יציבה מאוד בזמן השימוש, וכי מערך הלחצנים נוח וקל יחסית לשימוש, אך קריאת נוריות החיווי נוחה פחות.

עיצוב: נקי ומהודק. המעצבים לא שאפו להתחכם, אלא לעצב מכונה שברור איך מפעילים אותה והקווים הרכים שלה נעימים לעין. עם זאת, המכונה לא תחסוך לכם מקום על השיש.

ציונים

טעם אספרסו: 4.1

טעם קפוצ'ינו: 3.4

קלות התפעול: 3.8

שופרסל

Cremesso Compact Automatic

מחיר: 799 שקל

מחיר המקציף: 399 שקל (המקציף אינו כלול במכונה)

מספר סוגי קפסולות: 6

מחיר קפסולות: 1.55 שקלים ליחידה

זמן חימום: 15 שניות

טעם: לצורך הכנת האספרסו השתמשנו בקפסולה מסוג ריסטרטו. רוב הטועמים אהבו את טעם האספרסו וציינו כי לקפה ארומה טובה, אך אחד הטועמים ציין כי "בקפה מורגש מאוד טעם הרובוסטה, טעם שמזכיר קפה שחור". לצורך הכנת הקפוצ'ינו השתמשנו בקפסולה מסוג פר-מקיאטו. הטועמים ציינו כי כמות החלב המוקצף היתה נכונה, אך הקצף היה מעט בועתי. הטמפרטורה של הקפוצ'ינו היתה טובה, לדבריהם, והקפה לא הוטבע בחלב, כך שיכלו להרגיש את טעמו.

תפעול: הטועמים הסכימו פה אחד כי המכונה היתה קלה ופשוטה לתפעול הרבה יותר מכל המכונות האחרות. לדבריהם, היא קומפקטית ולא מסורבלת, עם מערך לחצנים קל ונוח. "היא נראתה הכי מזמינה לשימוש ולא מאיימת", ציין אחד הטועמים.

עיצוב: הקרמסו מצטיינת בשטח השיש הקטן שהיא תופסת, מה שמעניק לה יתרון מבחינת יעילות למשתמש. העיצוב, לעומת זאת, פחות מוקפד. הפלסטיק נראה ומרגיש זול יחסית. המוצר לא משדר תחכום כפי שהיינו מצפים ממכונת קפה.

ציונים

טעם אספרסו: 3.4

טעם קפוצ'ינו: 2.9

קלות התפעול: 4.5

אספרסו קלאב

Nautilus

מחיר: 899 שקל

מחיר המקציף: 399 שקל (לא כלול במכונה)

מספר סוגי קפסולות: 20 סוגי קפסולות ממגוון מותגים (המכונה עובדת בשיטה של מערכת פתוחה, המאפשרת להשתמש בקפסולות של חברות שונות)

מחיר קפסולות: 1.60-2.00 שקלים ליחידה

זמן חימום: 20 שניות

טעם: להכנת אספרסו השתמשנו בקפסולה מסוג אלטו ולהכנת קפוצי'נו בקפסולה מסוג מוקה. הטועמים טענו כי האספרסו חזק, בעל טעם לא רע, אך לא מלהיב. קצף הקפוצ'ינו קיבל מחמאות, והקפה הבסיסי טעים, אך הוטבע בכמות מוגזמת של חלב.

תפעול: הטועמים ציינו כי המכונה מסורבלת, וכי תוצאת הקפה לאחר שהתנסו בה אינה מרשימה. הצדדים החזקים במכונה, לפי הטועמים, הם יציבותה ונוחות קריאת המידע ונוריות החיווי.

עיצוב: מכונה מרשימה מאוד בעיצובה. הצבעים הבוהקים מצליחים להיראות יוקרתיים ולא צעקניים, ואולם במראה המרשים טמון גם חיסרון - המכונה נראית מסובכת להפעלה.

ציונים

טעם אספרסו: 3.4

טעם קפוצ'ינו: 3.0

קלות התפעול: 3.5

נספרסו

Lattissima

מחיר: 1,890 שקל

מספר סוגי קפסולות: 16

מחיר קפסולות: 2.30-2.10 שקלים ליחידה

זמן חימום: 40 שניות

טעם: להכנת אספרסו השתמשנו בקפסולה מסוג דולסאו, ולהכנת קפוצ'ינו בקפסולה מסוג ארפג'יו. לאספרסו היתה קרמה יפה, אך הוא היה חסר ארומה, בעל חמיצות גבוהה מדי, טעם שרוף ואפטר טייסט לא טוב שנשאר בפה לאחר שתיית הקפה. לקפוצ'ינו היה קצף נאה, אך הטמפרטורה שלו היתה נמוכה מדי, טעמו היה לא טוב ושרוף, והאפטר טייסט שלו לא היה טוב.

תפעול: המכונה של נספרסו לא נכללה במבחן התפעול (ראו מסגרת).

עיצוב: הבחירה לאחסן את החלב והמים בכלי שקוף נותנת הרגשה של ניקיון וטריות. כפתורי ההפעלה זכו למקום בולט, שגורם למכונה להיראות נגישה וקלה לתפעול. ואולם, הזוויות המעוגלות של המכונה לא מצליחות להפוך את העיצוב שלה למעניין.

ציונים

טעם אספרסו: 1.9

טעם קפוצ'ינו: 2.6

המכונה לא נכללה במבחן התפעול (ראו מסגרת)

קופי טים

LIRICO C102

מחיר: 790 שקל

מחיר המקציף: 390 שקל (המקציף אינו כלול במכונה)

מספר סוגי קפסולות: 3 של ליריקו, ועוד קפסולות של חברות שונות (מערכת פתוחה, המאפשרת להשתמש בקפסולות של חברות שונות)

מחיר קפסולות: 1.65 שקלים ליחידה

זמן חימום: פחות מדקה

טעם: להכנת אספרסו השתמשנו בקפסולה מסוג בר, ולקפוצ'ינו בקפסולה מסוג ערביקא. לאספרסו אמנם היה קרמה יפה, אך ללא ארומה. הוא לא היה מזמין וטעים, והרגיש לא טרי. הקפוצ'ינו היה בעל קצף קטיפתי ויפה, אך רב מדי - ולא היה איזון בין כמויות הקפה, החלב והקצף. בנוסף, הקפה היה חם מדי, ולכן היה קשה לשפוט את טעמו.

תפעול: לדברי הטועמים, בעוד שהמכונה קומפקטית יחסית ויציבה, ומערך הלחצנים נוח יחסית לתפעול, החלק החלש בה הוא צג המידע שאינו נוח לקריאה.

עיצוב: עיצוב פשוט ולא מתחכם, עם פאנלים צבעוניים שמאפשרים ללקוח להתאים את צבע המכונה למטבח. המכל השקוף מעניק למראה יתרון נוסף.

ציונים

טעם אספרסו: 2.2

טעם קפוצ'ינו: 3.0

קלות התפעול: 3.9

לנדוור

illy francis X7

מחיר: 1,500 שקל

מספר סוגי קפסולות: 4

מחיר הקפסולות: 2.5 שקלים ליחידה

זמן חימום: 5 דקות

טעם: במבחן השתמשנו באותו סוג קפסולה להכנת אספרסו וקפוצ'ינו - 100% ערביקא. על האספרסו אמרו הטועמים כי הארומה והקרמה (הקצף הטבעי של הקפה) טובים, אך הוא דליל מדי ובעל חמיצות גבוהה מדי, המשאירה לאחר השתייה טעם לוואי לא נעים. על הקפוצ'ינו ציינו הטועמים כי הוא דליל וקר, עם חמיצות לא טעימה, קצף בועתי ולא סמיך מספיק וארומה חלשה מדי.

תפעול: הטועמים ציינו כי המכונה מסורבלת, ולדברי אחד מהם, היא גם מרעישה. לעומת זאת, המידע על הצג שלה ונוריות החיווי נוחים לקריאה.

עיצוב: המכונה מזכירה במבט ראשון דמות חייזרית חמודה, אך המראה הזה גורם לה להיראות פחות איכותית. מצד שני, עיצוב המכונה עוזר להבין איך מפעילים אותה, וזו נקודה לזכות המעצבים.

ציונים

טעם אספרסו: 3.0

טעם קפוצ'ינו: 2.0

קלות התפעול: 3.6

כך בדקנו

>> המבחן נערך בשני שלבים: מבחן טעימה עיוור - שכלל בדיקה של אספרסו וקפוצ'ינו, מבלי שהטועמים ידעו מאיזו חברה הקפה שהם שותים; ומבחן תפעול, שבו ניסו הטועמים את המכונות לאחר הסבר קצר מאנשי החברה.

פאנל הטועמים כלל שלושה אנשי מקצוע: רונן ארדיטי, בעל מסעדת בליני ויו"ר איגוד המסעדות; אבי פרימו, בעל טור וכתב אוכל במגזין TheMarker; ורותם מימון, סגן עורך אתר TheMarker Cafe וכתב האוכל של עכבר העיר אונליין; ובנוסף, עוד חבר מערכת חובב קפה. וידאנו כמובן כי לאף אחד מהטועמים אין קשר עסקי כזה או אחר עם החברות שנבדקו.

לצורך מבחן הטעימה העיוור, ביקשנו מהחברות המובילות בשוק לבחור את המכונה החדישה ביותר שלהן, ולשלוח אותה אלינו יחד עם בריסטה (מוזג קפה מקצועי) או אדם המכיר את המכונה על בוריה. זאת, כדי שהקפה שיקבלו הטועמים יוכן על הצד הטוב ביותר, ולא על ידי אדם שנתקל במכונה לראשונה. ביקשנו מהחברות גם לבחור בעצמן בקפסולה הטובה ביותר להכנת האספרסו ובטובה ביותר להכנת הקפוצ'ינו.

הטועמים התייחסו בבדיקת האספרסו לארומה, הטעם, הגוף (סמיכות-דלילות), החמיצות, הקרמה (הקצף הטבעי של הקפה) והאפטר טייסט - הטעם שנשאר בפה לאחר שתיית הקפה. בקפוצ'ינו נבדקו הארומה, הטעם, החמיצות, קצף החלב, חוזק הקפה וגם האפטר טייסט. את הציונים שיקללנו, כשלכל אחד מהפרמטרים ניתן משקל זהה.

במבחן התפעול קיבלו הנסיינים תדרוך ממפעילי המכונות - וניסו להפעילן לבד. במבחן זה בדקנו חמישה פרמטרים, שגם אותם שיקללנו לפי משקל זהה: גודל המכונה - מסורבלת או קומפקטית; נוחות מערך הכפתורים והלחצנים; נוחות קריאת נוריות החיווי או צג המידע; יציבות המכונה בעת שימוש; ותוצאת הקפה לאחר ניסיון ראשון. את חוות הדעת על מראה ועיצוב המכונות העניקה כתבת העיצוב של העיתון, שני שילה.

בכל הקטגוריות ניתנו ציונים בין 1 ל-5, כש-1 הוא הציון הנמוך ביותר ו-5 הגבוה ביותר. הציון הסופי בכל קטגוריה הוא ממוצע משוקלל של הציונים שהעניקו ארבעת הטועמים.

בניגוד לחמש החברות האחרות שהשתתפו בבדיקה, נספרסו סירבה לשלוח מכונה בצירוף מפעיל להכנת הקפה, מאחר שלדבריה דבר זה נוגד את חזון החברה, שלפיו המכונה שלהם קלה להפעלה עבור כל אדם מהרגע הראשון.

לפיכך, המכונה שנבדקה על ידינו היתה של לקוח בעל מכונה חדשה של נספרסו מדגם לטיסימה - שהחברה המליצה לנו עליה כטובה ביותר בבדיקה אחרת שערכנו לפני חודש. בעל המכונה הוא שהפעיל אותה והכין את הקפה, במקביל למפעילי המכונות האחרות.

הקפסולות למכונה של נספרסו נרכשו בחנות הרשמית של החברה בכיכר המדינה, לפי המלצת המוכרים. עם זאת, החלטנו לא לכלול את נספרסו במבחן התפעול, מכיוון שהלקוח אינו בקיא ברזי המכונה כמו יתר המוכרים המיומנים שהציגו את המכונות האחרות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker