שבוע אחרי שהחל מבצע סבסוד המקררים של הממשלה - אזל המלאי

הצרכנים עוד לא הספיקו להבין היכן ניתן לקנות את המקררים המסובסדים של משרד האנרגיה והמים - אך המבצע קרוב לסופו בשל ביקוש גבוה מהמצופה

עדיה פיטרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עדיה פיטרמן

מבצע החלפת המקררים של משרד התשתיות רק החל, ונראה כי בעקבות ביקוש גבוה ביותר כבר מגיע לקצו, עוד לפני שהספיקו הצרכנים להבין איפה ניתן לקנות את המקררים המסובסדים.

לאחר סדרת בעיות בימים הראשונים למבצע, בהן נפילות של אתר משרד האנרגיה - שמיום ראשון שינה את שמו למשרד האנרגיה והמים - אתמול נראה כי עמוד המידע באתר היה פעיל - ואף מזמין. כבר בעמוד הבית ממוקמת בראש העמוד הודעה המזמינה צרכנים לברר בנוגע לפרויקט.

אך בשטח כבר לא נשארו מקררים להחלפה: בתוך שבוע ימים מאז החל המבצע אזלה מכסת המקררים של שתי היבואניות שהשתתפו במבצע.

עוזי לנדאוצילום: אמיל סלמן

ברשתות אלמ דיווחו בנוגע למכירת מקררי סמסונג כי "הפרויקט עבור דגמים אלה הסתיים", וגם ברשת בסט-ביי דיווחו כי הקצאת מקררי סמסונג שלהם נגמרה. מחברת ברימאג נמסר כי נכון לאתמול בערב, נמכרה גם כל מכסת המקררים של LG ו-BEKO.

נראה כי קצב הביקוש עלה על המצופה, למרות קשיים ביורוקרטים ובעיות שהתגלו בניסיון לזכות במקרר חדש. כך למשל, אמנם בעמוד המידע של משרד האנרגיה והמים קיימת רשימת הדגמים המוצעים ומחיריהם לאחר סבסוד, וכן לינק למיני-סייט ובו רשימת החנויות שבהן ניתן להשיג את המקררים, לפי ערים, אך כשמנסים לברר טלפונית עם החנויות עצמן - המצב כבר הרבה פחות מזמין. בחנויות רבות אין מענה, יש כאלו שלא משתתפות במבצע ומוסרות שהימצאותן ברשימה היא טעות, ויש מי שהתייאשו כנראה מהצפת הטלפונים ומבקשים להתקשר לשאלות רק בין השעות 10:00 ל-14:00.

במבצע, שיועד למקבלי הבטחת הכנסה והשלמת הכנסה, הובטח סיבסוד של עד 60% ממחיר מקרר חדש ועד 2,000 שקלים למקרר. 25 אלף המקררים שהקצה המשרד נחלקו שווה בשווה בין שתי החברות שזכו במכרז, ברימאג דיגיטל אייג' (יבואנית של LG) וסמליין (יבואנית של Samsung). בתנאי המבצע הובטחו אחריות כוללת על המקררים לשלוש שנים, הובלת המקרר החדש, פינוי המקרר הישן וגריטה שלו. אך בבדיקה בחנויות התקבלו פרטים שונים, ונמסר כי האחריות על מקררי LG ו-BEKO היא לחמש ואף לשבע שנים, אך רק על מערכת הקירור ולא על שאר החלקים, שעליהם האחריות היא רק לשנה.

רפי פרידמן, מנכ"ל חברת ברימאג דיגיטל אייג', אמר: "התחייבנו לשלוש שנות אחריות כוללת, ואת זה אנחנו מספקים. במקרה שבו נמסר אחרת, ככל הנראה מדובר בטעות של איש מכירות". עוד אומר פרידמן כי קצב הביקוש היה מעל לכל צפייה. "הקצב היה מסחרר - המבצע תתוכנן לשנה, ונגמר תוך שישה ימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker