הקניון המפלה ביותר בישראל

העשירים הם הנהנים העיקריים מהטבות המס בדיוטי פרי

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

>> חפיסת סיגריות מרלבורו עולה בישראל כ-23 שקל. 20 חפיסות כאלה יעלו לישראלי המעשן כ-460 שקל.

לעומת זאת, אם הוא ישראלי שטס לחו"ל, הוא זכאי לקבל מהמדינה הנחה מיוחדת עבור זכותו לעשן עצמו למוות. לפי נתוני חנות הדיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון בנתב"ג, שני קרטונים של סיגריות מרלבורו שבתוכם 20 חפיסות, עולים 66 דולר - כ-250 שקל בלבד, כמעט מחצית המחיר.

כל ישראלי מכיר את החישוב הזה, ולכן ישראלים רבים שנוסעים לחו"ל עוצרים בדרך בחנות הדיוטי פרי וקונים שני קרטונים לפחות של סיגריות. גם מי שאינו מעשן מתבקש לעתים קרובות על ידי חבריו המעשנים לעשות להם טובה ולרכוש עבורם סיגריות בדיוטי פרי. הדבר אינו כרוך במאמץ גדול, כי בדרך כלל רוכשי הסיגריות אפילו אינם טורחים לסחוב אותן עמם במזוודה - הם משאירים את הקרטונים בישראל, במסגרת ההסדר של "פטור ושמור", ואוספים אותם לאחר הנחיתה בישראל.

הדיוטי פרי בנתב"ג מוערך כאחד הקניונים הגדולים בישראל. רשות שדות התעופה מדווחת כי חנויות הדיוטי פרי משלמות דמי זיכיון - בפועל אלה דמי שכירות על השטחים בנתב"ג - בסכום של 500 מיליון דולר בשנה. אם אלה רק דמי השכירות המשולמים בקניון, אפשר להתחיל לשער מהו גודל המחזור המגולגל שם.

המחזורים העצומים נובעים כנראה משלוש סיבות. האחת, חוויית הקנייה כחלק מחוויית הנסיעה לחו"ל. השנייה, הפטור ממסים - מסי קנייה ומע"מ - שהופך את הדיוטי פרי במוצרים מסוימים לקניון הזול ביותר בישראל. השלישית, הסדר הפטור ושמור. השילוב של קנייה זולה ונוחה מאוד - אפילו במאמץ האריזה במזוודה אין צורך - הופכים את קניון הדיוטי פרי לקניון המשתלם ביותר בישראל.

הקניון הזה הוא מועדון סגור, השמור רק למי שטסים לחו"ל. מאחר שיש קשר בין רמת ההכנסה לנסיעות לחו"ל - ככלל, ככל שאדם עשיר יותר כך הוא טס יותר לחו"ל - הרי שהקניון המשתלם ביותר בישראל הוא גם הקניון המפלה ביותר בישראל: העשירים הם הקונים העיקריים הבאים בשעריו. העשירים הם הנהנים העיקריים מהטבות המס הגלומות ברכישות בדיוטי פרי. במלים אחרות: כלל האזרחים בישראל מסבסדים פטורים ממס בדיוטי פרי בסכום של כ-800 מיליון שקל בשנה, שמהם נהנים רק המרבים לטוס.

מה ההיגיון בכך? אין כל היגיון, ולכן המדינה פועלת לצמצם במידת האפשר את הפטורים בדיוטי פרי. במסגרת זו, עומדת המדינה כעת לצמצם את מספר קרטוני הסיגריות המותר לרכישה בפטור ממסים לאחד, במקום שניים עד כה. במדינה מעריכים כי כתוצאה מכך יגדלו הכנסות המדינה ממסים - הישראלים יקנו פחות סיגריות פטורות ממסים בדיוטי פרי, ולכן ייאלצו לרכוש יותר סיגריות עם מסים בתוך תחומי המדינה - בכ-100 מיליון שקל בשנה.

מדוע לא לאסור כליל על רכישת סיגריות בדיוטי פרי? אפשר לשאול באותה מידה מדוע לא לסגור כליל את הדיוטי פרי, שהוא ללא ספק הטבת מס רגרסיבית מאין כמוה. התשובה היא שכל זמן שיש חנויות דיוטי פרי בכל נמלי התעופה בעולם, אין טעם לסגור את הדיוטי פרי בנתב"ג, בשל החשש להסטת רכישות מנתב"ג לנמלי תעופה אחרים. מי שטס לחו"ל הרי חוזר לישראל מנמל תעופה אחר, שבו מוצעים לו גם מוצרים בפטור ממכס. לפיכך, הזכות הרגרסיבית, השמורה לטסים בלבד, לרכוש מוצרים בזול עומדת לזכותם בכל מקרה - אם בתוך ישראל (נתב"ג) או בחו"ל. בישראל לפחות יש 1,300 עובדים שמתפרנסים בחנויות דיוטי פרי, ואין טעם לפגוע בפרנסתם כדי לספק תעסוקה לחנויות המתחרות בחו"ל.

ספציפית, הטענה הזו נכונה בייחוד לגבי רכישת אלכוהול וסיגריות - שני מוצרים שנושאים מסי קנייה גבוהים מאוד בכל העולם, במטרה להביא לצמצום הצריכה שלהם בהיותם מזיקים לבריאות. לפיכך, בכל העולם משתלם במיוחד לרכוש אלכוהול וסיגריות בחנויות הדיוטי פרי. מאחר שאלה מוצרים קטנים, שקל מאוד להבריח אותם במזוודה, אין גם טעם לאסור כליל על יבוא אישי שלהם לישראל - כי יהיה קשה מאוד לאכוף את האיסור הזה.

הפשרה שנמצאה, לפיכך, היא לאפשר לטסים לחו"ל לעשן עצמם למוות בזול - אבל בכמות מינימלית בלבד. הכמות המותרת כיום היא של שני קרטוני סיגריות, והיא צפויה לקטון לקרטון אחד. באלכוהול הכמות המותרת היא כבר בקבוק משקה חריף אחד ובקבוק יין אחד. ניתן להניח כי רבים מהישראלים החוזרים מחו"ל רוכשים כמויות גדולות מהמותר של אלכוהול או סיגריות - שנוח מאוד להשאיר אותם בישראל במסגרת הפטור ושמור - ומתעלמים מהגבלות המכס. הם כנראה גם יתעלמו מכך שההגבלה שונתה משני קרטוני סיגריות לקרטון אחד. ובכל זאת, ניתן להניח כי ההגבלות אינן חסרות משקל. מי שהרשה לעצמו עד עתה להסתכן ברכישת שלושה או ארבעה קרטוני סיגריות, בהנחה שגם אם ייתפס, המכס לא יעשה לו בעיות על חריגה קטנה מהכמות המותרת, כנראה יבחר עתה להקטין את הכמות המובאת על ידו לשניים או שלושה קרטונים, כדי לא למתוח את הסיכון יותר מדי.

בשלב זה, זהו כנראה הצמצום המרבי שאפשר להשיג בהטבת המס הרגרסיבית ששמה הוא הדיוטי פרי. השלב הבא של צמצום ההטבה הזו יצטרך להתמקד בבחינת הסדר הפטור ושמור - האם הסידור הנוח הזה אינו מביא להסטת קניות ספציפית לחנות הדיוטי פרי בנתב"ג, מכיוון שזה כמו לקנות בישראל, רק בחצי המחיר? העובדה ש-40% ממכירות האלכוהול בישראל נעשות בחנות של ג'יימס ריצ'רדסון כנראה מוסברת גם באלמנט הנוחות של הפטור ושמור, שהופך את הדיוטי פרי לקניון ענקי ובלתי סביר בממדיו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker