ועדת הכלכלה אישרה הגבלות על פרסום אלכוהול לצעירים

דני דנון: "תופעת האלכוהול מלווה בסכנות רבות לחברה הישראלית ויוצרת הרגלי שתייה מסוכנים כבר מגיל צעיר"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת הכלכלה אישרה היום (ג') לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק להגבלת הפרסום והשיווק של משקאות אלכוהוליים. הצעת החוק מבקשת לאסור פרסום המעודד שתיית אלכוהול בשלטי חוצות, בעיתונים ובדברי דפוס המיועדים בעיקר לילדים ובני נוער מתחת לגיל 18.

הוועדה קבעה כי האיסור לשווק משכה משכר שאליו נלווים פרסים או הגרלות והשיווק של משקה משכר כמתנה לא יחול על משקאות שאחוז האלכוהול בהם הוא מתחת ל-15.5% (יין ובירה) ובתנאי שהשיווק לא מיועד לקטינים. עם זאת נקבע איסור פרסום לכל סוגי האלכוהול בשלטי חוצות, בעיתון ובכל דבר דפוס המיועד בעיקר לילדים מתחת לגיל 18.

הפרסומות המותרות למשקאות אלכוהוליים, ללא הבדל בין המשקאות, יוכלו לכלול רק את הפרטים הבאים: שמו המסחרי של המשקה המשכר; הסימן המסחרי שלו; שם היצרן וסימנו המסחרי; צורת אריזתו ומקום מכירתו; מקום ייצור המשקה ותמונתו; אחוז האלכוהול; קיומה של תעודת הכשר; תחרות שבה השתתף המשקה ופרסים שבהם זכה; מחיר המשקה ושנת ייצורו.

כמו כן נקבע כי על המשקאות האלכוהוליים תופיע אזהרה, בדומה לאזהרה שמופיעה על אריזות הסיגריות, שתיקבע בתקנות שיובאו לאישור ועדת הכלכלה. מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, הבהיר כי בכוונת המשרד לאשר את הנוסח בהקדם. כמו כן נקבע כי כל משקה משכר, ללא אבחנה, לא יוכל להינתן כפרס בתוכנית טלוויזיה או רדיו ולא יוזכר שמו של גורם מעניק פרס אם הוא שם מסחרי של משקה משכר.

במהלך הדיון התעוררה שוב המחלוקת באשר לדרישה להחריג את היין מההצעה. משרדי החקלאות והתמ"ת תמכו בהצעה להחריג את היין בשל הפגיעה בבעלי העסקים. לעומת זאת, משרדי הבריאות, המשפטים וביטחון הפנים התנגדו להחרגה בטענה שזו תהייה החטאת מטרת החוק. ח"כ יצחק וקנין, שתמך בהחרגת היין, אמר כי "הנגע של שתיית הוודקה פשה גם בחברה החרדית, אבל היין מעולם לא נצרך באופן מופרז".

חברות המשקאות והבירה ובהם החברה המרכזית למשקאות, וכן נציגי היין הפעילו סוללה של לוביסטים להכנסת שינויים בחוק כדי שיחריגו אותם מההגבלות.

יו"ר הרשות למלחמה בסמים, צבי הנדל, והמנכ"ל יאיר גלר, טענו כי צריך מאבק נחוש בצריכת האלכוהול בקרב בני הנוער. לדברי גלר, "האלכוהול משמש גורם מספר 3 לתמותה והוא גורם אלימות מספר 1 בעולם. 70% ממקרי האלימות משויכים לאלכוהול ולא משנה אם זה מרלו, וויסקי או בירה".

חברת הנהלת איגוד חברות הפרסום, יאיר גלר, השיב לכך וטען כי דו"ח של הרשות למלחמה בסמים המשווה נתונים מ-2005 ל-2009 הראה כי אחוז בני הנוער הצורכים יין ובירה נותר יציב, בעוד שבין 2005 ל-2009 חלה קפיצה בשיעור הנערים שצרכו משקאות אלכוהוליים בריכוז גבוה. לטענתו, "הפרסום של בירה לא מגדיל צריכה אלא מעביר צריכה ממותג אחד לאחר".

בתום הדיון אישרה כאמור הוועדה את הצעת החוק וקבעה כי פרסום האזהרה במדיה ייכנס לתוקף 3 חודשים לאחר אישור התקנות בעניין. כמו כן נקבע כי מדבקת האזהרה על משקאות אלכוהוליים שבהם מעל ל-15.5% אלכוהול יודבקו כבר שנה לאחר אישור התקנות, בעוד מדבקות דומות על משקאות ששיעור האלכוהול שבהם נמוך מ-15.5% יודבקו שנתיים לאחר אישור התקנות.

דנון הסביר כי הצעת החוק כוללת העברת המידע האינפורמטיבי בלבד וללא שיבוח האלכוהול יפנה לקהל מבוגר יותר ולא לבני הנוער. בנוסף, הפרסומות שיקבלו אישור יפורסמו במינון קטן משמעותית ויאסרו פרסומות באמצעות דמויות לחיקוי, אייקוני ספורט ודוגמניות.

לדבריו, "מניעת הפרסומות תתרום לחוסנה של מדינת ישראל. תופעת האלכוהול מלווה בסכנות רבות לחברה הישראלית ויוצרת הרגלי שתייה מסוכנים כבר מגיל צעיר", אמר דנון. לדבריו, תאונות דרכים, אלימות בני נוער ואפילו עבריינות צעירה, הן תופעות שיכולות לפחות באמצעות מיגור צריכת אלכוהול בקרב בני נוער.

דנון אמר כי "אפשר להגיע למצב שתוך שבועות אחדים פרסומות קיימות על אלכוהול יורדו מהמסכים. אני בטוח שתוך מספר חודשים כבר נתחיל לראות ירידה ברורה בתופעות שליליות בקרב בני נוער", אמר דנון והוסיף כי  "כתבות בעיתון על ילדים בני 12 שהגיעו לביה"ח בגלל אלכוהול יהיו נחלת העבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker