מדוע הזמנת מונית מגט נעשתה משימה בלתי אפשרית?

לקוחות של גט מתלוננים כי הם מתקשים להשיג מונית, ולא רק בשעות העומס ■ בחברה טוענים כי מספר הנהגים גדל והבעיות בזמינות נובעות מביקוש ער ■ נהג: "גט לוקחים חלק גדול מהפרנסה שלי. אם לקחתי נסיעה מגט ועצר אותי מישהו ברחוב, אני מבטל את ההזמנה"

אסנת ניר
הדר קנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונית של גט
אסנת ניר
הדר קנה

עד לא מזמן, גט (Gett) היה שם נרדף לשירות יעיל ונוח – הזמנת מונית בלחיצת כפתור בסמארטפון, בלי צורך במזומן ועם מידע על הנהג ועל הנסיעה. אלא שבתקופה האחרונה לקוחות רבים מתלוננים כי היעילות התחלפה בקשיים באיתור מוניות, אפילו בשעות שאינן נחשבות לעמוסות. הם מתארים זמני המתנה ארוכים למונית, ביטולי נסיעות תכופים מצד הנהגים וירידה כללית באיכות השירות. 

"רציתי להזמין נסיעה קצרה מדיזנגוף בתל אביב לאזור לבונטין בשעות הערב המאוחרות. 20 דקות אני עומדת ברחוב עם האפליקציה ומחכה שנהג ייקח את הנסיעה", מספרת טל מתל אביב. "בינתיים עברו חמישה אוטובוסים. אילו הייתי עולה על אחד מהם במקום לחכות, כבר הייתי מגיעה ליעד. בסוף עצרתי מונית עם היד, כמו פעם. זה לא היה ככה בעבר".

מוניות בתל אביב. לפעמים הנסיעה באוטובוס יעילה יותר מהאפליקציהצילום: מוטי מילרוד

סמדר המתגוררת ביפו עם בן זוגה וארבעת ילדיהם מגדירה את משפחתה "משתמשת כבדה בגט". סמדר אומרת כי היא שמה לב לירידה ניכרת באיכות השירות. "אנחנו גרים ביפו ומתניידים בעיקר באופניים", היא מספרת. "אם אנחנו צריכים נסיעה ארוכה יותר, אנחנו מזמינים מונית  מינימום חמש-שש נסיעות בשבוע. בשבועות האחרונים נראה שהשירות ממש לא מה שהיה פעם. אנחנו לא מצליחים להזמין מונית ולא מדובר בשעות עומס – 11:00 בבוקר למשל.

"אני מוצאת את עצמי מסתכלת באפליקציה, רואה שיש בסביבה מוניות, אבל אין אף אחת זמינה. הנהגים לא לוקחים את הנסיעה. בשבוע האחרון הבת שלי פיספסה חוגים פעמיים, מפני שלא הצלחנו להשיג מונית בגט. ניסיתי חצי שעה להזמין ולא הצלחתי".

רועי מתאר כי הזמנת מונית בימי שישי בערב נהפכה לבלתי אפשרית: "מדי פעם אני רוצה לנסוע מתל אביב אל הורי בחולון, נסיעה של כ-20 דקות במונית בשישי בערב. שמתי לב שעם הזמן לוקח לי יותר ויותר זמן לתפוס מונית בגט. אם לפני שנה נדרשו דקות ספורות, כיום זה אורך 20 דקות ויותר. לעתים נהגים מקבלים את הנסיעה ומבטלים דקות לפני שהם מגיעים. כשאני רוצה לחזור מהורי בחולון לתל אביב, בימי שישי בסביבות 22:00, אני בדרך כלל לא מוצא מונית בכלל. אני תלוי בטרמפים". 

סמדר מוסיפה כי יום אחד חלקה את התסכול עם הנהג: "אחרי הרבה זמן שלא הצלחתי למצוא מונית, עליתי קצת עצבנית ושאלתי את הנהג מה העניין? הוא אמר לי שהנהגים של גט מוחים. מכיוון שהעלו את התעריפים שהם צריכים לשלם לחברה, הם מעדיפים לתפוס נוסעים ברחוב. הנפגעים מזה הם אנחנו, הנוסעים. אני לא מעוניינת לתפוס מונית ברחוב. אני בכלל לא מחזיקה במזומן, לכן אני משתמשת בגט". 

גט: "מספר הנהגים שלנו בשיא"

בגט מסבירים את המצב בביקוש גבוה מהרגיל. לטענתם, הביקוש השנה האמיר ביחס לשנים קודמות. משבר הקורונה פגע בחברה, וחלה ירידה של 70% בנסיעות הפרטיות וכ-40% בנסיעות עסקיות. החברה אף הודתה באפריל 2020 כי קיצרה את שבוע העבודה לארבעה ימים, ובהתאם לכך הפחיתה כ-15% בשכר העובדים. ואולם לטענת גט, מאז פתיחת העסקים, נשברו שיאים במספר הנסיעות לצורכי עבודה ובילויים. במקביל, בחברה טוענים כי כיום מספר נהגי המוניות הוא הגבוה ביותר שידעו, יותר מ-10 אלף נהגים. 

אפליקציית גט. "הנהגים מוחים על תעריפי העמלות הגבוהים"צילום: בלומברג

מנגד, נהגי מונית שעמם שוחחנו מבינים על מה הנוסעים מדברים. "אם לקחתי נסיעה מגט ועצר אותי מישהו ברחוב, אני מבטל את הנסיעה ולוקח את הנוסע", מספר נהג מונית. "גט לוקחים חלק גדול מהפרנסה שלי. אני מעדיף עוד 10 שקלים בכיס שישלם נוסע מהרחוב (הנהג מוריד את העמלה שגוזרת גט על הנסיעה). נהגים מצביעים ברגליים, כשיש עבודה מחוץ לגט, הם מעדיפים אותה כי היא משתלמת יותר".

הוא מסביר כי השילוב בין העלאת העמלות שגט לוקחת מהנהגים והעובדה שיש יותר ביקוש לנסיעות בעקבות היציאה מהסגר והימים החמים של הקיץ, גורמת לכך שנהגים לוקחים פחות נסיעות דרך האפליקציה. "לקחתי בשבוע שעבר בכיר בגוגל לא דרך האפליקציה. הוא סיפר לי שלא הצליח לתפוס מונית בגט והבנתי למה", הוסיף הנהג.

מספר הנהגים הפעילים ירד

כאשר בוחנים את נתוני גט, אפליקצית המוניות הגדולה ביותר בישראל כיום, מגלים כי לא חל שינוי ניכר במספר נהגי המוניות המשלמים לה דמי מנוי חודשיים, לעומת חודשי יולי בשנתיים האחרונות. נהגי מוניות ששוחחו עם TheMarker מספקים הסבר לפער בין תחושת המשתמשים באפליקציה לבין הנתונים: מספר נהגי המוניות הפעילים ירד מאוד. מעבר לכך, אלה שנותרו מעדיפים לקחת נסיעות לא באמצעות אפליקציית גט, כמו שתואר.

המסלול שבו חברים רוב הנהגים בגט הוא מסלול הפלטינום, הכולל תשלום חודשי קבוע, ללא תשלום נוסף על נסיעות. לנהגים אלה אין סיבה לוותר על נסיעה מגט לטובת נסיעה אחרת. ואולם גובה התשלום החודשי עלה בינואר השנה, מ-1,099 שקל ל-1,499 שקל. העלאת המחירים היתה ידועה לנהגים זה שנתיים. אף על פי כן, סביר להניח שהדבר גרם לנהגים לעזוב או לפחות עשוי לגרום להם לעזוב, כמו שחלקם מספרים. עם זאת, לפי גט, לא חל שינוי בשיעור הנהגים בתוכנית הפלטינום מכלל הנהגים כיום לעומת בשנה שעברה.

תל אביב. נהגים מעדיפים לקחת נוסעים שעוצרים ברחוב ולא הזמנות בגטצילום: מוטי מילרוד

לגט יש עוד חמישה מנויים המבוססים על עלות חודשית בסך 49 עד 899 שקל, בנוסף לעמלות על כל נסיעה. ככל שמשלמים יותר מדי חודש, העמלה על כל נסיעה נמוכה יותר. כך, הנהג שדיבר איתנו ועובד בעיקר באזור המרכז, בחר במסלול תשלום של 49 שקל בחודש. בנוסף, עליו לשלם 8 שקלים לכל נסיעה בגוש דן ו-7 שקלים לנסיעה מחוץ לגוש דן, ובנוסף מע"מ. הוא מעריך כי השירות של גט חותך לנהגים 5%-10% מהמחזור שלהם."כל נסיעה מגט עולה לי 10 שקלים (כולל מע"מ). זה סכום גבוה מהפדיון החודשי שלי, ולכן אני בורר את הנסיעות בפינצטה, ובוחר רק נסיעות שממש משתלמות לי".

לאן עוברים הנהגים?

נהג מונית שדיבר עם TheMarker מוסיף כי הבעיה היא בירידה במספר הנהגים באופן כללי ולא רק באלה העובדים עם גט: "יש נהגים רבים שפרשו בגלל הקורונה, לצד אלה שמעדיפים לא לקחת נסיעות בגט בשל העמלות הגבוהות". לדבריו, מלבד העדפת נוסעים שעוצרים מוניות ברחוב, נהגים עברו גם למתחרות כמו יאנגו, בעקבות הטבות ובונוסים שהם נותנים לנהגים בתקופה האחרונה, כדי למשוך אותם אליהן. הנהג מסביר כי הנהגים ממשיכים להיות רשומים בגט וביאנגו במקביל, מכיוון שיאנגו לא גובה סכום חודשי על הנסיעות, והנהגים האלה לוקחים פחות נסיעות המוזמנות דרך גט.

מונית של גט ושל יאנגו. נהגים מתמרנים בין החברותצילום: מוטי מילרוד

מנגד, נהג אחר מספר כי אינו מעוניין לעבוד עם יאנגו. לדבריו, אין אמון בין נהגים לבין החברה, משום שבעבר היא ניסתה למשוך נוסעים באמצעות מבצעים, כמו מחיר קבוע מראש לנסיעה ללא שימוש במונה (fix price). הנהגים חשו כי ההנחות ניתנו על חשובנם, וכי החברה גובה מהם יותר עמלה. לכן הנהג ששוחח איתנו אומר כי הוא לא סומך על יאנגו, וכי למרות העמלות הגבוהות, הוא מעדיף להישאר בגט.

יאנגו מנסה כעת לבנות את האמון מחדש ולמשוך את הנהגים אליה, בין היתר במודל תשלום חדש, שלפיו נהגים יוכלו לקבל תשלום לפי שעה, אם הם מתחייבים לקחת לפחות 80% מהנסיעות המוצעות באותה שעה. לפי יאנגו, במודל הזה, שמוצע בגוש דן בלבד, נהג יכול להרוויח בין 50 שקל לשעה בזמני השפל (למשל בלילה) ל-130 בשעות השיא. ואולם אין זה מודל שבו הנהגים מועסקים כשכירים ומקבלים זכויות סוציאליות מהחברה.

נהג נוסף, המתגורר בעוטף עזה ועובד בעיקר בתל אביב, אומר כי למרות עליית המחירים בגט, בחר בינתיים לא לנטוש אותה: "כיום אני עובד שלושה ימים בשבוע בתל אביב וישן אצל משפחה באזור. אנסה לעבוד בחודשיים הקרובים יותר בתל אביב, שבה אני מרוויח פי שלושה ממה שאני מרוויח באזור מגורי, ואראה אם זה משתלם לי. אני לא אחד מהעוזבים, אבל שמעתי על הרבה שרוצים לעזוב את גט, כי הם הגזימו עם המחירים".

מגט נמסר: "כמו כל ענפי המשק, גם גט הושפעה מהמחסור בכוח אדם, על רקע תשלום דמי החל"ת. בנוסף, מדי שנה בחודשי הקיץ חלה עלייה בביקוש למוניות בשעות השיא. גט ממשיכה לפתח טכנולוגיות חדשות, כדי לתת מענה גם לביקוש החריג. במקביל, קצב הצטרפות הנהגים החדשים לחברה ממשיך לנסוק. לשמחתנו, מ-1 ביולי, כשהופחתו תשלומי החל"ת, אנו רואים עלייה חדה בזמינות נהגים שבוחרים לעבוד עם גט".

מיאנגו נמסר: "בחודשים האחרונים, מאז כניסתו לתפקיד של מנהל הפעילות יוחאי עבאדי, ביצענו שינויים רבים בשירות במטרה להיטיב עם הנהגים. בין השאר, הקמנו מסלולים רבים הכוללים אפשרות להרוויח סכומים קבועים, תוכניות בונוסים חדשות וביצענו שינויים ותוספות לנהגים, גם בצד התעריפים, כדי לשפר את תנאיהם ובמטרה לחזק את ענף המוניות ולדאוג לנהגים, שהם מעמודי התווך החשובים של התחבורה הציבורית בישראל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker