בוטלה זכייתה של שופרסל במכרז תווי המזון של דרעי

שופרסל נתבעה כי כללה בהצעתה למכרז נקודות מכירה שמנהליהן כלל לא הסכימו לכבד את תווי המזון ■ "אף בלא להידרש לשאלה אם הצעת שופרסל לוקה בתכסיסנות ובפגיעה בפרטיות, יש לקבוע כי אינה עומדת בתנאי המכרז"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הפנים, אריה דרעיצילום: מוטי מילרוד

בית המשפט דחה הערב (ד') את זכייתה של שופרסל במכרז תווי המזון של משרד הפנים בשווי 700 מיליון שקל, והחזיר את הנושא לדיון מחודש בוועדת המכרזים. את העתירה נגד הזכייה הגישה עמותת פתחון לב - שהתחרתה יחד עם משתתפים נוספים נגד שופרסל במכרז - בטענה כי נמצאו בהליך ליקויים, מה שהוביל להקפאת המכרז ביום שישי האחרון.

עיקר המחלוקת בין הצדדים נסובה סביב השאלה האם שופרסל היתה רשאית להציג בהצעתה נקודות מכירה שמסכימים לקבל את התלושים, בטרם פנתה אל המוכרים וקיבלה את הסכמתם והתחייבותם לשתף עימה פעולה ולעמוד בתנאי המכרז וכן בתנאים הנזכרים בהצעתה.

לטענת פתחון לב, כל המשתתפים במכרז, למעט שופרסל, פעלו באופן המתחייב על פי תנאי המכרז והציגו שורה ארוכה של נקודות מכירה שהסכימו לקבל את תווי המזון. אחד מתנאי המכרז הוא שבכל יישוב שבו לפחות 20 אלף תושבים – תהיה חייבת להיות נקודת מכירה. בנוסף, המרחק של נקודת המכירה מיישובים קטנים יותר יהיה עד 10 ק"מ. בהצעה שהגישה שופרסל צוינו 1,627 נקודות מכירה אפשריות - אבל אחר כך התברר כי לא כולן סיכמו עם שופרסל תנאים בנוגע למימוש התווים.

בעקבות הטענות בנוגע למכרז, החליט משרד הפנים להשהות זמנית את ההתקשרות עם שופרסל. לאחר פסילת חלק מנקודות המכירה, אושרו לשופרסל 1,527 נקודות באזורים שונים. הפעימה הראשונה של חלוקת כרטיסי המזון הנטענים (שייטענו אוטומטית בכל פעימה על ידי הספק) אמורה היתה להתחיל ב-28 בינואר - אך כעת בוטלה.

סניף שופרסל בשדרות. "דינה של ההצעה של שופרסל להתבטל"צילום: אייל טואג

טענות אלה נגד המכרז הוצגו בתחילת ינואר ב-TheMarker, יחד עם עדויות שלפיהן שופרסל כללה בהצעתה בעלי מכולות, שכביכול עובדים עמה, שיכבדו את התווים - בלי שיצרה עמם קשר. חלק מהעדויות צוינו בעתירה של פתחון לב. כך למשל, בעל מכולת קטנה העיד בפני TheMarker כי "יום אחד מתקשר אלי חבר ואומר לי שהשם שלי מופיע ברשימת נקודות המכירה של שופרסל. אמרתי לו שאני עסק פרטי ולא שייך לאף מוסד. הוא הסביר לי שהיה מכרז, ואני אחת מנקודות המכירה. הבעיה היא שאף אחד לא דיבר או התייעץ איתי. אם בשופרסל רוצים להגיש את השם שלי יכול להיות שאעבוד איתם – אבל אני צריך לשמוע קודם מה התנאים. אי אפשר סתם לצרף את השם שלי".

השופט אלי אברבנאל מבית המשפט המחוזי בירושלים, שדן בתיק, כתב בפסק הדין הטרי: "מהמקובץ עולה כי בטרם הגשת הצעתה, שופרסל לא קיבלה את הסכמתן של נקודות המכירה ואת התחייבותן לעמוד בתנאי המכרז ובתנאי הצעתה. משכך, אף בלא להידרש לשאלה אם הצעת שופרסל לוקה בתכסיסנות ובפגיעה בפרטיות, יש לקבוע כי ההצעה אינה עומדת בתנאי המכרז, לרבות בתנאי סף שבו, ואף אינה מקיימת את שהתיימרה להציג בהצעה עצמה". הוא המשיך: "החלטת ועדת המכרזים לאמץ את טענת שופרסל, ולפיה אין מניעה להגיש את ההצעה ללא קבלת הסכמתם של בעלי נקודות המכירה, אינה עולה בקנה אחד הן עם תנאי המכרז והן עם פרטי הצעתה של שופרסל, ומשכך דינה להתבטל".

מעבר לביטול המכרז והחזרתו לוועדת המכרזים, השופט קבע כי משרד הפנים ושופרסל ישלמו הוצאות בסך 50 אלף שקל. את עמותת פתחון לב יצג עו"ד יניב מטלס.

מכרז תווי המזון שפירסם משרד הפנים עורר מחלוקות עוד לפני שנודע על זכייתה של שופרסל ועל דרך הפעולה הבעייתית, לכאורה, שנקטה הרשת כדי לזכות בו. תוכנית תלושי המזון הממשלתית אושרה ביולי, בלחץ של שר הפנים, אריה דרעי. מליאת הכנסת אישרה אותה בחוק התקציב כחלק מההתמודדות עם משבר הקורונה, ודרעי הציב את התוכנית של חלוקת תלושי המזון בשווי 700 מיליון שקל כתנאי לתמיכתו בחוק. כעת, התוכנית היא חלק מהקמפיין של ש"ס במערכת הבחירות, ועולות טענות כי היא נתפרה למידותיהם של מצביעיה.

התנועה לאיכות השלטון אף עתרה לבג"ץ בבקשה להוציא צווים שיקפיאו את חלוקת הכספים לתוכנית תווי המזון על ידי משרד הפנים. ההקפאה נועדה לאפשר בדיקה של הקריטריונים לחלוקתם, "שנקבעו בצורה חפוזה, מה שמשפיע באופן ישיר על אוכלוסיות מוחלשות מכל המגזרים".

תגובת משרד הפנים: "משרד הפנים מכבד את החלטת בית המשפט, ילמד את פסק הדין ויבחן את צעדיו. המשרד יפעל ככל יכולתו לחלק את כרטיסי המזון מוקדם ככל הניתן".

אלי כהן, מנכ"ל פתחון לב: "אנו שמחים על החלטת בית המשפט, אשר תפעל לטובת מאות אלפי משפחות נזקקות בישראל. אנו נשמח לעבוד בשיתוף פעולה עם משרד הפנים, על מנת להוציא באופן מיידי את המכרז לפועל. אנו מברכים את משרד הפנים על שיזם והקים את הפרויקט החברתי הגדול בהיסטוריה של מדינת ישראל, שכעת יופעל באופן החברתי והנכון ביותר. פתחון לב יהיו גאים להיות שותפים לדרך".

עו"ד יניב מטלס, המייצג את פתחון לב בעתירה: "מברך על פסק הדין הדרמטי שניתן על ידי כב' השופט אברבנאל ועל החלטתו הערכית והנכונה. החלטה חשובה זו מביאה לזכיית עמותת פתחון לב במכרז ותוביל לכך שזו תבצע את חלוקת תווי המזון, באופן שייטיב עם ציבור הזכאים שכה משווע לכך וייטיב גם עם בעלי המכולות שיזכו ליהנות באופן שוויוני מהעוגה הממשלתית. אני בטוח שמשרד הפנים ועמותת פתחון לב יפעלו בשיתוף פעולה לטובת ציבור הזכאים על מנת להוציא לפועל פרויקט חשוב זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker