האם ענף המסעדנות ישרוד את וירוס קורונה? מאות בעלי מסעדות ובתי קפה שביקשו מהבנקים הלוואה בערבות מדינה סורבו. כעת הם טוענים כי קרן ההלוואות בערבות מדינה, שעליה הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר, היא רק למראית עין, מאשימים את הבנקים שנוקטים מדיניות סירוב קטגורית וטוענים כי בלי עזרת המדינה רבים מהם לא יצלחו את המשבר.

"הגשתי בקשה לקבלת הלוואה מבנק אוצר החייל אחרי שבוע שבו רואה החשבון שלי אירגן את כל המסמכים שהם דרשו, ולפני כמה ימים חזרו אליי משם והציעו לי למשוך את הבקשה כי הם הולכים לסרב לה, בין היתר כי הבנק מעדיף לתת הלוואות ללקוחותיו", מספר השף אבי לוי, מבעלי מסעדת המוציא בירושלים.

"היה לי מוזר שלא אישרו את ההלוואה כי המסעדה נמצאת במצב מצוין, ולכן פניתי לעוד קולגות", מוסיף לוי, "אז הבנתי שאיש מהם לא הצליח לקבל את ההלוואה בערבות המדינה. הבנק זה עסק, אבל המדינה אשמה - היא צריכה להגדיל את גובה הערבות לבנקים. הצפי הוא שבשנה הקרובה המכירות של המסעדות יירדו ב-50%, והמסעדות צריכות חמצן כדי לשרוד את התקופה הזאת. בהלוואות מדובר על מתן גרייס לשנה ללווה, וזה משהו שהיה יכול מאוד לעזור".

"הלוואת חארטה"

בתחילת אפריל התחילה לפעול קרן למתן הלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים בהובלת החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו. בשלב זה, היקף הקרן הוא כ-8 מיליארד שקל, וכל שמונת הבנקים בישראל משתתפים בה. שלוש חברות כרטיסי האשראי, ישראכרט, מקס (לשעבר לאומי קארד) וכאל אינן חלק מהקרן בשלב זה.

מסעדה ריקה בנמל תל אביבצילום: Oded Balilty/אי־פי

הערבות של המדינה פר הלוואה היא 85% ושיעור הערבות על תיק הלוואות הכולל של כל בנק שיעניק אשראי הוא 15%. ואולם במצב שנוצר הבנקים מתייחסים לסיכון הרוחבי הגלום כמעט בכל העסקים שנפגעו בעקבות המצב, ורואים לנגד עיניהם ערבות אפקטיבית של 15% - כלומר, המדינה מסכנת 1.2 מיליארד שקל מתוך 8 מיליארד שקל. לטענתם, שיעור זה צריך לגדול בדומה למדינות אחרות בעולם, כמו ארה"ב וגרמניה. באוצר דוחים את הטענות ובשלב זה לא מגדילים את שיעור הערבות.

"כל מסעדן צריך לשאול את עצמו שתי שאלות: האם כדאי לו להישאר בתחום ולחזור להפעיל את העסק שלו ביום שאחרי והאם הוא יכול לדמם חצי שנה ולממן את המסעדה בעצמו. אלה שאלות שגם אני שואל את עצמי", מספר השף חיים כהן. לדבריו, הוא מתכוון לבקש הלוואה בערבות מדינה כבר ביום ראשון, אף שכל חבריו סורבו. "הבנקים מעולם לא אהבו לתת הלוואות למסעדנים. כעת, לאור העובדה שערבות המדינה לבנקים נמוכה, הם מסרבים ביתר שאת.

"במסמכי בקשת ההלוואה הם שואלים מהו צפי ההכנסות לחודשים הקרובים. מאיפה אני יכול לדעת? המדינה תצטרך להעביר פתרון יצירתי מול הבנקים, או לחלופין להעמיד קרן הלוואות למסעדות ולעצמאים קטנים מעוד תחומים. המסעדנים מיואשים. לצערי, אני שומע על תופעה חדשה של מסעדנים ששורפים את המסעדות שלהם כדי לקבל כסף מהביטוח. יש היום מסעדנים שעדיף להם לסגור ולהכריז על פשיטת רגל".

כהן, המכהן גם כיו"ר איגוד המסעדות ובתי הקפה, צופה: "אם המדיניות לא תשתנה, קרוב למחצית מהמסעדות ובתי הקפה לא ישרדו את המשבר. רוב המסעדות הגיעו למשבר גם ככה עם הלשון בחוץ וייקח הרבה זמן עד שנחזור לעבוד כרגיל, אם בכלל. סביר שנראה את הרגלי הצריכה משתנים.

"פקידי האוצר כשלו. לא ייתכן שבמדינה כמו ישראל, שבה כל שני וחמישי מדברים על אופציה של טילים שייפלו בכל הארץ, אין תוכנית מגירה למצב שבו המשק מושבת לכמה חודשים. מכיוון שהם כשלו בתפקידם, אין להם גם את היכולת למצוא כעת פתרון למצב. מסעדות צריכות לקבל הלוואות בתנאים טובים ושחלק מההלוואה יהפוך למענק, המדינה צריכה לעזור במשכורות לעובדים ועוד - מספיק לראות מה מדינות אחרות נתנו לעסקים", הוא אומר.

גם בתחום בתי הקפה מספרים על אינספור סירובים לקבלת הלוואות בערבות מדינה. "עשרות זכיינים שלי פנו לבנקים לקבל הלוואות בערבות מדינה וכולם קיבלו תשובה שלילית", מספר רונן נימני, בעלי קבוצת קפה קפה. נימני מספר ש"בבנקים חוזרים על המנטרה שעסקי ההסעדה נמצאים במצב גרוע ושזה ענף מסוכן. יש לי זכיינים שביקשו למשל מבנק מזרחי והם סירבו ואמרו להם שהם מעדיפים לתת קודם הלוואות ללקוחות שלהם.

"בשורה התחתונה, זאת הלוואה חארטה למראית עין. המדינה כאילו עוזרת למסעדות, אבל בפועל זאת הלוואה לא ישימה כי הבנקים מסרבים לאור כך שהמדינה ערבה רק לשיעור קטן מגובה ההלוואה".

נשארים גם מחוץ לאשראי החוץ-בנקאי

המסעדנים גם לא יכולים לפנות לחברות האשראי החוץ־בנקאי, שכן גם שם רובן לא מעוניינות לתת הלוואות למסעדות. "אף אחד לא ייתן הלוואות לבתי קפה ולמסעדות בלי לקבל ערבויות מהמדינה כי לא ברור מה יהיה עם התחום הזה, מתי הוא יחזור לפעילות ובאילו היקפים. כל הלוואות המדינה מסתמנות כרמאות כי אף אחד כמעט לא מקבל אותן", אומר בכיר בחברת אשראי חוץ־בנקאי.

"גם לפני התפשטות הקורונה, מסעדות ובתי קפה נחשבו ענפים מסוכנים, ששיעורי ההישרדות בהם לאורך זמן לא היו גבוהים. לכן, הבנקים אף פעם לא התלהבו לתת להם אשראי", מסביר בנקאי בכיר באחד הבנקים הגדולים.

"המצב הזה ממשיך גם עכשיו, כשהמסעדנים פונים לקבל אשראי מהבנקים ומהקרנות שהוקמו בערבות המדינה", הוא מוסיף, "אמנם העדיפות היא לרשתות הגדולות, שיש להם בעלים שיכולים לתת ביטחונות וערבויות, אבל אנחנו ממש לא פוסלים על הסף את המסעדנים ובעלי בתי קפה. אנחנו מסתכלים על ההיסטוריה של כל עסק ועסק כדי להבין כיצד הוא מתנהל מבחינה פיננסית ואם הוא יודע לייצר מספיק עודפי מזומנים".

"אנחנו מקדישים לא מעט זמן כדי ללמוד ולנתח ממה שקורה בעולם על ניהול כלכלי ביום שאחרי כיצד ייראו ויתנהלו מסעדות ובתי קפה. שכן ברור לנו שמה שהיה לפני המשבר לא יישאר אחרי שהם ייפתחו מחדש", מספר בנקאי אחר. "יש פה צורך להבין את הסוגיות הקשורות לתשלומי שכר דירה, תשלומים לספקים, לעובדים, לגודל המסעדות ולרצון של האנשים לבוא ולהתקהל או להעדפות שלהם לחדרים סגורים ופרטיים יותר. אנחנו מנסים לראות ולהבין איך הבנקים משתלבים בזה.

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, בתי הקפה והברים, מספר כי הוא מכיר מאות מקרים של מסעדנים שביקשו הלוואות בערבות מדינה וסורבו. "הלוואה בערבות מדינה זה אולי סלוגן מוצלח, אבל אין מאחוריו שמץ של אמת. הבנקים יכולים להגיד שהם בוחנים כל מבקש הלוואה לגופו של עניין, אבל בפועל הם פסלו קטגורית את כלל ענף המסעדנות. זהו ענף שגם בשגרה נחשב מסוכן. עכשיו, כשאנחנו סגורים והבנקים קוראים את הכתבות שלפיהן נהיה האחרונים לחזור לשגרה, אין בכלל סיכוי לקבל הלוואה.

"נכחתי בישיבה שבה איתן מדמון, מנכ"ל איגוד הבנקים, אמר לאגף התקציבים במשרד האוצר שהתוכנית הזאת לא טובה ולא תיתן פתרון לעסקים הקטנים. המדינה צריכה לפתוח תוכנית פיצויים לענף מקרן מס רכוש. דיברנו על זה עם אגף התקציבים במשרד האוצר והם אומרים לנו שהם יפעילו את הקרן אבל הם מחכים לסוף המשבר כדי לאמוד את הנזקים.

"בינתיים שולחים את המסעדנים לבקש הלוואות בלי שהם יודעים מה הנזקים הצפויים להם. לצערי, כל הקרן בערבות המדינה נועדה רק כדי להסיט את האש מהמדינה והיעדר תוכנית כלכלית אמיתית - ולהפנות את האש לבנקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker