"אתה עולה לי מיליונים": בשיא משבר הטונה - יו"ר ויליגר איים לתבוע את דובר משרד הבריאות

לפני שבוע הודיע משרד הבריאות על בדיקה בעקבות מקרה ההרעלה בארומה תל אביב — וצירף תמונה של טוּנה ויליגר ■ בעקבות כך איים דודי עזרא, בעלי קבוצת נטו המשווקת את ויליגר, על דובר המשרד בתביעה ■ נטו: "הודעה חסרת אחריות" ■ הדובר: "אני עובד למען הציבור"

דודי עזרא, בעלי נטו
דודי עזרא, בעלי נטוצילום: אביב חופי

"אתה עולה לי מיליונים! יש לך חצי שעה לשנות את ההודעה או שאתבע אותך אישית" — כך איים דודי עזרא, יו"ר קבוצת נטו , משווקת טונה ויליגר, על דובר משרד הבריאות אייל בסון, בבוקר לאחר הפרסום הראשוני על שני מקרים של הרעלה מטונה בסניף של רשת ארומה תל אביב.

אייל בסון, דובר משרד הבריאות
אייל בסון, דובר משרד הבריאותצילום: ללא קרדיט

משרד הבריאות פירסם את ההודעה שהעלתה את חמתו של עזרא בבוקר יום רביעי שעבר. בהודעה נמסר כי המשרד ביצע בקרה בסניף ארומה תל אביב בדרך מנחם בגין, שנסגר לאחר המקרה ובתוך כמה שעות יתקיים שימוע לארומה תל אביב בלשכת משרד הבריאות; וכי נאספו דגימות מהטונה שבה נעשה שימוש בסניף. כמו כן, נכתב כי "נאסר שימוש במשלוח דג חדש (טונה) על ידי משרד הבריאות, עד לקבלת תוצאות המעבדה". בהודעה לא נזכר השם ויליגר, אך צורפו לה תמונות של אריזת הטונה של המותג, שבה נעשה שימוש בארומה תל אביב.

עזרא ראה את הפרסום שהוציא משרד הבריאות והחליט להתקשר לדובר בסון ולדרוש ממנו לתקן את ההודעה מיד — או שייתבע על ידו באופן אישי. בסון השיב לעזרא כי הפרסום לא בוצע על דעתו בלבד וכי במשרד הבריאות עובדים בצוות, והשיחה הסתיימה. לאחר מכן שיגרה קבוצת נטו מכתב רשמי באמצעות עורכי דינה, שבו נכתב כי מניסוח ההודעה של משרד הבריאות ניתן להבין בטעות כי נאסר על החברה לשווק מוצרי טונה; וכי החברה כבר קיבלה פניות מלקוחות בדרישה להפסיק את אספקת המוצרים ולאסוף מהם את המלאי הקיים — "דבר שגורם לנו נזקים כבדים ביותר". במכתב הופיעה אזהרה דומה לזו שהשמיע עזרא באוזני בסון: "ככל שלא תתקנו מיידית את ההודעה, ניאלץ לתבוע אתכם על הנזקים שנגרמו וייגרמו לנו כתוצאה ממחדלכם".

ירידות חדות במכירות טונה - בעיקר של ויליגר

ביום שלישי שעבר בשעה 21:30 פירסם דובר בית החולים איכילוב, אבי שושן, הודעה על שני מטופלים שהגיעו לחדר המיון עם תסמיני הרעלה, לאחר שאכלו סלט טונה וכריך עם טונה בסניף ארומה תל אביב שבדרך מנחם בגין בעיר. לפי הודעת הדובר, אחת מהם, אשה בת 41, הגיעה "במצב קשה מאוד, לאחר איבוד הכרה ובמצב של שוׁק עמוק"; והשני היה במצב קל.

מקרה כזה, שאולי היה חומק מתחת לרדאר בשגרה, נהפך בחסות תקופת החגים הדלה באירועים חדשותיים לסיפור מרכזי בכלי התקשורת, שעקבו אחר ההתפתחויות ופירסמו עדכונים שוטפים על תוצאות הבדיקות. הסערה הפתאומית סחפה לתוכה שתי חברות גדולות למשבר תדמיתי ועסקי: ארומה תל אביב ויצרנית הטונה ויליגר, מקבוצת נטו, ששמה התווסף לידיעות בנושא למחרת פרסום המקרה.

משרד הבריאות פירסם למחרת המקרה הודעות עדכון בדבר ממצאי הבדיקות, שהצביעו על כך שההרעלה אירעה ככל הנראה בשל טיפול לקוי בטונה (כלומר, בארומה תל אביב); ביום שישי כבר פירסם המשרד הודעה שניקתה סופית את ויליגר ונטו מכל אשמה, שלפיה "כל תוצאות בדיקות המעבדה שנלקחו מהיצרן ויליגר יצאו תקינות. לפיכך ניתן להסיק כי ההיסטמין הגבוה נבע מאופן הטיפול בטונה לאחר פתיחתה".

סניף ארומה תל אביב שנסגר לאחר ההרעלה
סניף ארומה תל אביב שנסגר לאחר ההרעלהצילום: עופר וקנין

ואולם העיסוק התקשורתי הרב הותיר את חותמו, ובכירים ברשתות שיווק גדולות סיפרו ל–TheMarker על ירידה של כ–40% במכירות הטונה בימים שלאחר פרסום הידיעות על ההרעלה, ועל כך שהמותג ויליגר ספג את הירידה המשמעותית ביותר במכירות, שבחלק מהרשתות הגיעה אף ליותר מ–50%. עדיין לא ידוע מה היו ההשלכות של המקרה על מכירות המזון בארומה תל אביב. לדברי מקורות בענף בתי הקפה, היקף ההתקשרות בין ארומה תל אביב לבין נטו נאמד במאות אלפי שקלים בשנה.

בשוק קיימים ספקים נוספים של טונה, ובהם סטארקיסט, פילטונה וריו. כך למשל, רשת לנדוור רוכשת טונה מסטארקיסט.

קבוצת נטו: נתבע את ארומה תל אביב

מלבד טענותיה כלפי משרד הבריאות, לקבוצת נטו יש טענות קשות גם כלפי הרשת שבה התחיל המשבר — ארומה תל אביב. אתמול הודיעה הקבוצה כי בכוונתה להגיש תביעה נגד ארומה תל אביב על הנזקים שזו גרמה לה לטענתה במהלך הפרשה: "ניסיתם להרחיק מכם את האחריות ולהטילה בין השאר על ויליגר כמי שיצרה ומכרה את הטונה", האשימה נטו את ארומה תל אביב במכתב ששלחה באמצעות עורכי דינה. "עקב האמור, נגרמו וממשיכים להיגרם לטונה ויליגר נזקים כספיים כבדים". נטו דורשת מארומה תל אביב "לפרסם בעיתונות לאלתר הכחשה של הטענה לקיומו של כל פגם במוצר אשר יוצר ושווק על ידי שולחתי (ויליגר; עד"מ ור"ל), במודעה בגודל הולם, שנוסחה יתואם מראש".

קבוצת נטו מלינדה, העוסקת ביבוא ושיווק של דגים, בשר, עופות , גבינות איכות, מעדני פרי ועוגות, היא ספק המזון החמישי בגודלו בישראל, עם מחזור של 2.5 מיליארד שקל ב–12 החודשים שהסתיימו ביוני 2019. באחרונה דיווחה הקבוצה כי חתמה על הסכם שיווק והפצה עם צד שלישי שעבורו תפיץ עופות כשרים בתמורה לעמלת שיווק, עסקה שאמורה להגדיל את היקף הפעילות שלה בעשרות אחוזים.

עזרא, 69, ידוע כאחד מהסוחרים המנוסים והממולחים בענף המזון, וכמנהל כוחני למדי. באחרונה חזר עזרא לכהן כיו"ר קבוצת נטו, לאחר שבנו, עדי עזרא, עזב ביולי בפתאומיות את החברה — שלוש שנים אחרי שאביו העביר לידיו את המושכות. עזרא הבן טען אז בהודעתו לבורסה כי מאחורי התפטרותו עומדות "סיבות אישיות, שאין צורך לפרטן לבורסה". אולם מקורבים העלו סברות כי הסיבות לעזיבתו של עזרא הבן נעוצות במערכת היחסים בינו לבין האב, ואי־הסכמה ביניהם על אופן ניהול החברה.

הפרסומים על מקרה ההרעלה הגיעו בעיתוי בעייתי במיוחד מבחינת נטו: עזרא מנסה למכור את השליטה בחברה כבר יותר משנה — עד כה, ללא הצלחה. באחרונה מכר עזרא בכמה הזדמנויות חלק ממניותיה של החברה למשקיעים מוסדיים, ובכך הקטין את אחזקת המשפחה בחברה. העסקות עשויות לסמן את דפוס המימוש העתידי של עזרא, לאחר שנואש ממכירת השליטה בחברה.

בסון: "עזרא יכול לאיים - המצפון שלי שקט"

בסון אמר ל–TheMarker כי אין לו חרטות על הדרך שבה נוהל המשבר: ״האירוע הזה נוהל מהר מאוד ובצורה עניינית. ד״ר אודי קלינר מבריאות הציבור וד״ר רבקה שפר, רופאת מחוז תל אביב, לצד אנשי שירות המזון, המעבדות והפקחים של המשרד הראו דוגמה לשירות ציבורי איכותי — כשמרגע תחילת האירוע ועד סגירתו עברו כ–48 שעות". לדברי בסון, "דודו עזרא מוזמן לאיים כמה שהוא רוצה ולקחת אותי ואת המשרד לפרוצדורה משפטית, אבל המצפון שלי שקט ואני נותן חשבון רק לציבור. לא נתתי למשרד להיות כלי למאבק בין אינטרסים עסקיים, הציבור קיבל דרך אמצעי התקשורת מידע אמין, זמין ומיידי. העובדה שהנושא נופח בתקשורת בגלל שהמקרה אירע בעונת החגים ולא היה אירוע אחר שלקח את הפוקוס - זה דבר שלא נמצא בשליטתנו". בסון מבהיר גם כי אין שום נוהל שמחייב את הדובר לפנות לחברה לפני פרסום הודעות לציבור.

מנטו נמסר בתגובה: "החברה עומדת מאחורי הדברים ואף העלתה אותם כאמור על הכתב, בפנייה רשמית לדובר משרד הבריאות. דובר משרד הבריאות פעל בניגוד לנוהלי העבודה של המשרד עצמו כשהוציא הודעה לציבור מבלי לפנות כלל לחברה. הודעה חסרת אחריות זו, שפורשה באופן שגוי על ידי רבים בציבור, אכן גרמה לנזקים כבדים לחברה.

"לאור הודעת משרד הבריאות עצמו, ידוע מעל לכל ספק שהאחריות רובצת לפתחה של ארומה תל אביב ואין למקרה כל קשר למוצרי החברה. בשולי הדברים נציין כי ניתן לבצע ולקבל תוצאות בדיקת היסטמין בתוך שעות ספורות, ואם היה נעשה כן — נזקינו היו עשויים לקטון משמעותית.

"החברה מתקשה להבין את סירובו של TheMarker לפרסם במלואו את מכתבנו הרשמי לדובר משרד בריאות, שנשלח מיד לאחר סיום השיחה ותוכנו מדבר בעד עצמו".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ