ציונה קניג-יאיר: "השיח של אמהות שנדרשות להיות סופר-וומן חייב להשתנות"

קניג-יאיר: "למרות הקושי, נשים צריכות ללכת ולשבת בקדמת השולחן ולא להתחבא, הן צריכות להנכיח את עצמן ולהגיד את מה שהן חושבות"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג
הילה ויסברג

כיצד אפשר להתמודד עם הקושי - המכביד לרוב על נשים יותר מאשר על מגברים - של איזון שבין בית לקריירה, ומה על נשים לעשות כדי לקדם את עצמן בשוק העבודה? בסדנה שעסקה בנושאים אלה בכנס נשים ועסקים של TheMarker, הדגישה המנחה, נציבת שוויון ההזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת עו"ד ציונה קניג-יאיר, שהשיח על חלוקת הנטל המשפחתי צריך להיות משותף לשני ההורים. כן הוסיפה שחיזוק מעמדן של נשים בשוק העבודה ישתנה ברגע שנראה יותר נשים בהנהגה - בהנהלות בכירות של חברות כמו גם בקרב קובעי מדיניות בממשלה ובכנסת. אלא שכיום, אמרה קניג-יאיר, על רקע הועבדה שאין ייצוג הולם לנשים בהנהגות ושהן מצופות לקחת תפקיד משמעותי יותר בבית, עוד אי אפשר לומר שלנשים קרייריסטיות יש חיים קלים.

"כאשה פמיניסטית, אמא וקרייריסטית, אני אומרת שאפשר לעשות את האיזון, אבל זה לא קל ומורכב", אמרה קניג-יאיר. לפי נתונים שהציגה קניג-יאיר, בישראל 2012 ייצוגן של נשים בפרלמנט הישראלי הוא 20% בלבד, ואף ייצוגן של נשים בהנהלות הבכירות של חברות נמוך ביחס לעולם - 30% בהנהלות בכירות לעומת 44% בדרום אפריקה, 50% בארה"ב, 37% בקנדה ו-45% באוסטרליה. "יש לנו כנשים ערך מוסף אדיר בשוק העבודה", אמרה קניג-יאיר. "והוא חייב לבוא לידי ביטוי גם בדרג המנהיגות. כשאני נכנסת לישיבות ממשלה וסביב השולחן יושבים 19 גברים ואשה אחת - למי יש אומץ להשמיע קול בנסיבות כאלה? למרות הקושי, נשים צריכות ללכת ולשבת בקדמת השולחן ולא להתחבא, הן צריכות להנכיח את עצמן ולהגיד את מה שהן חושבות".

עו"ד ציונה קניג יאירצילום: תומר אפלבאום

ניצה מזור מעמותת סביבה תומכת - מרכז קידום לנשים בעסקים, שהשתתפה בסדנה התייחסה לקושי של נשים לנהל משא ומתן על שכר בכניסה לתפקיד. "מה יגיד הבוס לעובדת שמקבלת פחות כסף מעובד באותו הדרג? את פשוט לא ביקשת", אמרה מזור, "בעת ניהול משא ומתן השאלה הראשונה שהגבר ישראל היא 'מה השכר' בעוד אשה תשאל 'מה אני מצופה לעשות?' ואולי בסוף תשחיל איזו שאלה על השכר ועוד תגיד תודה". קניג-יאיר סיפרה בהקשר זה על מחקר אמריקאי שהראה ש-57% מהגברים עורכים משא ומתן על השכר לפני הכניסה לתפקיד לעומת 7% מהנשים.

עו"ד ג'נט שלום מנציבות שוויון ההזדמנויות בעבודה אמרה: "שמעתי פעם ממעסיק שהוא אוהב מאוד להעסיק נשים - הן מבקשות פחות כסף, לוקחות על עצמן יותר משימות אבל לא לוקחות קרדיט". בתגובה אמרה קניג-יאיר כי "זה מסביר מדוע יש כל כך מעט נשים בפוליטיקה, שם נדרשות מאנשים התכונות ההפוכות בדיוק".

גם לדברי קניג-יאיר החברה לא רואה נשים מנהלות לחיוב, וגם זה משפיע על שאיפות של נשים להתקדם. במחקר אמריקאי תואר גבר מנהל ואז מנהלת תחת אותן התנהגויות, אבל הנשאלים אמרו שאת הגבר הם אוהבים ואילו האשה ספגה ביקורת וכונתה "רעה". "אי אפשר לנתק את העבודה מהספרה הביתית", סיכמה קניג-יאיר. "רוב הנשים בישראל מחזיקות בשתי משרות - הן עובדות ואחראיות לבית. יש גם הסיפור של הגברים, שמחמיצים את הילדים שלהם, וזה סיפור שפחות מסופר. השיח הזה של אמהות שנדרשות להיות סופרוומן חייב להשתנות. השיח בין ההורים לגבי בניית קריירה ומשפחה חייב להיות משותף, כי הרווח הוא לשני ההורים. נשים שאפילו רק שוקלות להיכנס להריון מראש - עוצרות את הקריירה מרצונן, לא לוקחות פרויקטים חדשים. אני אומרת לאותן נשים אל תעצרו, תמשיכו כרגיל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן