ד"ר דליה פדילה: "קוראת לנשים הערביות לא ללכת יותר למכללות לחינוך"

פדילה אמרה את הדברים בשיחה בנושא נשים מובילות בעסקים בוועידה הכלכלית של החברה הערבית ■ כיראם בלעום אמרה: "אנחנו גדלות בחברה שבה מחנכים שאישה צריכה להיות צנועה. לפעמים אנחנו הולכות למקום הכי קל ונוח - וזה נובע מהחינוך שאנחנו גדלות עליו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי סובר, ד"ר ופא אליאס, כיראם בלעום, מארי עטאללה ליבס, ד"ר דליה פדילה
מימין: טלי חרותי סובר, ד"ר ופא אליאס, כיראם בלעום, מארי עטאללה ליבס, ד"ר דליה פדילהצילום: רמי שלוש

כשוופא אליאס, פרופ' במדעי התחבורה מהמכללה האקדמית להנדסה SCE היתה צריכה לעבור התמחות היא נאלצה לפתוח משרד משלה. "אף אחד לא היה מוכן לתת לי הזדמנות ולאפשר לי לעשות אצלו התמחות של שנתיים. כמעט אף אחד לא ענה לבקשות שלי וגם כשענו זה היה בבוז של איך אישה יכולה לעבוד במדידות. הייתי צריכה לפתוח משרד ולהביא מודד אחר, לשלם לו כסף כדי שיקח אותו לסטאז'".

לדברי אליאס, "היה להם קשה לקבל את נקודות הגבול שאני מסמנת. היו אומרים לי 'איך יכול להיות שאישה יודעת לסמן גבולות'. כל עבודה היתה שוות ערך של כמה עבודות כדי לשכנע אנשים שאני כן יכולה לעבוד וראויה לעבוד במדידות. היו נשים שיצאו מהבית ואמרו לי איך יכול להיות שאישה מבינה במדידות. יש לנשים תת הערכה ליכולות שלהן".

את הדברים אמרה אליאס בוועידה הכלכלית של החברה הערבית, בשיחה בנושא נשים מובילות בעסקים עם טלי חרותי סובר, עורכת מדור שוק העבודה, ניהול, יזמות וקריירה ב-TheMarker.

"ללמד את הבנות שלנו להיות יזמיות - ולא לוותר"

"אנחנו גדלות בחברה שבה מחנכים אותנו שאישה צריכה להיות צנועה. לפעמים אנחנו הולכות למקום הכי קל ונוח וזה נובע מהחינוך שאנחנו גדלות עליו. אני גדלתי במשפחה שנתנה לי להיות עצמאית מגיל צעיר. למדתי בכוחות עצמי ופרנסתי את עצמי כי שם התאפשר לי לעשות מה שאני רוצה לעשות", אומרת כיראם בלעום, מנכ"לית ארגון יסמין לקידום עסקים בבעלות נשים. "צריך ללמד את הבנות שלנו להיות יזמיות ולא לוותר. אנחנו יכולות להשפיע על אחרות. להגיע לבנק עם תוכנית כלכלית עסקית מסודרת וככה לקבל אשראי".

"אני קוראת לנשים הערביות לא ללכת יותר למכללות לחינוך אלא ללכת לפקולטות למינהל עסקים ויזמות", אומרת ד"ר דליה פדילה, מייסדת רשת קיו סקולס, "איך אישה ערביה מגייסת כסף? תקימי - הכסף יבוא. מעשית, הדרך היחידה להגיע עם רעיון לבנק. יש חסמים אבל הם לא צריכים לעצור אלא לדרבן. להתחיל בקטן. יש כסף בחברה הערבית אבל הוא מתנהג אחרת. הוא סטטי. חסכוני ולא נזיל, זה עניין של מסורת. אנחנו מתחנכים לשמר את הכסף לאחרי המוות. זה מתחיל להשתנות ויש תודעה כספית חדשה שצומחת עכשיו".

"העניין של החסם הכספי מאוד מפריע. כערבים ולא רק כנשים יש אפליה מאוד גדולה, והאמונה של הבנקים במיזם הערבי היא לא קלה. יש אפליה מסוימת לחברה הערבית אז מה הסיכוי שיתנו לאישה אשראי?" אומרת מארי עטאללה ליבס, מהנדסת חשמל, מנכ"לית ושותפה בחשמל נצרת הנדסה בע"מ, "אני אומרת לעולם הגברי - תנו את הצ'אנס. אישה יכולה לעשות הרבה דברים, וזה רק יועיל לחברה ולעולם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום