אושרה בקריאה טרומית: העדפה מתקנת לעסקים בבעלות נשים ברשויות המקומיות

הצעת החוק, שקודמה בידי חברי הכנסת עליזה לביא ודב חנין וגובשה בשיתוף עם שדולת הנשים בישראל, מחילה את ההעדפה הניתנת בחוק המכרזים לעסקים של נשים גם על הרשויות מקומיות

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק לתיקון פקודת העיריות (עידוד נשים בעסקים) שקודמה בידי ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) וח"כ דב חנין (חד"ש) וגובשה בשיתוף עם שדולת הנשים בישראל. 

ההצעה מחילה את ההעדפה הניתנת בחוק המכרזים לעסקים של נשים גם על הרשויות מקומיות. חוק המכרזים קובע כי עסקים בבעלות נשים יקבלו תעדוף במכרזים הלאומיים של מדינת ישראל, ואולם התיקון שאיפשר העדפה זו מ-2002, על-פי יוזמי ההעצה, אינו מספק. "לאור העובדה שעסקיהן של נשים קטנים יחסית, הן מיעטו להתמודד במכרזים הלאומיים ולכן ההעדפה המתקנת לא שירתה אותן במידה רבה", מסבירים היוזמים. "העדפה מתקנת לעסקים ברשויות המקומיות, עשויה להתאים לעסקים בסדרי גודל קטנים יותר. המסר לנשים הוא - תעזו".

לפי חברת הכנסת לביא, ההצעה רלוונטית במיוחד בימים אלה של לחימה, שכן עסקים קטנים בכלל - ואלה של נשים בפרט - סופגים פגיעה כלכלית קשה. "הנזק הכלכלי שמסבה הלחימה לעסקים משותף לכל בעלי העסקים", אומרת לביא, "אבל המצוקה של נשים עצמאיות בולטת, שכן הן מחזיקות בתפקיד כפול - החזקת המשפחה בעורף כמו גם החזקת העסק. מי שנשארות בבית עם הילדים הן לרוב האימהות".

ח"כ עליזה לביאצילום: אמיל סלמן

ח"כ דב חנין אמר כי "גם בשנת 2014 מתקיימת אפליה כלפי נשים בשוק העבודה בישראל. זה בא לידי ביטוי בשכר, באפשרויות קידום באחוז הנשים המכהנות במשרות הבכירות ועוד. החוק הזה הינו מנגנון נוסף וחשוב שיעודד עסקים בניהולן של נשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker