הח"כיות שדואגות יותר ופחות לזכויות הנשים

שדולת הנשים וארגון מתפקדות יגישו היום דו"ח מעקב לוועדה לקידום האשה ■ הנושאים העיקריים שבהם עסקה הכנסת ה-18 בנוגע למגדר היו ביטחון סוציאלי, שילוב נשים בעבודה והדרת נשים

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

ביטחון סוציאלי, שילוב נשים בעבודה והדרת נשים הם הנושאים החשובים בתחום המגדר, שבהם עסקה הכנסת ה-18 מאז התכנסה במארס 2008.

דו"ח מעקב שיגישו היום (ד') שדולת הנשים וארגון "מתפקדות" לוועדה לקידום האישה של הכנסת מראה כי במהלך כמעט שנתיים הוגשו לא פחות מ-148 הצעות חוק בתחום המגדר, 202 הצעות לסדר ו-110 שאילתות.

דיון על העלאת גיל הפרישה לנשים בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

שמות הח"כים המובילים בתחום חוזר על עצמו בכל שלוש הקטגוריות - ביניהם מספר גברים קטן של פעילים בעיקר ממפלגות ימין ושמאל כמו ניצן הורוביץ (מרצ), דב חנין (חד"ש) ואורי אורבך (הבית היהודי).

מאכזב גם העדרן הבולט וחולשתן של חברות כנסת. שמה של מירי רגב (ליכוד) נעדר מן הדו"ח על אף שהייתה פעילה בנושא דחיית גיל הפרישה לנשים, דליה איציק (קדימה) גם היא לא בולטת במיוחד, כך גם רונית תירוש (קדימה), אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) הגישה הצעת חוק אחת בלבד, כמו ליה שמטוב ואת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הנושא לא מעניין כלל.

חקיקה מגדרית - מובילה: זהבה גלאון

תחום החקיקה מצביע כי כנסת ישראל עוסקת עדיין (ובצדק) בעיקר בנושאים הבסיסיים: ביטחון סוציאלי (34 הצעות חוק), אמהות והורות (22) אלימות מינית (20) ומעמד אישי ומשפחה (20). קריירה מעסיקה קצת פחות. פערי שכר למשל קיבלו רק הצעת חוק אחת, נשים וכלכלה שתי הצעות, ייצוג הולם שש הצעות ושילוב נשים בעבודה 14. בישראל 2012 מצבן האישי של נשים כה רע עד כי גם הנבחרים מעדיפים לעסוק בו יותר כשהקשר בין חיזוק משלחי היד של נשים לשיפור מעמדן הסוציאלי אינו מתבטא במספרים.

אלופת יוזמות החקיקה היא זהבה גלאון עם 23 הצעות. ציפי חוטבלי שנייה עם 14 הצעות ומרינה סולדקין עם 10. דב חנין נמצא במקום הרביעי עם 7 הצעות, מייד אחריו אילן גילאון עם 6 וניצן הורוביץ עם 5. פאינה קירשנבאום ורונית תירוש לדוגמה הגישו רק 3 הצעות. אם אוספים את כל הצעות החוק של מרצ, יחד עם חיים אורון שפרש, מגלים כי 38 מתוך 142 הצעות חוק, קרוב לרבע מהמספר הכללי, הגיעו מהמפלגה.

הצעות לסדר - מובילות: אורית זוארץ וחנין זועבי

הכי דואגים לנשים

באופן לא מפתיע, במקום הראשון ברשימת הנושאים התמקם תחום הדרת נשים, דת ומדינה עם 31 הצעות לסדר. אלימות מינית ואלימות נגד נשים היו גם הם בראש הרשימה (23-24 הצעות). גם כאן, כמו בתחום החקיקה, קיבלו פערי השכר בין גברים ונשים רק 5 מתוך 202 הצעות לסדר, על אף ששילוב נשים בעבודה תפס את המקום הרביעי ברשימה.

אורית זוארץ וחנין זועבי מובילות את רשימת חברי הכנסת הפעילים בתחום הגשת ההצעות לסדר היום בנושא שוויון מגדרי, כל אחת עם 16 הצעות. אחריהן צועדות עינת וילף עם 14 הצעות וציפי חוטובלי עם 13. הגבר הראשון ברשימה הזו הוא ניצן הורוביץ עם 9 הצעות לסדר. אורי אורבך נכנס לרשימה עם 6 הצעות, מספר זהה לשלי יחימוביץ' , אחרי אנסטסיה מיכאלי שהגישה 8 הצעות לסדר.

שאילתות - מובילים: חנין זועבי ואיתן כבל

דווקא בתחום השאילתות שילוב נשים בעבודה תפס את המקום הראשון (23) כשאלימות מינית מגיעה למקום השני (13) ואחריה בריאות נשים (12). השיח הציבורי הער, בעיקר בנושא יציאת נשים ערביות לעבודה כחלק ממנוע צמיחה כלכלי אישי וציבורי, העלתה אותו גבוה בסולם הדיונים. חנין זועבי מובילה במספר השאילתות (8) ואחריה איתן כבל (7). אורית זוארץ הגישה 6 שאילתות, יחד עם שלי יחימוביץ' ומסעוד גנאים, אורי אורבך (5) ודב חנין (4).

"נמשיך לעקוב אחר המחוקקים"

יו"ר שדולת הנשים בישראל, יפה ויגודסקי: "למרות שבישראל מספר הנשים גבוה ממספר הגברים אנו רואים שהן מיוצגות במושב המחוקקים באופן חסר, 23 נשים בלבד. חמורה מכך היא העובדה כי גברים בולטים בהעדרם מחקיקה בנושאי שוויון מגדרי. האם לחברי הכנסת אין בנות זוג? האם לחברי הכנסת אין בנות?

"שדולת הנשים בישראל תמשיך לעקוב ולציין לשבח את המחוקקים למען קידום מעמד הנשים ותרתום את כלל השותפים הרלוונטיים על מנת לייצר מציאות אחרת ותקווה לנשים בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker