העסקים שמגלגלים עשרות מיליוני שקלים מחוץ לרדאר

תמר זנדברג: "יש לנו ענפים כלכליים לגיטמיים ורווחים בעלי פוטנציאל עסקי. זהו תחום שאינו מוכר, אינו ממוסה ואינו משווק באמצעים הרגילים"

ענבל אורפז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אורפז

מהי התרומה למשק מעסקים קטנים למכירת מזון מבושל, עיצוב תכשיטים, אפייה ביתית, טיפולי יופי וקוסמטיקה או מספרות ביתיות? כל אחד מענפים אלו מוערך במחזור מכירות שנתי של כמה עשרות מיליוני שקלים. כך עולה מסקר שהוצג היום בכנס נשים ועסקים 2012 ונערך על ידי חברת חקר רייטינג בראשות ד"ר מרים חונן ביוזמת עיריית תל-אביב יפו וקמ"ה – קידום מעמד האישה. הסקר, שנערך בנובמבר 2010, סקר התנהגות של 350 תושבי תל-אביב יפו שמשתמשים בשירותים או מוצרים הנמכרים על ידי נשים בביתן או בבית הלקוח.

"אלו עסקים שמגלגלים עשרות מיליוני שקלים בשנה - מדובר בענפים כלכליים בני קיימא" קבעה בכנס תמר זנדברג, חברת מועצת תל אביב יפו (מרצ), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה. "יש לנו ענפים כלכליים לגיטמיים ורווחים בעלי פוטנציאל עסקי. זהו תחום שאינו מוכר, אינו ממוסה ואינו משווק באמצעים הרגילים". זנדברג הציגה את מאפייני העסקים הזעירים והוסיפה כי "מאפיין שני הוא שזה ענפים נשיים בעיקר- מצד הלקוחות ומצד נותנות השירותים".

תמר זנדברגצילום: מוטי מילרוד

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

לטענת זנדברג, רוב העסקים הזעירים שמנוהלים בבית הם "ארגונים שתומכים בהעצמת נשים שפותחות עסק קטן לא מקצועי, ועבורן פתיחת עסק הוא אפשרות הקיום היחידה". כמו כן, היא הסבירה כי "עסק נשי קטן הוא לא סתם עסק קטן" רק משום שמימדיו קטנים במיוחד. לדבריה, "אלו ארגונים שמעסיקים עובדת או שתים וההכנסות שלהם מגיעים עד כמה מאות אלפי שקלים בשנה. עסקים שמפרנסים את בעלותיהן, תורמים לכלכלת המשפה ובמקרים רבים מעלים אותן מעל קו העוני".

החסם המרכזי שזיהו בעירייה לקידום עסקים זעירים הוא בתחום השיווק וההפצה. מטרת הסקר הייתה לחקור את קהל היעד - הלקוחות של בעלות העסקים הקטנים - כדי לתרום לבעלות העסקים הזעירים במידע על התנהגות לקוחותיהם. "בענפים אלה עיקר המידע והשיווק עובר מפה לאוזן. זה ענף סמוי מהעין, כמעט לא מוכר שזוכה למעט התייחסות וטיפול. המסקנה שלנו שהעלאת המודעות והתאמת מאמצי השיווק והקריטריונים הרגולטורים למאפיינים הייחודיים של העסקים יביא רווח לכולם - בעלות העסקים, הצרכנים, המשק והשוק. כל מה שצריך הוא חשיבה שמותמת לשוק הזה, כמו שראינו זה במידה רבה חשיבה מגדרית" טענה זנדברג.

מן הסקר עולה כי 50% מן הנשאלים משתמשים לפחות באחד מן העסקים שנסקרו, כאשר הממוצע עמד על שני שירותים או עסקים לנסקר או נסקרת. ממצא מעניין נוסף הוא שרוב הלקוחות של עסקים אלו הם נשים: מתוך 50% המשתמשים בעסקים והשירותים היה רוב של 74% נשים, לעומת 51% נשים באוכלוסיה הכללית. תחומי העסקים הבולטים הם עסקים שמוכרים מוצרים ובהם עוגות ומוצרי מאפה, חפצי נוי, תכשיטים, אוכל מבושל, בגדים ואביזרי אופנה ומוצרי טקסטיל לבית. קבוצת עסקים נוספת נותנת שירותים בתחומי טיפולי יופי וקוסמטיקיה, מניקור פדיקור ובניית ציפרוניים, שירותי רפואה משלימה ומסאז', מספרה ועוזרת בית. מן הסקר עלה שציבור הלקוחות משתמש יותר השירותים מאשר במוצרים ובתדירות גבוהה יותר.

נתון בולט שעלה מן הסקר הוא שמקור החשיפה העיקרי למוכרת הוא מעבר מפה לאוזן. 70-90% מהלקוחות הגיעו לבעלות העסקים בדרך זו, כאשר השיעור השתנה בין הענפים. מקור מידע נוסף שהתבלט הוא האינטרנט ובמידה מועטה מודעות שמחולקות בשכונות המגורים ובקהילה. כמו כן נמצא כי רוב הקונות מעדיפות לקנות אוכל מבושל ומוצרי מאפה בשכונת המגורים ואילו מוצרי נוי וחפצים נקנים בשכונות אחרות ואף מחוץ לעיר. גם רוב השירותים נקנו בשכונת המגורים, אם כי נרשמה נאמנות לבעלות מקצוע בשכונות מרוחקות ואף מחוץ לעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker