אמא ומחפשת עבודה? הכירי את הסטארט-אפ JOBS4MOM

נעה יעקובוביץ' ואפי הזנפרץ נחושות לעשות מהפכה בעולם התעסוקה ■ באתר דרושים חדש הן מקשרות בין אמהות שרוצות בקריירה למעסיקים ידידותיים למשפחה - בלי לוותר על זמן איכות עם הילדים ■ "אמהוּת נתפשת כמכשול. זו תפישה לא מוסרית - ולא כלכלית"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלי חרותי-סובר

לנעה יעקובוביץ' ואפי הזנפרץ יש אתר אינטרנט חדש והרבה להט בעיניים. תזרים המזומנים צפוף כרגע, אבל זה לא ממש משנה - ככה זה כשאתה נחוש לעשות מהפכה. בחודשים האחרונים מגשימות השתיים חלום בן חמש שנים: הן התפנו מעיסוקיהן בתחומי השיווק והאוכל, והעלו לאוויר את JOBS4MOM - זירה מקוונת להפגשת מעסיקים ידידותיים למשפחה (המונה כבר יותר מ-100 מעסיקים) והורים מחפשי עבודה.

כמו שמרמז השם, רוב המשתמשים (יותר מ-2,000) הן אמהות, אבל גם כמה אבות פתחו כרטיס משתמש. בין הארגונים המפרסמים אפשר למצוא את אינטל, HP, קופת חולים כללית ובית ההשקעות מיטב. המשרות נעות מתפקידי הנדסה, ראיית חשבון ועריכת דין, ועד תפקידי אדמיניסטרציה ואפילו הדברה.

"הרבה לפני שהפכתי לאמא שמעתי כמה קשה לאמהות למצוא עבודה", מספרת יעקובוביץ', 33, אם לתינוקת בת שנה וחצי. "מדהים לשמוע אילו שאלות נשאלות אמהות - ואילו תגובות הן מקבלות ממעסיקים כשהם מגלים את המצב המשפחתי. גם בישראל 2012 רמת התסכול שאנחנו חוות במהלך חיפוש עבודה היא עצומה".

"התפישה הרווחת היא שאמהוּת פירושה פגיעה בכישורים המקצועיים", מחזקת השותפה הזנפרץ, 35, את הנקודה. "מדובר בכשל שוק מתמשך. ברגע שנולדו לך ילדים, לכאורה הפסקת להיות כוח עבודה משמעותי - רק כי ככה החליט המעסיק. אמהוּת נתפשת כמכשול. 'משרת אם' פירושה בדרך כלל עבודה חלקית מאוד או זמנית או בתנאי פרילנס. מעסיקים מעדיפים לא לקחת אמהות כי הן לכאורה לא יכולות למלא בהצלחה משרה מלאה. זוהי כמובן תפישה שגויה, לא מוסרית, לא חוקית וגם לא כלכלית".

ב-JOBS4MOM התגייסו לפתור את הבעיה הכואבת, וכשלב ראשון שמים אותה על השולחן. "די להסתרה", אומרת יעקובוביץ'. "הגיע הזמן שלאמהות ואבות שרוצים לעבוד במשרה מלאה מבלי להסתיר את מצבם המשפחתי יהיה מקום שיחבר בינם ובין מעסיקים שלא נבהלים מהורים. לא צריך למחוק פרטים מקורות החיים ולהתפתל בראיונות עבודה. שני הצדדים יודעים שמדובר בהורים, ולא רואים בזה בעיה".

הזנפרץ: "מעסיקים מתקדמים כבר יודעים שחלק נכבד מהאמהות, וגם מהאבות, לא רוצים לפגוע ברציפות הקריירה ולהיעלם לאורך זמן. הם גם יודעים שמדובר באוכלוסייה יעילה מאוד - אמא עובדת תעשה עד השעה ארבע את אותה עבודה שעשתה לפני שנאלצה לרוץ לאסוף ילד מהגן, וגם תמשיך לעבוד אחרי שהילדים הולכים לישון. המעסיק מרוויח עובדת מסורה שמשדרת את המסר: אני אשה עובדת שהיא גם אמא. יש לי מה לתת וזה לא בהכרח קשור למקום שבו אני נמצאת בחיי".

אפי הזנפרץ ונעה יעקבוביץ'צילום: דודו בכר

אם למישהו נדמה שמייסדות האתר קוראות להעדפה מתקנת לאוכלוסיית הנשים העובדות הוא טועה. "המעסיקים שמפרסמים אצלנו לא מעדיפים הורים, הם פשוט מצהירים שהם לא מפלים הורים לרעה", אומרת יעקובוביץ'. "בנושא הזה אנחנו מבקשות פשוט הזדמנות שווה".

לפי הזנפרץ, "הלוואי שנושא ההורות יהפוך ל'נון-אישיו' כשמדובר בשוק העבודה. שלא נחפש מעסיקים ידידותיים למשפחה, כי אף מעסיק לא יבדוק כמה ילדים יש בבית, או אם מתכננים להיכנס להריון".

מי ששואל כיום שאלות כאלה עובר על החוק.

"זה לא מונע מהרבה מאוד מעסיקים לשאול אותן".

עובדות מהסלון בבית

מופלות או לא

את JOBS4MOM מתפעלות השתיים מסלון הבתים הפרטיים שלהן. תקציב השיווק שלהן אפסי, והן משתמשות ברשתות החברתיות להגדלת הבאזז. את הפנייה למעסיקים, שבשלב זה אינם משלמים עבור פרסום המשרות, הן עושות בעצמן. רוב הדלתות נפתחות בקלות בעזרת חברים שמפנים אותם למנהלי משאבי האנוש השונים, אבל יש גם תופעות אחרות.

"אנחנו פוגשות אנשים שנעים בכסא בחוסר נוחות כשאנחנו מפרטות את האידיאולוגיה", אומרת הזנפרץ. "לצערי קיימים עדיין לא מעט ארגונים מסורתיים שדוגלים בתפישות של פעם. לשמחתי, לא מעט ארגונים כבר חושבים אחרת".

באין תזרים מזומנים, הן שומרות על רמת הוצאות נמוכה. הן אמנם משלמות למתכנת, למעצבת ולשרתים שבהם מאוחסן האתר, אך לא מושכות משכורת. הן גם לא נתמכות על ידי משקיע ולא לקחו הלוואה מהבנק. עד היום השקיעו כ-30 אלף שקל מכיסן הפרטי. הן יודעות כי בתום חצי שנה של פעילות יצטרכו לבדוק שוב האם המודל העסקי שלהן הוא בר-קיימא.

"לא הכנו תוכנית עסקית, לא פנינו לייעוץ וגם לא ממש התעמקנו בתיאוריה העסקית שמאחורי המודל, כי חברים ששמעו על הרעיון הציעו לנו לרוץ אתו קדימה", אומרת יעקובוביץ'. "הקמנו את האתר, שמתפתח בקצב מדהים, קודם כל כי העשייה הזו חשובה, ושנית מאחר שלמשקיע יהיה קל יותר להצטרף אם יתרשם ממוצר קיים - ולא רק מרעיון על הנייר".

בשלב זה השירות חינמי. מה יקרה כשחברות יידרשו לשלם?

הזנפרץ: "אנחנו משוכנעות שחברות ימשיכו לפרסם אצלנו משרות דרושים והמספר אף יגדל, כי יש לנו ערך מוסף - חשיפה תדמיתית נהדרת. מעסיקים רוצים להיתפש כיום כגורמים ידידותיים לסביבה ולעובדיהם, כמקומות שטוב לעבוד בהם. אף אתר דרושים אחר לא מספק חשיפה מהסוג הזה. אנחנו לא נגבה תשלום בשלב זה מהאמהות".

השתיים בטוחות שגם הסולידריות, מושג פופולרי על רקע המחאה החברתית האחרונה, תסייע להן לעמוד על רגליים כלכליות. "יפרסמו גם בתשלום, כי אמהות יתמכו בהעסקת אמהות אחרות", אומרת יעקובוביץ'. "ומעסיקים גברים יזכרו שכשהם מעסיקים אמא, מישהו אחר יעסיק את בנות המשפחה שלהן".

קל יחסית לחקות אתכן. מה מונע מחברה מתחרה לעשות את אותו דבר?

הזנפרץ: "זה יכול לקרות, אבל זה לא בהכרח יצליח - לא מדובר בתהליך טכני, אלא אידיאולוגי. בנושא הזה דרושה נשמה".

ציונה קניג, נציבת שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת, תומכת באידיאולוגיה שמנחה את היוזמה: "האפליה קיימת והמאזן חייב להשתנות. חלוקת האחריות ההורית היא מפתח חשוב לשינוי המיוחל. ראוי ששוק העבודה יאפשר לאמהות להתקדם ויכיר בפוטנציאל האדיר שלהן. כן חשוב שאבות ייטלו חלק - עבורם כהורים, ועבור נשותיהן שרוצות להתקדם. נתקדם לעבר שוויון כשהשיח על אמהות יהפוך לשיח גם של אבות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker