סקר: רוב הציבור לא יודע כמה נשים מכהנות בכנסת או בממשלה

לפי הסקר, 43% מהציבור סבורים שתוספת של חברות כנסת לא תשנה את תפקודה

נתן ליפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתן ליפסון

>> 91% מהציבור הישראלי אינו יודע כמה נשים מכהנות כחברות בכנסת הנוכחית ו-79% מהציבור אינו יודע כמה נשים מכהנות כשרות בממשלה; כך עולה מסקר שבוצע על ידי חברת מאגר מוחות. בסקר השתתפו 506 משיבות ומשיבים המייצגים את האוכלוסייה הבוגרת בישראל. מנגד, מחצית מהמשיבים ידעו כמה נשים מכהנות כראשות ערים וראשות מועצות מקומיות ואזוריות.

גילה גמליאל

בכנסת הנוכחית מכהנות 24 חברות כנסת, בממשלה מכהנות שלוש שרות (שתי נשים נוספות מכהנות כסגניות שרים) ושש נשים מכהנות כראשות ערים או מועצות מקומיות או אזוריות. על פי הסקר, שנערך עבור עמותת כוח נשים (כ"ן), 43% מהנשאלים סבורים שתוספת נשים לכנסת לא תשנה את תפקודה, 30% סבורים שתפקודה ישתפר ו-17% סבורים שתפקודה יורע. 44% מהמשיבים בסקר היו גברים ו-56% היו נשים.

ביום ראשון הקרוב יתקיים במכללת אורט הרמלין בנתניה הכנס השנתי למנהיגות נשים של עמותת כ"ן, שנעשה בשיתוף עם יוזמת ישראל 2021 של TheMarker. תוכנית הכנס כוללת שיחת וידיאו עם מזכירת המדינה האמריקאית הילארי קלינטון וכן כ-30 דיוני שולחנות עגולים.

לקראת הכנס, ביצעה חברת מאגר מוחות מחקר הנוגע לייצוג נשים באקדמיה בעבור ח"כ גילה גמליאל, סגנית השר לקידום צעירים, סטודנטים ונשים והרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה.

המחקר מצא שבין שנת הלימודים האקדמית 2006/7 לשנת הלימודים 2008/9 ירד שיעור הנשים שקיבלו תואר דוקטור באוניברסיטאות בישראל מ-53% ל-49%. עוד על פי המחקר, למרות השיעור הגבוה של נשים בעלות תואר דוקטור בישראל, בשנת הלימודים 2008/9 שיעורן בקרב הסגל הבכיר באוניברסיטאות היה 29.9% בלבד. כמו כן, ככל שדרגת הסגל בכירה יותר, כך הפער בין ייצוג הנשים בסגלים בישראל לבין שיעורן הממוצע באיחוד האירופי הולך ומחריף.

המחקר מצטט סקר שנערך בקרב נשים באקדמיה הישראלית, בו הן נשאלו מה הסיבות לייצוג הנשי הפוחת עם בכירות דרגת הסגל. התשובות שהוצעו היו אילוצים משפחתיים, שליטה והגמוניה גברית במוסדות האקדמיים, חוסר גמישות מוסדית ואפליה מושרשת בחברה הישראלית, כלומר לא רק באקדמיה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker