מעודדים מצוינות במגזר הציבורי - אך מפחיתים 12% בשכרם של העובדים בחוזים אישיים

חמישה חוזים חדשים שהוציאה נציבות שירות המדינה קובעים כי עובדים כמו כלכלנים, צוערים ומומחים, ישתכרו 12% פחות ממי שהתקבלו לעבודה עד כה באותם תפקידים ■ התמורה: העובדים יקבלו תגמול על שעות נוספות ■ האוצר: "אין פגיעה בשכר העובדים"

הילה ויסברג
הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הילה ויסברג
הילה ויסברג

על אף הצהרות הממשלה על כוונותיה להגדיל את האטרקטיביות של המגזר הציבורי ולתמרץ למצוינות - נראה כי כוונות לחוד וביצועים לחוד. מהודעה חדשה שפירסמה נציבות שירות המדינה עולה כי שכר הבסיס של עובדים חדשים בשירות המדינה בחוזה אישי לא רק שלא יגדל, אלא יפתח ב-12% לעומת שכרם של עובדים קיימים.

ההפחתה תתרחש בחמישה תחומים: מומחים (מהנדסים ביולוגיים, פסיכולוגים וכו'), כלכלנים, עובדי יחידת התכנון של במשרד הפנים, צוערים במשרד החוץ ועובדי הגנת הסביבה.

כך לדוגמה, שכרו של כלכלן בדירוג הנמוך ביותר, 39, לפי החוזה הישן היה 9,371 שקל ובמסגרת החוזה החדש ישתכר 8,283 שקל - הפרש של 1,087 שקל. "מומחה" בדרגת בסיס השתכר 9,615 שקל בחוזה הקודם וכעת 8,499 שקל; עובד משרד הפנים הרוויח 5,108 שקל בחוזה ישן ו-4,515 שקל בחדש; וכך הלאה. ככל שעולה הדרגה עמה נכנסים לתפקיד, כך הפער בשקלים גדל. מומחה בדרגה המקסימאלית בחוזה החדש ישתכר 3,260 שקל פחות (24,829 שקל) לעומת עובד בחוזה ישן, ששכרו היה 28,089 שקל.

רם קנדיל (מימין) ואבירם ז'ולטי

הסיבה למהלך כנראה נעוצה בתלונות של עובדים קיימים בחוזה אישי על כך שהם לא מקבלים תגמול על שעות נוספות (לפי חוק שעות עבודה ומנוחה) אולם נראה כי העובדה ששכר הבסיס נמוך יותר כעת לא תתרום להגדלת הביקוש למשרות אלה. גם כך שכרם של עובדים בחוזים אישיים נמוך לרוב ב-20% ויותר מהשכר שמציע המגזר הפרטי (שכר בהסכמים קיבוציים נמוך עוד יותר, אולם יש הטבות שעובדים בחוזים אישיים לא מקבלים). העובדים החדשים יקבלו תגמול על שעות נוספות, אולם תחת הסייג כי "לעובד תאושר מכסת שעות נוספות". בנוסף, הם לא יהיו זכאים לשכר עידוד ולא לכונניות.

שינוי זה במתכונת ההעסקה של עובדים בחוזה אישי, שנכנס לתוקפו החודש, מעורר תרעומת בקרב אנשי ארגון אחדות, המאגד מאות עובדים בחוזה אישי בשירות המדינה. לטעמם הוא מעיד על מעמדם החלש של העובדים בחוזה אישי לעומת העובדים בחוזה קיבוצי, שאת שכרם לא מקצצים, וכן מייצר אפליה לא הוגנת בין עובדים קיימים לבין חדשים, כפי שקורה כשמדובר ב"עובדי דור ב'" - התפקיד זהה, השכר שונה.

בעיה נוספת עליה מצביעים באחדות היא פגיעה אפשרית בנשים, מי שלרוב אוגרות פחות שעות נוספות. בתגובה לכך גורם באוצר מסביר כי לא מדובר כלל בפחתה בשכר, אלא בדיוק להפך - הגדלת השכר בזכות השעות הנוספות. לפיו התנהל דיון עם אגף תקציבים למעלה משנה בנושא, בגלל העלויות הכרוכות במימוש השינוי. לפיו, מכיוון שמדובר בתפקידים דורשניים ממילא, הכרוכים מעצם הגדרתם בשעות נוספות, הרי שנשים לא ייפגעו.

אנשי אחדות לא משתכנעים. יו"ר אחדות אבירם ז'ולטי טוען: "תמוה בעיננו שמצד אחד בכל פניה שלנו לנציב שירות המדינה משה דיין אנו נענים שנושא ההתארגנות של עובדי החוזים ממתינה להכרעת בית המשפט ואילו מצד שני הנציבות מבצעת צעדים חד צדדים דרקוניים שפוגעים בציבור העובדים. אנו קוראים לנציב לכבד את זכות ההתאגדות הקיימת לכל עובד במדינת ישראל".

עוד לפי ההוראות החדשות של הנציבות, עובדים קיימים בחוזים אישיים יכולים לעבור לתצורת ההעסקה בחוזים החדשים, אולם לא תהיה להם דרך חזרה, ולפי לשון ההודעה, "עובד שיבחר לעבור למתכונת החדשה לא יורשה לחזור להעסקה במתכונת הנוכחית".

עוד נקבע כי כל עובד - קיים או חדש - שייקלט בחוזה אישי, יידרש לחתום על תצהיר לפיו הוא יודע מהי המשמעות של העסקה בחוזה אישי והוא מועסק כך מרצונו החופשי. לפי רם קנדיל, עובד הלמ"ס וממייסדי אחדות, "מחייבים את העובדים לחתום על התצהיר כדי שלא יבואו בטענות בבוא העת לכך שהם לא זכאים למה שעובדי ההסכמים הקיבוציים זכאים לו".

סך הכל, ישנם כ-7,000 עובדים בחוזה אישי בשירות המדינה - 11% מתוך 64 אלף איש. בעוד העובדים בחוזים קיבוציים מאוגדים בידי ההסתדרות, העובדים בחוזה אישי לא היו מאוגדים עד כה. "דור חדש של עובדים בחוזה אישי נולד, ועדיין אין לו שם", אומר רם קנדיל. "שחיקת השכר המתמשכת של עובדי החוזים האישיים פוגעת בשירות הציבורי באופן קשה". ז'ולטי מוסיף כי "לצערנו הוכח שהנציבות מאמינה שהדרך הנכונה לגייס כלכלנים ומומחים מצטיינים לשירות המדינה היא באמצעות הרעה משמעותית בתנאי השכר. הצעדים החד צדדים האחרונים רק מוכיחים שתופעת החוזים האישיים בשירות הציבורי יצאה משיווי משקל".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המודל החדש אינו פוגע בשכר העובדים. ההפך הוא יכול להטיב עימם. המודל נבנה בתאם לדרישות חוק שעות עבודה ומנוחה המחייבים את המעסיק לתשלום שעות נוספות לעובדים שביצעו אותם בפועל.

"המודל נבנה על בסיס בחינה של ביצוע שעות נוספות בפועל אצל אוכלוסיית חוזים זו. בפועל, בכדי להגיע לשכר שהיה נהוג עד כה, צריכים העובדים לבצע פחות משעה נוספת ליום. נדגיש כי עובדים שביצעו שעות נוספות רבות, לא זכו לתגמול עודף בשל כך, ועל כן תוקן מצב זה באמצעות המודל החדש. באשר לעניין הנשים, מדובר בחוזים ייחודיים שגם בעבר אופיינו בביצוע שעות נוספות רבות לנשים וגברים כאחד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"