הבעיות |

"אנחנו משלמים לך משכורת, תתחיל לעבוד"

הפערים המוכרים כל כך במגזר הציבורי בישראל: איים של מצוינות ואכפתיות, לצד בזבזנות, ביורוקרטיה וסיאוב, אנשים טובים בתוך מערכות חולות

סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ
סמי פרץ

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

אנחנו יכולים לאהוב מאוד את המורה של הילד, אבל להשמיץ את מערכת החינוך שלנו; להיות אסירי תודה לרופא המסור שטיפל בנו, אבל לבכות את חוליי מערכת הבריאות; להיות גאים בחיילים שלנו, אבל לזעום על בזבוזי מערכת הביטחון; להזדהות עם הפקידה הנחמדה והאומללה במשרד הפנים, אך לקלל את התורים הארוכים והמזגן המקולקל שם.

אלה הפערים המוכרים כל כך במגזר הציבורי בישראל: איים של מצוינות ואכפתיות, לצד בזבזנות, ביורוקרטיה וסיאוב, אנשים טובים בתוך מערכות חולות, ותדמית גרועה למגזר - שחשיבותו והשפעתו עלינו עצומה. המגזר הציבורי אחראי לכל מערכות החיים שלנו: מביטחון ובריאות, דרך חינוך ורווחה וכלה בתשתיות הכבישים והשלטון המקומי. למרות זאת, רובנו מתייחסים אליו כאל מגזר בעייתי, חולה, טורדני ומושחת לעתים. היוקרה ממנו והלאה. לחלקים רבים מדי במגזר הציבורי אין גאוות יחידה של ממש, אף שבמערכות ציבוריות קל יותר לבנות כזו.

הטרנספורמציה של המשק הישראלי בשני העשורים האחרונים למשק טכנולוגי יותר, פתוח יותר, עסקי יותר, פרטי יותר וציבורי פחות - היתה בעוכרי המגזר הציבורי. הנרטיב עבר מהקולקטיב אל הפרט, ובהתאמה השתנה גם היחס שלנו לכל מה שהוא ציבורי. אנחנו אוהבים לשנוא אותו, לבוז לו, לצפות ממנו שישרת אותנו תיכף ומיד כי "אנחנו הרי משלמים לך את המשכורת".

המגזר הציבורי משיב לנו באותו מטבע ומטרטר אותנו: זה יכול להיות ביחס של המשטרה לתלונה על פריצה לדירה, בשעות קבלת קהל מצומצמות שלעולם אינן מתאימות לצרכים שלנו, וברשויות שונות שמתעמרות בנו ללא חן ("תשלח פקס ואחר כך תתקשר לוודא שזה הגיע, ובשבוע הבא שולה תחזור מהחופשה - ונראה מה אפשר לעשות").

מאחד יוצאים ארבעה

מגזר שנשאר מאחור

המגזר הציבורי נותר תקוע אי שם בשנות ה-80, מבלי שיעשה את קפיצת המדרגה הנדרשת באיכותו, ביעילותו ובתדמיתו. צריך לעזור לו לצאת משם. בשבילו. בשבילנו.

לפני כמה שנים טבע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המונח "השמן והרזה", כשדיבר על המנגנון המנופח והיקר של השירות הציבורי בישראל. במובנים רבים, המשל הזה עשה עוול לשירות הציבורי. הצגתו כשמן בלבד, תוך התעלמות מתפקידו הקריטי בחיי כל אחד מאתנו, היתה נדבך נוסף בבניית אתוס לא ממש מוצלח ומכובד למאות אלפי עובדים שמועסקים בשירות הציבורי על יחידותיו השונות. הוא ללא ספק שמן, הוא לא יעיל ותמצאו בו הרבה מאוד בזבזנות ובינוניות. לא מכיוון שאנשיו בינוניים, אלא מכיוון שחלק מהמערכות בינוניות. חלקן אף למטה מכך.

ואולם השנים האחרונות הוכיחו לנו כמה דברים חשובים שכדאי לזכור: המערכות הציבוריות אחראיות יותר מכל על איכות חיינו, והן אלה שאמורות לקדם את הכלכלה והחברה בישראל. אם זה בטיב השירותים הציבוריים, אם ברגולציה ובפיקוח על השווקים השונים, ואם בניהול יעיל ומוצלח של תקציב המדינה.

המחאה הציבורית בקיץ 2011 העלתה לסדר היום שאלות של תקצוב, של טיב השירותים הציבוריים, של הפרטת השירותים הללו ושל צדק חברתי. גם הסוגיות שעסקו במגזר העסקי (מונופולים, יוקר המחייה ועוד) מוטלות לפתחו של המגזר הציבורי, כי הדרך לפתוח שווקים לתחרות ולדאוג לזמינות של מוצרים ושירותים במחירים סבירים, עוברת דרך הרגולטורים והממשלה.

רשימת האתגרים העומדים בפני המגזר הציבורי גדולה, אך ניתן למקד אותה בשלושה תחומי גג: בניית חזון עדכני שיגדיר את את רמת השירות הציבורי, איכותו ויעילותו; בניית מערך כוח האדם והשבחתו בהתאם להגדרת השירות הנדרשת; ובניית מנגנוני עבודה שמאפשרים להוציא את החזון הזה לפועל, באמצעות שינוי תהליך התקצוב וצמצום הביורוקרטיה.

מתוך הכרה בחשיבות המגזר הציבורי והשפעתו על חיינו, נפרסם החל מהיום ב-TheMarker סדרת כתבות שתספק מידע וניתוחים להכרת והבנת המערכות הציבוריות ותפקידן, חוליי השיטה והאתגרים המונחים בפניה. אנו מקווים שסדרת הכתבות הזו תהווה בסיס לפיתוח שיח ציבורי, שיביא בסופו של דבר לשיפור השירות הציבורי ומעמדו.

בשיח שהתפתח בשנה האחרונה, נראה כי ישראלים רבים כמהים מאוד לשיטה חברתית-כלכלית שבה שירות ציבורי יעיל ואיכותי מהווה נדבך מרכזי בכלכלה, ומקום ראוי לעבוד בו ולהתפתח בו - אף שאי אפשר לעשות בו אקזיט, לקבל בונוס ענק או להציג רווח רבעוני מרשים. המשמעות האמיתית של עשייה ציבורית היא היכולת להשפיע על כל מערכות חיינו ולהפוך אותן לטובות יותר. זה מדבר לאנשים רבים. כעת, צריך ליצור להם את המסגרות הנכונות, שיאפשרו להם לעשות זאת בצורה אפקטיבית ומשמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?