מבקר המדינה נגד יו"ר קק"ל: "התנהלות של אחד בפה ואחד בלב, הטעיה של הציבור"

מבקר המדינה מאשים את יו"ר קק"ל דני עטר: "פעולותיך אינן עולות בקנה אחד עם הצהרותיך" ■ לדברי המבקר, עטר מצהיר כי יפעל להרחבת השקיפות, אך הוא מסכל אותה בפעולות שמצרות את צעדי מבקר המדינה בארגון ■ קק"ל: "מכתב רווי השמצות חסרות בסיס"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר קק"ל דני עטר, מבקר המדינה יוסף שפירא
יו"ר קק"ל דני עטר, מבקר המדינה יוסף שפיראצילום:

מבקר המדינה נגד יו"ר קק"ל: במכתב חריף ששלח השופט בדימוס יוסף שפירא השבוע ליו"ר קק"ל דני עטר, הוא פירט את דרכו של הארגון להצרת צעדי משרד המבקר.

המבקר הזכיר הצהרות של עטר, שטען שוב ושוב כי הוא מביא לקק"ל את מהפכת השקיפות: "הצהרת מספר רב של פעמים על מחויבותך האישית ליצירת שקיפות מלאה לפעילות קק"ל ולאופן ניהולה וזאת לדבריך כדי לשנות מהיסוד מציאות קלוקלת שהייתה נהוגה בקק"ל שנים רבות". בהמשך להצהרות האלה החלה ביקורת נוספת של מבקר המדינה לאחר דו"ח ראשון שפורסם בינואר 2017, אלא שכאן, כתב המבקר, "החלו להתגלות פערים בין הצהרותיך והפעולות בפועל".

בין היתר קבע המבקר כי לאחר דו"ח תיקון הליקויים מהדו"ח הראשון, הצהרות קק"ל לשיפור המינהל התקין וכן הקצאת משאבים הנדרשים למימושן "הלכו ופחתו לאורך הזמן, עד כדי רגרסיה וביטול ההישגים שכבר נעשו על ידי קק"ל. זאת ועוד, כאשר ביקשו עובדי משרדי לבדוק נושאים שונים, הם נתקלו בהתנגדות ורק לאחר שיג ושיח ועמידה על מימוש חובתכם על פי דין התאפשר לנו לקבל את המסמכים הנוגעים לעניין".

המבקר סיפק כמה דוגמאות להצרת צעדיו. כך למשל כשביקשו אנשיו לבדוק את המכרז למינוי המדען הראשי, הודיע להם עורך הדין של קק"ל כי למשרד המבקר אין סמכות לבדוק את התפקיד מכיוון שהוא כפוף ישירות למנכל קק"ל, אף שבמשך עשרות שנים לא היה כפוף ללשכה. המבקר טען כי ידוע לו על פעולות דומות במסגרתן תפקידים נוספים יועברו לכפיפות גורמים שמעולם לא היו כפופים להם, "במטרה להצר את סמכויות משרד מבקר המדינה".

עוד טען המבקר נגד עטר כי בד בבד עם פעולותיו לגיבוש הסכם להרחבת סמכויות המבקר בקק"ל, "פעלת גם לסיכול ההחלטה בוועדה לביקורת המדינה לפיה קק"ל תהיה גוף מבוקר וכן לאי אישור ההסכם בממשלה בבחינת אחד בפה ואחד בלב".

בנוסף פירט המבקר כי בתחילת פברואר ביקש את יומן הפגישות של יו"ר קק"ל וגורמים אחרים בארגון, וגם את כל הפרוטוקולים של הפגישות מאז שנכנסו לתפקידם. על אף שקק"ל הודיעה כי היא אוספת את כל החומרים הנדרשים הרי שב-15 במארס הועברו חומרים הכוללים, כך המבקר "חומר חלקי".  המבקר טען כי "חובת הרישום ותיעוד הפרוטוקולים אינה מקוימת במלואה בקק"ל".

המבקר סיים בהערה חמורה: "פעולותיך ופעולות קק"ל בהנהגתך אינן עולות בקנה אחד עם הצהרותיך", והוסיף: "התנהלות זו של אחד בפה ואחד בלב מהווה הטעיה של הציבור, פגיעה במוסד ביקורת המדינה והפרעה לקיום חוק מבקר המדינה. התנהגות זו חמורה ומשדרת מסר ארגוני פסול. הנני פונה אליך להפסיק לאלתר את כל הפעלות של קק"ל להגבלת סמכויות הביקורת של מבקר המדינה בארגון לאומי חשוב זה".

מקק"ל נמסר: "במהלך היסטורי הורה דני עטר לפתוח את קק"ל בפני מבקר המדינה כחלק ממהפכת השקיפות החשובה שחולל בארגון.

"הפתיחות והשקיפות אינן רשיון לאנשי המבקר לנהל את קק"ל ולהעביר הנחיות ביצועיות לעובדי החברה כפי שעשו, מדובר בחציית גבול ללא סמכות במטרה לייצר פרובוקציה ותו לא. נראה שחלק מאנשי המבקר מעדיפים לעסוק בכותרות ולא בביקורות.
כך גם בנוגע למכתב זה, מכתב רווי השמצות חסרות בסיס".

בקק"ל טענו כי המכתב נשלח בשם המבקר אחרי שעובד משרדו החתים אותו עליו, והוא אף העבירו לתקשורת. "הנהלת קק"ל לא תאפשר לאנשי המבקר לחולל פרובוקציות ומוטב למבקר לבדוק על אילו מכתבים הוא מוחתם כדי להימנע שוב ממבוכה", נמסר. עוד אמרו, כי בימים הקרובים תעביר קק"ל תגובה משפטית "הולמת ומקיפה שתפריך את הטענות ההזויות העולות במכתב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker