בית המשפט קבע: החשב הכללי יפרסם את שמות חברות הקבלן המפירות את החוק

עמותת הצלחה זכתה בעתירה שהוגשה לבקשת TheMarker לבית הדין המחוזי בירושלים נגד החשב הכללי באוצר ■ על פי ההחלטה, החשכ"ל יפרסם את שמות חברות הקבלן שמפירות את החוק - המופיעות בדו"ח השנתי שלו ■ עו"ד אלעד מן: "ניצחון גדול לשקיפות הציבורית"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה למען עובדי קבלןצילום: עופר וקנין
טלי חרותי-סובר

החשב הכללי במשרד האוצר (החשכ"ל) יפרסם מפברואר הקרוב את שמות חברות הקבלן, העובדות עבור המדינה בתחומי הסעדה, ניקיון ואבטחה ומפירות את חוקי העבודה - כך פסק היום (א') השופט עודד שחם, בעתירה שהוגשה לבקשת TheMarker על ידי עו"ד אלעד מן ועמותת הצלחה. עד היום סירב החשב הכללי לפרסם שמות של חברות הנבדקות על ידו בכל שנה, שציוניהן מתפרסמים, אך ללא השמות.

הדו"ח החשוב החל להתפרסם כבר לפני ארבע שנים, ובו אגף החשכ"ל בודק מדגמית משכורות של אלפי עובדים מבין כ-13 אלף עובדי הקבלן שמעסיקה המדינה. מהדו"ח האחרון עלה כי 90% מעובדי הקבלן בתחום הניקיון סובלים מהפרות זכויותיהם, וכך גם חלקים גדולים מבין עובדי האבטחה וההסעדה.

אף ששמות החברות ידועות לחשכ"ל, סירב רוני חזקיהו לעמוד בהבטחת קודמתו בתפקיד, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שקבעה כי מדו"ח 2017 יפורסמו ציוני החברות עם שמותיהן. על פי אותה הבטחה, היו אמורים להתפרסם כל השמות - גם של החברות המפירות וגם של המצטיינות.

רוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

ואולם פורסם הדו"ח האחרון שוב כאשר כל החברות מצוינות באותיות האלף בית הלועזי, כך שלא ניתן לדעת  איזו חברה שומרת על חוקי העבודה ואיזו מפירה אותם.  בשיטה הזאת גם לא ניתן לדעת אם החברות המפירות עושות זאת שנה אחרי שנה או משתפרות עם השנים.

לאחר שהדו"ח האחרון פורסם ללא השמות, הודיע החשכ"ל חזקיהו כי הוא מסרב לפרסם את שמות החברות שקיבלו את הציונים הנמוכים "כי זה יפגע בתחרות". עוד טען חזקיהו כי מוסדות ציבור המבקשים את הדו"ח כולו, כולל השמות, מקבלות אותו. עם זאת, הדבר דורש פעולה פרו-אקטיבית, שלא נעשית בדרך כלל. יתרה מכך, הדו"ח המלא אינו מגיע לחברות במגזר הפרטי, וכשאלה זקוקות לשירותי קבלן, הן לא יודעות אם החברות שהן בוחרות מפירות חוק או לא.

"אי פרסום השמות מטיל כתם על כל החברות"

התנגדותו של החשכ"ל לפרסום השמות עוררה כעס גם בקרב החברות עצמן. אילן שמעוני, יו"ר איגוד חברות הניקיון, טען כי אי פרסום שמות החברות המפירות מטיל כתם על כל חברות הניקיון, גם על הטובות שבהן.

עם זאת, לדבריו, "פסק הדין שם סוף - אך גם מראה לעמימות ועצימת העיניים של ועדות המכרזים במגזר ההממשלתי והציבורי. עכשיו יידעו שומרי הסף בוועדות המכרזים הציבוריות מדן ועד אילת כי יש לתת את המשקל הראוי לציוני מבדק זכויות העובדים. החלטת בית המשפט תעודד עוד ועוד חברות ניקיון לשמור על שמם הטוב ולהצטיין באיכות ובתקינות העסקת עובדיהם".

אלעד מןצילום: תומר אפלבאום

על פי ההחלטה של השופט שחם מבית המשפט המחוזי בירושלים בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, החשכ"ל "יפרסם במסגרת הדו"ח העדכני, שאמור להתפרסם עד 28 בפברואר 2019 את הנתונים המבוקשים, בהתייחס לחברות שקיבלו ציון נמוך מ-70".

לא רק שהדו"ח הקרוב יכלול את שמות החברות המפירות, גם שני הדו"חות האחרונים שפורסמו כבר יכללו אותם רטרואקטיבית. בית המשפט איפשר לחשכ"ל לפרסם הערת הסתייגות בנושא המתודולוגיה, שלפיה ניתנו הציונים בעבר. בנוסף, חויב החשב הכללי בסכום האגרה ששילמה הצלחה עם הגשת העתירה.

החברות שומרות החוק - ששמן לא יוזכר בדו"ח - מצרות כי נפגעת זכותן לקבל תגמול ציבורי על העובדה שהן שומרות על זכויות עובדיהן. עם זאת, פרסום פומבי של שמות החברות שזכו בציונים הנמוכים יהיה סוג של רשימה שחורה שחברות הקבלן לא ירצו להופיע בה.

עו"ד מן, מגיש העתירה, אמר: "בית המשפט הבהיר למשרד האוצר מהתחלת הדיון שהתנגדותו לפרסום הציונים היא חסרת בסיס משפטי וציבורי, ושידר היום מסר חשוב גם בנוגע לחשיבות האכיפה של זכויות עובדים והשקיפות של תוצאות הביקורת. פומביות הציונים תאפשר קיום ביקורת ציבורית ודיון ציבורי מוצלחים יותר על החברות ועל מערך האכיפה גם יחד. זהו ניצחון גדול לשקיפות ציבורית, וטוב שבתי המשפט עומדים באופן נחוש להגן על עקרונות בסיסיים של חוק חופש המידע".

תגובת החשב הכללי באוצר: "בכוונתנו ליישם את פסק הדין בהתאם להחלטת בית המשפט"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker