עונת השריפות כבר כאן: בית הדין לעבודה אסר על הכבאים לשבות

היחסים הקשים בין ועד הכבאים והנהלת הנציבות עולה מדרגה ■ פניית ההנהלה הביאה לכך שבית הדין הודיע כי לא יאפשר לכבאים לפתוח בשביתה - על אף האישור שהביאו מיו"ר ההסתדרות ■ בתוך כך, התפתחויות גם בסכסוכי העבודה בנמל אשדוד ובבנק ישראל

טלי חרותי-סובר
שני כבאים מכבים את הדליקה בבית מאיר, הבוקר
כבאים צילום: אוליבייה פיטוסי

סכסוך עבודה קשה מתנהל מזה חודשים רבים בין ועד עובדי הכבאים והנהלת הרשות.  יו"ר הוועד, אבי אנקורי, טוען כי הנציב דדי שמחי פוגע בחוקי עבודה, ולכן בעובדים, בעוד שמחי טוען כי לא יתכן שהוועד ינהל את הרשות.

מדובר לעיתים בעניינים ביזאריים כמו דרישת הנציב לקבל עובדים עם תעודת בגרות בלבד - דרישה שנתקלה בהתנגדות מצד הוועד, בטענה כי מעולם לא נשאלו על ידי אנשים שאותם הצילו כמה יחידות הם עשו בבגרות באנגלית. עוד טענו העובדים כי ניתנים להם מדים דליקים - טענה שההנהלה דחתה בתוקף.

באחרונה ביקש הנציב מאנשי יחידת העילית להבה, להצטרף ללוחמי אש אחרים בזמן שהם מחכים לקריאה - דרישה שהתקבלה בהתנגדות מוחלטת. ואכן, הסכסוך עלה מדרגה כאשר העובדים, שבעיקר מחו עד היום, החליטו כי צעדיהם יכללו פגיעה גם בפעילות מבצעית למחצה כמו תרגולים, התייצבות לקורסים חשובים ואימונים.

לפני כשבועיים החליט בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב כי אחד הקורסים שרצו לבטל יתקיים בעקבות המחאה (קורס לוחמי אש מתקיים פעם בשנתיים) וכן הוסיף צו שיפוטי דרמטי: כל צעד ארגוני הכולל השפעה מבצעית יחויב בהתרעה מראש של 48 שעות, וכן במכתב שעליו יהיה חתום יו"ר ההסתדרות. זהו צו שיפוטי חסר תקדים בבתי הדין לעבודה, המוכיח כי בית הדין מעריך את שיקול דעתו של יו"ר ההסתדרות.

זה לא עזר לשמחי, כיוון שהעובדים אכן הביאו מכתב כזה מיו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, וביקשו לפתוח בצעדים ארגוניים. שמחי ענה לניסנקורן כי צעדים אלה עלולים לפגוע בלוחמי האש עצמם, אם לא יתאמנו ויתרגלו - בעיקר על רקע עונת השריפות המתקרבת והמצב הביטחוני הנפיץ. כאשר לא קיבל כל תשובה, הגיעה הבוקר (ב') הנהלת הנציבות שוב לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, ושם כבר איבד השופט את סבלנותו, והשית צו מניעה על העובדים עד לדיון הבא, שייערך ב-10.5. המשמעות היא שלוחמי האש אינם יכולים לשבש את העבודה לפחות עד להחלטה בדיון הבא.

סכסוך גם בקרב שיאני השכר

החלטה נוספת שניתנה אמש (א') בבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, מונעת מעובדי נמל אשדוד לפתוח בכל צעד ארגוני. בין היתר, הביאה ההנהלה לידיעת בית הדין נתונים על השביתה האיטלקית שבה פתחו העובדים, שהורידו את תפוקות הנמל בכ-20% במהלך השבוע שעבר - מה שפוגע מאוד בשירות הניתן ללקוחות. כאמור, גם שם נאסר על  העובדים לנקוט בצעד ארגוניים.

בתוך כך, הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בבנק ישראל. המשמעות היא כי בתוך שבועיים יוכלו עובדי הבנק, הנחשבים בכל שנה לשיאני שכר במגזר הציבורי, להכריז על צעדים ארגוניים, עד כדי שביתה. הסיבה להכרזה, לטענת ההסתדרות, היא התנהלות חד-צדדית מצד הנהלת הבנק בכל הנוגע לקליטה והסדרת מעמדם של עובדים ארעיים, סטודנטים ועובדי קבלן בבנק. בנוסף, הסכסוך הוכרז לאור החלטת הבנק בדבר העברת האחריות על כמה מנציגויותיו במוסדות פיננסיים בחו"ל למשרד האוצר, ועל רקע המבוי הסתום במשא ומתן הנוגע לשחיקת שכר העובדים.

מבנק ישראל נמסר: "הנהלת בנק ישראל מנהלת מזה מספר זמן רב משא ומתן אל מול העובדים, שבו שותפים גם ההסתדרות והממונה על השכר באוצר. עם רצון טוב של הצדדים, ניתן לסיים את המשא ומתן בהצלחה - ללא צורך בהחרפה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker