חריגות שכר של עשרות בכירים בעיריית ת"א; האוצר: "שחיתות בהתגלמותה"

לאור הגילוי ביקשו באגף הממונה על השכר נתונים על שכר העובדים בעירייה, אך לפי גורם באוצר העירייה וההסתדרות סירבו להעבירם: "ההסתדרות יכולה להילחם בבית הדין על עובדות, אבל אין היא יכולה שלא להעביר מידע"

הילה ויסברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הילה ויסברג

במשרד האוצר נוקטים במלים חריפות בעניין חריגות השכר לכאורה שהתגלו אצל עשרות עובדים בכירים בעיריית תל אביב. זאת, במסגרת בדיקה שערך בעירייה אגף הממונה על השכר באוצר ב-2011.

חריגות השכר שהתגלו נעות בין 3,000 שקל לכ-14 אלף שקל לעובד ומקורן ככל הנראה בכספי ציבור - כספי עירייה הנגבים מן התושבים באמצעות ארנונה ושאר מסים.

רון חולדאיצילום: תומר אפלבאום

לפי גורם בכיר באוצר, הכספים הועברו למשכורות הבכירים לאורך שנים. נוסף לעשרות עובדים אלה, יש עוד 300 עובדים שגם הם זכו לחריגות שכר דרך מגנון הקרוי "קידום נוסף", לפי כללים שלא על דעת הממונה על השכר. לפי הגורם, "החריגות שולמו לפי פרשנות העירייה, בדרך שאינה מוסכמת על בית הדין לעבודה והממונה על השכר".

לאור הגילוי ביקשו באגף הממונה על השכר נתונים על שכר העובדים מידי העירייה, אולם לפי הגורם, העירייה וההסתדרות סירבו להעביר את הנתונים. האחרונה אף איימה בשביתה אם הנתונים יועברו.

ההסתדרות מאגדת את מרבית עובדי העירייה, לרבות העובדים האמורים, ששכרם נקבע בהסכמים קיבוציים המפוקחים בידי הממונה על השכר. הגורם מוסיף כי בעוד בעיריות אחרות שבהן נתגלו חריגות שכר, הנתונים המבוקשים הועברו מיידית לאוצר, דווקא בעיריית תל אביב ההסתדרות עמדה מנגד.

"ההסתדרות יכולה להילחם בבית הדין על עובדות, אבל אין היא יכולה שלא להעביר מידע. זו שערורייה ממדרגה ראשונה, שחיתות בהתגלמותה", אומר הגורם. "מה פתאום הנהלת עירייה עושה מה שהוועד אומר לה? מדובר בכסף ציבורי שבמקום להיות מושקע בעיר, מגיע לכיסים פרטיים של עובדים, ועוד בגיבוי ההסתדרות. אנחנו מדברים על עובדים שלחלקם שכר הגבוה מ-20 אלף שקל".

למשל, לפי נתוני האוצר ביחס למשכורות הבכירים, בשכר ברוטו של 24,455 שקל נמצאה חריגת שכר לכאורה של 4,665 שקל; בשכר ברוטו של 23,401 שקל נמצאה חריגה לכאורה של 3,241 שקל; בשכר של 30,814 ברוטו נמצאה חריגה לכאורה של 13,930 שקל ובשכר של 24,457 שקל החריגה לכאורה היא של 7,534 שקל.

הגורם מוסיף כי "אם להוסיף חטא על פשע - כעת מושמעים איומי השבתה. בגלל שימוש לא ראוי בכסף ציבורי משביתים שירותים לתושב? אם ההסתדרות בטוחה בצדקתה שתהיה שקופה ותעביר את נתוני השכר לבדיקה".

עופר עיני בבית ההסתדרותצילום: עופר וקנין

על רקע נסיבות אלה, שלחה פרקליטות המדינה מכתב אזהרה לעירייה שבו היא מחייבת את העברת הנתונים הדרושים בתוך שבועיים ומזמינה גורמים בעירייה לשימוע.

מההסתדרות נמסר בתגובה כי "טענתו של הממונה על השכר לפיה ישנן חריגות שכר אינה בבחינת כזה ראה וקדש. ההסתדרות מגבה את ועד העובדים וסבורה כי במקום שיש לוועד העובדים, כמו בעיריית ת"א, סייגים בדבר התנהלות הממונה זכותו, על-פי דין, להתנגד לניסיונות לפגוע בעובדים באופן שרירותי".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "עיריית תל-אביב-יפו ככלל, קובעת את תנאי שכרם של עובדיה לפי ההסכמים הקיימים במשק, ובשיתוף פעולה מלא עם משרד הממונה על השכר במשרד האוצר. כל בקשה לקבלת פרטים ונתונים המופנית לעירייה ממשרד הממונה על השכר נענית ע"י העירייה ללא כחל וסרק.

"אכן, ישנם חילוקי דעות בין העירייה לבין משרד הממונה על השכר בנוגע לשכרם של 15 עובדים (ולא 300 כנטען, ועל עובדים אלו לא נמנים עובדי תברואה או מזכירות כלל). בעוד שמשרד הממונה על השכר גורס כי שכרם חריג, העירייה סבורה כי שכרם משולם על פי דין. יובהר כי ארגון העובדים אינו מאיים להשבית את פעילות העירייה. בימים אלה נערכת העירייה להעביר התייחסותה בנושא לממונה על השכר כדרישתו, ואנו תקווה כי חילוקי הדעות ייושבו בימים הקרובים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker