שלא יגלו שהם מפוטרים בתקשורת: איך להיפרד מעובדים כמו בני אדם?

בשנתיים האחרונות יש לא מעט סיפורים על חברות שנכנסו לסחרור בעקבות המשבר - ופיטרו עובדים בזום באופן שרירותי וחסר רגישות ■ עם גל התפטרות גואה ומחסור בעובדים, היינו צריכים כבר להבין שלהתנהלות כזו אין מקום או הצדקה בשוק עבודה

רוית אורן
רוית אורן
אישה מפוטרת
גם אם מדובר בפיטורים המוניים, צריך לעשות גם שיחת אחד על אחדצילום: Lucky Business / Shutterstock.com
רוית אורן
רוית אורן

ב-2018, הסטארט-אפ האמריקאי בירד (Bird) להשכרת קורקינטים ואופניים חשמליים נהפך לחד קרן בפרק הזמן הקצר ביותר בתולדות היוניקורנים. תוך פחות משנה, החברה הגיעה לשווי של 2 מיליארד דולר, פעילותה התרחבה לכדי ל-100 ערים ו-10 מיליון כלי תחבורה - ועד מהרה היא נהפכה לסמל החדשנות והמגניבות. בתחילת 2020 החברה כבר גייסה 350 מיליון דולר - ונראה היה שהאופק ורוד מתמיד.

אבל כעבור חודשיים, רגע לפני בוא האביב ותחילת עונת הרכיבה, פרצה הקורונה ואף אחד כבר לא היה זקוק לקורקינטים. החברה לא חשבה פעמיים, שמה מעצור על כל הפעילות העסקית שלה ושלחה 40% מעובדיה הביתה.

ההחלטה על פיטורים המוניים לא היתה חריגה בנוף העסקי של עולם העבודה אז, אך החלטת ההנהלה להיפרד מ-406 עובדים בשיחת זום חד־צדדית של שתי דקות היתה חריגה.

כל ניסיון להטיל את המשימה על משאבי אנוש תתפרש כאי־לקיחת אחריות וכמעילה באמוןצילום: fizkes / Shutterstock

על פי עדות של עובדים, בתום שבועיים של סגר ועבודה מהבית, קיבלו עובדי החברה הזמנה לכנס בזום תחת הכותרת הגנרית "עדכוני קורונה". משום שבמשך שבועיים קולו של מייסד החברה נדם, העובדים חשבו תחילה שהוא מבקש לעדכנם במצב החברה מאז פרוץ המגפה. ואולם עד מהרה חשדם התעורר כשהתברר כי לא כולם הוזמנו לשיחה.

כשהעובדים עלו לפגישת הזום, הם פגשו שקף שעליו כתוב Covid-19, וגילו כי נמנעה מהם האפשרות להגיב. אחרי מספר דקות שנמשכו כמו נצח, בקע מהמסך קול מתכתי ומתוכנת: "השלכות מגפת הקורונה על החברה שלנו הכריחה את ההנהלה ואת מועצת המנהלים לקבל החלטות קשות וכואבות במיוחד. אחת ההחלטות האלה היא לבטל מספר תפקידים בחברה. לצערנו, תפקידך מושפע מהחלטה זו". תוך כדי הנאום המוזר הזה, חלק מהעובדים נזרקו החוצה ממערכת זום מבלי שיכלו לשוב לדיון, בעוד הנותרים המשיכו להאזין בתדהמה. כעבור שתי דקות השיחה הסתיימה, הלפטופים של כלל העובדים נכנסו לאתחול אוטומטי וכעבור זמן קצר - נמנעה מכולם הגישה לכל פלטפורמות התקשורת של החברה.

משבר חדש בפתח - ולא למדנו לקח

לכאורה, אירועי השנתיים האחרונות היו אמורים להספיק כדי להבין שלהתנהלות כזו או דומה לה אין מקום או הצדקה בשוק עבודה, ושכולנו למדנו את הלקח בעניין שלומם ורווחתם של עובדים בכלל - והאופן שבו נפרדים מהם בפרט. האמנם? לא בטוח.

רק בשבוע שעבר פתחו מאות עובדי חברת המשלוחים AVO את העיתון וגילו לתדהמתם שאין להם יותר מקום עבודה ללכת אליו, לאחר שהוחלט על סגירת פעילות החברה בישראל. "לצערי נאלצנו להמשיך להגיב באופן מיידי לשינויים המתרחשים בשוק ולמציאות המורכבת שממנה לא ניתן, לא אחראי ואסור להתעלם", אמר מנכ"ל Avo, דקל ולצר, אך נראה כי לא הכשיר את התנאים לפני ההדלפה על הפיטורים לתקשורת.

עובדי AVO. חברת המשלוחים הישראלית פיטרה מאות מעובדיהצילום: סטפן קלפקו

בירד אמנם ביצעה את הפיטורים במהלך משבר הקורונה, אבל גם AVO מצאה את עצמה בעיצומה של טלטלה - רצף ירידות מתמשך בוול סטריט ובבורסאות העולם. ההיסטוריה מלמדת שתקופות אלה מתאפיינות במשקיעים שסוגרים את הארנק ובבעלי מניות שדורשים מארגונים להדק את החגורה ולהתייעל. בשלב זה לא ניתן לדעת אם תהיה כאן התפוצצות של בועה כמו בתחילת המילניום או משבר כמו ב-2008, אבל אנחנו כן יודעים שכמו במקרה של Avo – ייתכן שאנחנו עומדים בפני תקופה קשוחה של פיטורים. המעבר לעבודה היברידית הכתיבה כללי "עשו ואל תעשו" חדשים המותאמים לרוח התקופה, אך בבסיסה כלל על זמני פשוט וחשוב נותר שריר ויציב - תהיו בני אדם.

עקרונות לפיטורים מכבדים בימים של פוסט־קורונה:

שקיפות גם בשגרה: היערכות מוקדמת "ליום גשום" באמצעות תקשורת פנים־ארגונית שקופה, הרבה לפני בואו של המשבר. ככל שהארגון יקפיד על תקשורת שקופה בימים של שגרה, כך יוכל גם לקדם תקשורת יעילה יותר בימים של משבר.

אישי – אבל ישיר: גם אם מדובר בפיטורים המוניים, הדבר לעולם ייעשה בשיחות אחד על אחד. בשונה מפיטורי אדם בודד וכדי להקדים הדלפה לתקשורת כמו במקרה של Avo, תצא תחילה הודעה קולקטיבית לעובדים על ידי מנכ"ל החברה המשקפת את הסיבות להחלטה והצעדים הננקטים. מיד לאחר מכן, המנהלות והמנהלים הישירים יקיימו שיחות אישיות עם כל אחד מעובדיהם הרלוונטיים, ויקפידו לעבוד בסנכרון מול שאר המנהלים ולהשלים את המשימה תוך מספר ימים שנקבע מראש.

תזמון רגיש: גם אם זה יותר כלכלי לכם, הימנעו מלבצע פיטורים בחודשים יולי־אוגוסט או בסמיכות לחגים גדולים כמו חגי תשרי, פסח, חג המולד או הרמדאן. תקופות אלה מתאפיינות בהוצאות משפחתיות גבוהות ואווירה משפחתית רגישה גם כך.

התכוננו: אף פעם לא נעים להודיע לאדם על הפסקת עבודה, אבל הכנת נקודות לשיחה, סימולציות לתגובות אפשריות ואפילו אימון על משפט פתיחה יכול לסייע לכם להגיע לשיחה מוכנים.

הסתכלו בעיניים: גם כשזה קשה, ובין אם זה יקרה מרחוק או במשרד, עליכם להישיר מבט לאדם שמולכם כאקט בסיסי של כבוד.

משאבי אנוש: הקשר עם משאבי אנוש לסיום העבודה הרשמי ייעשה אך ורק אחרי שיחה עם המנהל הישיר. כל ניסיון להטיל את המשימה על משאבי אנוש תתפרש כאי־לקיחת אחריות וכמעילה באמון.

ביורוקרטיה וציוד: בכל הנושאים המינהלתיים - כמו השבת הלפטופ, ציוד או תג העובד - עשו זאת בתוך פרק זמן מוגדר, אך לא באופן מיידי. עבור עובדים רבים, חפצים אלה מסמלים תחושת שייכות. זכרו שהפלסטר הכבד כבר נקרע במכה אחת, אין צורך להוסיף עוד כאב שלא לצורך.

כנות: שקפו את המציאות נכוחה באיפוק ופרטו את כל שלבי התהליך הרלוונטיים עד לפרידה הסופית.

אמפתיה: קחו בחשבון שאנשים שמקבלים הודעת פיטורים מגיבים בצורה רגשית, כל אחת ואחד על פי נטיותיהם. ייתכן שהם יתקשו לעכל מיד את הבשורה ואולי הם אף יאבדו קשב במהלך השיחה. מכתב מסכם נלווה המפרט את התהליכים הנדרשים יאפשר להם לחזור לעיקרי הדברים בשלב מאוחר יותר, אחרי שעיכלו את רוע הגזירה. לכל אורך התהליך, בעל פה ובכתב, יש חשיבות מכרעת להתנהל מול העובדים באמפתיה ובהכלה.

הבחינו בין אמפתיה להזדהות: קיים קו דק המפריד בין אמפתיה להזדהות עם עובד שפוטר. בעוד מנהלת אמפתית מסוגלת להכיל את רגשותיו מעצם יכולתה לראות את הדברים מנקודת מבטו, מנהל מזדהה - שעסוק בלחוות על בשרו את הפיטורים - לא יהיה מסוגל להכילו ותשומת הלב והאנרגיה יעברו מהעובד למעסיק, שלא בצדק.

תהיו הוגנים: הכדור הוא עגול - היום זה הם, ומחר אלה עלולים להיות אתם. עשו כל מה שניתן כדי להבטיח להם פרידה מכבדת עם תנאי פרישה הוגנים. למרות המכה הקשה, הם יזכרו לכם את ההוגנות לטובה ויהדהדו אותה גם בחוץ.

ד"ר רוית אורן היא ראש חטיבת המחקר (COR) בחברת Keepy, ומומחית למנהיגות ארגונית

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה