מוסר עבודה | יש דרך אלגנטית ולא מתנשאת לצאת מקבוצת וואטסאפ חופרת בעבודה?

וגם: אחרי שהודעתי שאני עוזב את העבודה התברר לי שמחלקים בונוסים על 2021. האם אני זכאי לבונוס? ■ המדור שעונה לכם מדי שבוע על השאלות שחששתם לשאול במקום העבודה שלכם

אתי סביר
אפשר גם להשתיק קבוצות וואטסאפ
אפשר גם להשתיק קבוצות וואטסאפצילום: ReaLiia / Shutterstock.com
אתי סביר

אני רופא שיניים עצמאי שמתנייד בין כמה מרפאות במקביל. באחת מהמרפאות, שבה אני עובד רק פעם בשבוע, צורפתי בעל כורחי לקבוצת וואטסאפ הכוללת את הרופאות והרופאים, הסייעות וצוות המינהלה. מהר מאוד גיליתי שהקבוצה מפוצצת באיחולי מזל טוב, שבת שלום וכמובן דיונים אינסופיים על הזמנת ארוחת צהריים. האם יש דרך לצאת מהמלכודת הזאת בצורה אלגנטית ולא מתנשאת? (שלמה)

שלמה היקר, נקלעת למלכוד קלאסי. עצם רצונך לצאת מהקבוצה בצורה "לא מתנשאת" עלול להעיד בעיני אחרים על התנשאות, גם אם מדובר בסך הכל בניסיון לצמצם את הרעש הדיגיטלי שבתוכו כולנו חיים. "מה קרה", יתהו חברי הקבוצה האחרים, "לא נאה לו לכתוב 'שבת שלום' בתגובה לסטיקר המהמם של סיגל?".

לצערנו, התנשאות נתפשת כיום כחטא חמור לא פחות משוד מזוין. ואולם בניגוד לשוד מזוין - אין צורך בהוכחות מצולמות או עדים. קל לטפול האשמה בהתנשאות על כל אחד. האם קבוצת הוואטסאפ המעצבנת הזו כוללת גם עדכונים חשובים? אם יש בה צורך מקצועי, נסה לגרום לאחד הקולגות שלך להתלונן על הקשקשת. ייתכן שהתלונה תצמצם אותה מעט - וחשוב מכך, מישהו שאינו אתה יסומן מעתה באות הקלון של ההתנשאות. אפשרות קלה יותר היא כניסה להגדרות הקבוצה בוואטסאפ ובחירה באפשרות "השתק התראות מהקבוצה לתמיד". זה יאפשר לך להתעדכן מתי שתרצה, ואיש לא יידע. ויש גם אפשרות שלישית: להפציץ. על כל "שבת שלום", להשיב "ומבורך!". על כל סטיקר להשיב ב-GIF. תחנוק את הפיד עם ציטוטים כמו "תהיה הגרסה הטובה ביותר של עצמך" וצילומי שקיעה. בתוך שבוע תיפתח קבוצת וואטסאפ חדשה - והפעם לא יטרחו להזמין אותך.

■ ■ ■

תמיד אפשר לבדוק אם מגיע בונוס אחרי עזיבת העבודהצילום: LanaStock/Getty Images/iStockpho

לפני שבועיים הודעתי למקום העבודה שאני עוזב, ושלשום נודע לי על חלוקת בונוסים עבור 2021. האם אני עדיין זכאי לבונוס? האם מקום העבודה יכול למנוע ממני בונוס בגלל שכבר הודעתי שאני עוזב? (אביב)

היי אביב. חסרים לי קצת פרטים כדי לתת תשובה מלאה. למשל, האם מדובר בבונוס אישי שמשתנה מעובד לעובד בהתאם להישגים, או בבונוס אחיד לכלל עובדי המחלקה? באופן עקרוני, אם הבונוס הוא עבור 2021 ואתה עבדת מתחילת השנה ועד סופה, אין סיבה שלא תקבל אותו. לדבריך, הודעת רק באחרונה על עזיבתך, ואנחנו כבר עמוק בתוך 2022. מצד שני, אתה מכיר את המנהלים שלך יותר ממני. האם הם טיפוסים נקמנים? נסה לבדוק את השטח. אולי זה משהו שתוכל לסדר במייל זריז למחלקת שכר, בלי להעיר שדים מרבצם? אם אכן ימנעו ממך את הבונוס המיוחל, זה ייתן לך תירוץ מצוין לעשות סצנה ביום האחרון בעבודה. אתה מוזמן לרוץ בכובע בוקרים וספידו דרך האופן־ספייס או לפזר זבל עופות בכניסה ללובי - ואם אתה במצב רוח נבזי במיוחד, שחרר קטנה במעלית.

"מוסר עבודה" הוא מדור הומוריסטי ואינו מתיימר לספק ייעוץ משפטי או מקצועי.

יש לכם שאלה למדור? כתבו אלי! הפניות יישארו אנונימיות

workmusar@themarker.com

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"