משחק תפקידים |

"בסוף התהליך, כיף לראות את המוצר על המדפים בסופר": מה עושה עורכת פטנטים?

ההסמכה לתפקיד מאפשרת לעוסקים בו לסייע לאנשים לרשום פטנטים וקניין רוחני - והחוק מחייב את עורך הפטנטים להיות בעל השכלה אקדמית ולעבור התמחות ■ "נוצר באחרונה שטף של הרבה פיתוחים טכנולוגיים, ובהתאם יותר אנשים רצו לרשום פטנטים" ■ וכמה מרוויחים במקצוע?

יואב כהן
דה מרקר
עובד דה מרקר / הארץ
עובדים
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפני זה עשיתי דוקטורט ופוסט־דוקטורט בכימיה במכון ויצמן, ולאחר מכן הייתי מדענית בכירה בסטארט־אפ
ד"ר דליה ריבנזון־סגל. "לפני שהגעתי לתפקיד עשיתי דוקטורט ופוסט־דוקטורט במכון ויצמן, והייתי מדענית בכירה בסטארט־אפ"צילום: מוטי מילרוד
יואב כהן
דה מרקר
עובד דה מרקר / הארץ
עובדים
יואב כהן

"פטנט למעשה הוא מסמך משפטי, הסכם בין המדינה שמעניקה את הפטנט לאדם שרושם אותו. עורך הפטנטים מהווה למעשה גשר בין העולם שממנו מגיע האדם שמעוניין לרשום את הפטנט, בדרך כלל העולם המדעי, לעולם המשפטי", אומרת ד"ר דליה ריבנזון־סגל, עורכת פטנטים, שותפה בקבוצת ריינהולד כהן, מומחית בקניין רוחני.

עורך פטנטים הוא למעשה אדם בעל הסמכה מתאימה, שמאפשרת לו לסייע לאנשים לרשום פטנטים וקניין רוחני - ולקבל את הזכות לרשום את הפטנט על שמם, כך שכל מי שרוצה להשתמש בטכנולוגיה הזו צריך לשלם להם כסף. בישראל רשומים 574 עורכי פטנטים. לפי דו"ח הפעילות העדכני ביותר של רשות הפטנטים, ב-2020 חצה בראשונה מספר בקשות הפטנט המוגשות לרישום בישראל את רף ה-8,000. במהלך אותה שנה הוגשו 8,100 בקשות - עלייה של 5% לעומת 2019. עם זאת, מספר הבקשות הבינלאומיות לפטנט - בגין רישום פטנטים בחו"ל - שהוגשו לרשות הסתכם ב-1,371, לעומת 1,450 ב-2019.

החוק מחייב את עורך הפטנטים להיות בעל תואר אקדמי. התואר יכול להיות במגוון תחומים, והוא נוגע לתחום הקניין הרוחני שבו עוסק עורך הפטנט. למשל, במקרה של בעלת תואר ראשון בפיזיקה, היא תעסוק בפטנטים הקשורים בעולם זה.

לאחר סיום התואר האקדמי יש לעשות התמחות במשרד של עורכי פטנטים, תחת עורך פטנטים אחר במשך כשנתיים. לאחר מכן צריך לגשת לבחינות הסמכה - בכתב ובעל־פה - שנערכות על ידי משרד המשפטים, ומי שעובר את הבחינות מקבל רישיון לעריכת פטנטים.

לפי פורטל דרושים, השכר ההתחלתי בתחום הוא 10,000 שקל בחודש, ובעלי ניסיון ירוויחו בממוצע בין 15 אלף שקל ל-20 אלף שקל בחודש. בג'וב מאסטר מוסיפים כי עורך או עורכת פטנטים בעלי ותק של שנתיים עד חמש שנים ירוויחו בין 13 אלף שקל ל-16 אלף שקל, כאשר אדם בעמדה ניהולית בתחום יכול להרוויח אפילו 30 אלף שקל. לפי יעל פרימק, מנהלת מקצועית באגף לקוחות פרטיים באולג'ובס, השכר הממוצע בתפקיד גבוה הרבה יותר מהערגות ג'וב מאסטר - והוא מסתכם ב-22,500 שקל. כמו כן, היא מוסיפה כי נכון לתקופה הנוכחית, יש חמישה מתמודדים על כל משרה של עורך פטנטים - לעומת תשעה מתמודדים על כל משרה ב-2021.

"זאת עבודה ששמה אותך בחזית של העולם הטכנולוגי שאנחנו חיים בו", מוסיפה ריבזון-סגל. "בנוסף, האנשים בתחום באופן כללי הם יצירתיים מאוד, וזה חלק ממה שהופך את התפקיד לכל כך מעניין - וכפוף לשינויים".

אילו תפקידים אחרים יכולים להיות מקפצה לתפקיד?

ריבזון-סגל: "ניסיון קודם בתפקיד כזה או אחר הוא פחות קריטי ויש כאלה שמתחילים לעסוק בתפקיד ישר אחרי הלימודים האקדמיים. הסיבה לכך היא שההתמחות שאתה עושה היא למעשה כמו לימוד מקצוע. במילים אחרות, אתה לומד את העיסוק ואיך לעבוד מול הלקוחות תוך כדי הלימודים שלך וההתמחות. למרות זאת, אציין כי ניסיון שכולל מחקר ופיתוח באקדמיה בהחלט יכול לתרום למי שמעוניין לעסוק בתפקיד.

"במקרה שלי, הגעתי לריינהולד כהן לפני 12 שנה. לפני זה עשיתי דוקטורט ופוסט־דוקטורט בכימיה במכון ויצמן, ולאחר מכן הייתי מדענית בכירה בסטארט־אפ שהיה מעורב בפיתוח תרופות. בשלב מסוים נחשפתי לתפקיד של עורכת פטנטים בעזרת חברה שעשתה זאת והחלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות".

כלומר, אפשר לומר שהשכלה גבוהה היא הכרחית למקצוע.

"כן. תואר אקדמי, בעיקר תארים מדעיים על סוגיהם, הכרחיים למקצוע, כך לפי החוק. התואר צריך להיות רלוונטי לתחום שבו עוסקים - למשל, מי שיש תואר בכימיה, כמוני, יעסוק בתחומי קניין רוחני וטכנולוגיה שקשורים לכימיה".

"כיף לראות מוצר מזון מסוים או מוצר חיטוי ולדעת שהיית חלק מהתהליך שלו"צילום: עופר וקנין

יש קורסים או הכשרה נוספת שיכולים לעזור להשתלב בתחום?

"יש קורסים שמועברים על ידי עורכי פטנטים, שאפשר לקחת אותם כמתמחים, והם כוללים מיקוד בתחומים ספציפיים הקשורים בעריכת פטנטים. יש גםם קורסים שעוסקים בקניין רוחני, שיכולים להועיל".

איך נראה הסדר היום בתפקיד?

"העבודה היא מול מגוון לקוחות, מישראל ומחו"ל, ובהם יזמים פרטיים, חברות טכנולוגיה ואנשי אקדמיה. המטרה היא לבנות ללקוחות שלנו נכס של קניין רוחני בצורת פטנט. בנוסף לעבודה מול הלקוחות, התפקיד מצריך הרבה קריאה וניתוח של הפטנט שרוצים להגיש, עריכת הבקשה והגשתה. לכן צריך להבין לעומק מה הלקוח עושה, איזה פטנט הוא רוצה לרשום. חשוב גם לדעת באיזה שוק הוא פועל - באילו מדינות ומהו היקף התחרות באזור, בשביל לדעת איזה הגנה משפטית הוא צריך.

"סדר היום גם כולל התייעצויות עם אנשים שעובדים איתך, לקבל זווית נוספת על הבקשה שאתה צריך לערוך. התפקיד גם כולל עבודה מול רשויות פטנטים בישראל ובחו"ל, בהתאם למדינות שבהן הלקוח רוצה לרשום את הפטנט שלו".

עד כמה משבר הקורונה השפיע על התפקיד?

"נוצר שטף של הרבה פיתוחים טכנולוגיים, ובהתאם יותר אנשים רצו לרשום פטנטים - גם בהקשרים של הקורונה עצמה, כמו פטנטים על מוצרי חיטוי ומסכות, וגם בהקשרים אחרים. זה הפך את התקופה האחרונה למעניינת מאוד עבור מי שעוסק בתפקיד".

מהם היתרונות במקצוע?

"זה תפקיד שהוא מגוון מאוד, וכל הזמן נחשפים לדברים חדשים ורואים איך מוצרים נוצרים. זה כיף ללכת לסופרמרקט, לראות מוצר מזון מסוים או מוצר חיטוי ולדעת שהיית חלק מהתהליך שבסיומו הוא נמצא על המדף".

מהם החסרונות של המקצוע?

"העבודה היא בלוחות זמנים של לקוחות ושל רשויות הפטנטים, ולפעמים יש דד־ליינים לחוצים שחייבים לעמוד בהם. זה יכול ליצור תקופות שהן לחוצות יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט