משחק תפקידים | "יש לך השפעה על התפריט של אנשים": מה עושה אגרונום - וכמה הוא מרוויח?

ישראל נחשבת לאחת המדינות המתקדמות בתחומי החקלאות והאגרוטק - והביקוש לאגרונומים מנוסים רק גדל והולך ■ "ההתנסות המעשית חשובה מאוד - או לגדל דברים באופן עצמאי, כגון ירקות ופירות, או לעבוד עם חקלאים לאורך זמן"

יואב כהן
דה מרקר
עובד דה מרקר / הארץ
עובדים
יואב כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר אלוני. "להוריי היה משק חקלאי, אז גדלתי לתוך התחום"
ניר אלוני. "להוריי היה משק חקלאי, אז גדלתי לתוך התחום"צילום: רמי שלוש
יואב כהן
דה מרקר
עובד דה מרקר / הארץ
עובדים
יואב כהן

"אגרונומים מתעסקים עם הרבה דברים והתחום הזה נושק לפיזיקה, ביולוגיה, מדעי המחשב ודאטה סיינס. אין הרבה מקצועות שנוגעים בכל כך הרבה תחומים", מסביר ניר אלוני, אגרונום ראשי בחברת Agritask, שפיתחה פלטפורמה לניהול אגרונומי של פעילות חקלאית.

"אגרונומים הם מדענים שתחום המחקר שלהם הוא צמחים ואדמה, במטרה להגביר את תפוקת הקרקע; לפתח טכניקות טיפוח, שתילה וקציר טובות יותר; לשפר את תפוקת היבול, איכות הזרעים והערכים התזונתיים של היבולים; ולפתור בעיות של התעשייה החקלאית", מסבירה רון שגב פינקלמן, מנהלת תוכן בפורטל דרושים IL.

לדבריה, אגרונום אחראי בדרך כלל על פרויקטים חקלאיים שונים, וכן על פיתוח ויישום פרקטיקות ושיטות עבודה חקלאיות. "במילים אחרות, הוא למעשה המתווך בין חקלאים לחוקרי גידולים וממליץ כיצד ליישם פתרונות לחקלאים בנוגע לגידול יבולים", היא מסבירה.

דרישות התפקיד כוללות בדרך כלל תואר ראשון בחקלאות, וניסיון קודם בחקלאות או חקלאות הידרופונית. לפי אול ג'ובס, ממוצע השכר לאגרונום ראשי מסתכם ב-15,000 אלף שקל בחודש. לפי פורטל דרושים, השכר נע בין 12,000 ל-18,000 שקל בחודש - וגובהו תלוי בניסיון ובוותק של העובד. לפי JobMaster, אגרונום עם ותק של מעל חמש שנים או עם ניסיון ניהולי יכול אף להרוויח בין 17 אלף שקל ל-25 אלף שקל בחודש.

שדה חקלאי במרכז הארץ. התחום מפותח מאוד בישראלצילום: עופר וקנין

לפי ליאת בן-תורה שושן, מנהלת המחלקה לניהול קריירה באול ג'ובס, ישראל נחשבת לאחת המדינות המתקדמות בתחומי החקלאות והאגרוטק - והביקוש לאגרונומים מנוסים רק גדל והולך. כך, למשל, ב-2021 מספר המשרות בתחום הוכפל ביחס ל-2020.

שי חן, סמנכ"ל מעסיקים ומועמדים באתר ניהול הקריירה JobMaster מסביר כי "חדירת הטכנולוגיה לתחום החקלאות, והפיכתו לחדשני יותר, הכניסה ריענון לתחום והפכה אותו לאטרקטיבי יותר, גם בקרב הדור הצעיר של העובדים. השינוי שהתחום עבר מקבל ביטוי גם במשכורת גבוהה יותר".

איך נראה הסדר היום בתפקיד?

אלוני: "סדר היום משתנה בהתאם לחברה שאתה עובד בה, או ההתמחות של האגרונום. הוא יכול, למשל, לכלול הדרכות לחקלאים או עיסוק ספציפי בגידולים מסוימים, כגון אבוקדו. עיסוק נוסף יכול להיות עזרה בפיתוח טכנולוגיה חקלאית.

"באופן כללי, ישראל היא מקום נהדר לפתח בו דברים, והחקלאים הישראלים הם חקלאים שמוכנים לאמץ טכנולוגיות חדשות יחסית בקלות, אבל השוק הישראלי הוא קטן. זאת הסיבה לכך שבהרבה מקרים התפקיד של אגרונום כולל פגישות עם מומחים מחו"ל, במטרה לפרוץ מעבר לגבולות של השוק המקומי".

איזה תפקידים אחרים יכולים להיות מקפצה לתפקיד?

"צריך לקחת בחשבון שאגרונום זה קצת כמו רופא, במובן שיש הרבה התמחויות ותתי־התמחויות. ההתנסות המעשית חשובה מאוד לפני שמגיעים לתפקיד הזה - או לגדל דברים באופן עצמאי, כגון ירקות ופירות; או לעבוד עם חקלאים לאורך זמן, וללמוד מהם. אתה יכול, למשל, לקבל בסיס טוב מעבודה בקטיף.

"במקרה שלי, להוריי היה משק חקלאי אז גדלתי לתוך התחום הזה. אחרי שעבדתי במשק של ההורים, למדתי בפקולטה לחקלאות ברחובות ואז חזרתי למשק, ועבדתי בו עשר שנים. אחרי זה התחלתי לעבוד בתור אגרונום בכימיקלים לישראל, ובמסגרת התפקיד ליוויתי את החקלאים בצפון הארץ בעבודה שלהם. עזרתי בתהליכי קבלת ההחלטות, למשל, מתי לדשן וכמה לדשן. התפקיד הזה עזר לי ללמוד על מגוון רחב של גידולים - ומשם התחיל המסלול שלי בתחום".

עד כמה השכלה גבוהה הכרחית למקצוע?

"ההשכלה הגבוהה חשובה, אבל לא הכרחית. בסופו של דבר זה תלוי לאיזה תחום באגרונומיה אתה רוצה להגיע. הלימוד האקדמי חשוב בשביל ללמוד את הבסיס של השפה החקלאית. אתה מקבל כלים לעתיד וזה עוזר לפתוח דלתות. אפשר לעשות, למשל, תואר ראשון בחקלאות, עם התמחות בקרקע ומים".

יש קורסים או הכשרה נוספת שיכולים לעזור?

"יש הרבה קורסים שיכולים לעזור. אפשר, למשל, לקחת קורסים בגנטיקה, פיזיולוגיה של צמחים, השפעות אקלים או קורסים שמלמדים אותך איך לטפל בפירות אחרי קטיף".

ניסיון מעשי בחקלאות יכול לסייע בהשתלבות בתחוםצילום: אליהו הרשקוביץ

עד כמה משבר הקורונה השפיע על התפקיד?

"הקורונה יצרה סיטואציה שבה אפשר להיפגש עם מומחים מחו"ל בקלות, כי נהיה לגטימי לקיים פגישות אונליין. היו לי מקרים שבהם טסתי לחו"ל לפגישה שהיתה קצרה יותר מזמן הטיסה. הקורונה שינתה את ההתנהלות בעניין הזה".

לאן אפשר להתקדם הלאה?

"אפשר להתקדם לניהול צוותים של עובדי חקלאות, אבל לרוב הקידומים הם רוחביים וכוללים מעבר להתמחות בתחומים אחרים".

אילו יתרונות יש למקצוע?

"אתה מחובר לדברים שמתרחשים בכל העולם, לגידול קפה בקולומביה או גידול פטרוזיליה בצרפת. בנוסף, יש לך השפעה על תפריט האוכל של אנשים".

אילו חסרונות יש למקצוע?

"הכניסה לתחום יכולה להיות קשה, ואתה צריך סבלנות בשביל להתפתח בפן המקצועי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"

צילומי רחפן מפרץ חיפה

הם חיים על "חבית חומר נפץ", המשקיעים רואים שם פוטנציאל