מעבדה לניהול | מוותרות מראש: הפערים בעולם היזמות מתחילים עוד באוניברסיטה

ממחקר עולה שסטודנטיות בתחומים המשיקים ליזמות נוטות פחות להשתתף בפעילויות המאפשרות התנסות מעשית, ונרתעות מלימודי פיננסים ■ החוקרות: "נשים יותר פרקטיות ופונות לתחומים שבהם הן מניחות שהן מתאימות יותר — אבל כך הפער מול הגברים גדל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבדיקת ציוני הסטודנטיות בקורסי בחירה בתחומי מימון או כלכלה עולה כי הציונים שלהן מעט גבוהים מאלה של הסטודנטים ׁ(למצולמים אין קשר לנאמר)
מבדיקת ציוני הסטודנטיות בקורסי בחירה בתחומי מימון או כלכלה עולה כי הציונים שלהן מעט גבוהים מאלה של הסטודנטים ׁ(למצולמים אין קשר לנאמר)צילום: אמיר לוי

השיח הנוכחי העוסק בעידוד נשים לכניסה למקצועות הטכנולוגיה, היזמות והחדשנות מטריד באופן יום יומי חוקרות העוסקות בתחום היזמות. באחרונה חברו שלוש חוקרות — פרופ' דפנה קריב ופרופ' דפנה שורץ מאוניברסיטת רייכמן וד"ר דיקלה אלישע ממכללת אשקלון — למחקר שבדק מהו ההבדל בין נשים וגברים בבחירת מעטפת הלימוד הקשורה לתחום היזמות באוניברסיטה.

החוקרות בדקו אילו קורסים בוחרים סטודנטים וסטודנטיות ללמוד שאינם כלולים ברשימת החובה, תוך התמקדות בהיצע בתחום לימודי המימון, לרבות ניהול המימון (בדיקת כדאיות, חיפוש משקיעים, רישות ונושאים דומים); ובאילו פעילויות הם משתתפים שעשויות לקדם אותם בתחום היזמות בשוק העבודה.

"אוניברסיטה היא כר פורה, לעתים ראשון ובלתי חוזר, להרחבת אופקים אקדמית ומעשית בתחומי יזמות", הן אומרות. "זו פתיחת אופציה המאפשרת להתנסות בתחום. הפעילויות האלה מתבטאות לא רק בלימודי החובה (כלכלה או מינהל עסקים) אלא גם בקורסי הבחירה שאינם קשורים בהכרח ללימודי הליבה של התואר — וכן בהשתתפות פעילה במעטפת, בין היתר בתוכניות ותחרויות יזמות, קבלת מנטורינג עסקי, בדיקת כדאיות, גיוס מימון, בחירת משקיעים, התנסות מול משקיעים ומפגשים במרכזי יזמות אוניברסיטאיים".

פרופ' דפנה שורץצילום: רועי ברקוביץ

במהלך המחקר חולקו ל–1,000 סטודנטים, שהמוסד האקדמי שבו הם לומדים מציע מעטפת יזמית רחבה יחסית, שאלונים שבהם נבדקו הן נטייתם לתחום היזמות והן הבחירה לנצל את המעטפת תוך כדי הלימודים. 685 סטודנטים וסטודנטיות השיבו לשאלון, רובם תלמידי תואר ראשון בתחומי לימוד מגוונים.

בתשובות לשאלה אם הם משתתפים בפעילויות הקשורות לעולמות הפיננסים ביזמות החלוקה היתה ברורה: 38% מהסטודנטיות ענו כי הן השתתפו לעומת 68% מהסטודנטים. הנתון הזה חריג לאור העובדה שעל השאלה "האם תהיו מעוניינים להקים עסק משלכם?" התשובות של שני המינים היו דומות מאוד: 44% מהגברים ו–42% מהנשים השיבו שכן. במילים אחרות, גם נשים רואות ביזמות אופציה — אך פועלות פחות כדי לנצל את המיומנויות והכלים הנוספים שמציעה האוניברסיטה בתחום הפיננסי.

"חסם מנטלי"

כמו כן, בדקו החוקרות אם קיים הבדל בתפישה העצמית היזמית של נשים וגברים בשני עולמות: תכונות הנדרשות ליזם האידיאלי, ומיומנויות המקדמות יזמות.

התכונות הנדרשות "רכות" יותר — הן כוללות פרו־אקטיביות, תכלול, לקיחת סיכונים, גמישות, אופטימיות, יצירתיות וחוסן. המיומנויות מוגדרות "קשות" יותר — ונכללות בהן הבנה פיננסית, מיומנויות של שיחה עם משקיעים, חישובי כדאיות של המיזם ויכולת ליצור שיתופי פעולה אסטרטגיים.

כאשר נבדקו ציוני הממוצע של שני התחומים האלה על סקלה של 1–5, הציונים שנתנו לעצמם הסטודנטים והסטודנטיות היו דומים מאוד: 3.8 אצל הגברים ו–3.7 אצל הנשים. עם זאת, כשהחוקרות בחנו את ציוני המיומנויות, הן גילו פער עצום בתחום הפיננסי — הציון שנתנו לעצמם גברים היה 3.9, דומה מאוד לציון הממוצע שלהם, ואילו הנשים נתנו לעצמן ציון של 2.8 בלבד.

פרופ' דפנה קריבצילום: אלי אורן

"לנשים יש קושי לראות את עצמן בחזית הפיננסית ובעמידה מול משקיעים", אומרות החוקרות. "חשוב לציין כי אלה סטודנטיות שעדיין לא התנסו בעולם הזה, וכבר הן נרתעות ממנו. יתרה מכך, מהמחקר עולה כי גברים שמרגישים שאינם מתאימים לתחום של היזמות עדיין הולכים ללמוד אותו — וכך מנצלים את מלוא המעטפת המוצעת להם. כשנשים מרגישות שהן לא מתאימות, הן מוותרות מראש על לימוד כל המעטפת של תחומי המימון, ולמעשה נשארות מאחור בהבנה הפיננסית שלהן".

הבשורה הטובה היא שהנשים המעטות שחשו התאמה לעולם היזמי, לא היססו לנצל את ההיצע ולרכוש מיומנויות פיננסיות או לטייב אותן. יתרה מכך, מבדיקת ציוני הסטודנטיות בקורסי בחירה בתחומי מימון או כלכלה, למשל, עולה כי הציונים שלהן מעט גבוהים מאלה של הסטודנטים.

"איש לא חושב שלנשים יש בעיה קוגניטיבית בתחום היזמות, נראה שמדובר בחסם מנטלי", אומרות החוקרות. "נשים וגברים יכולים ללמוד את התחום או להשתתף בפעילויותיו בהצלחה רבה. ההבדל אינו ביכולת האובייקטיבית, אלא בתפישת המסוגלות העצמית.

"הממצאים מראים כי כששואלים סטודנטים וסטודנטיות אם תחום היזמות חשוב ורלוונטי, אין הבדל בתשובות — כולם עונים שכן. ואולם גם כאשר גברים מעריכים שאינם מתאימים לתחומי הפיננסים הם בכל זאת הולכים ללמוד אותם, ולעומת זאת נשים הולכות ללמוד את תחומי המימון רק אם הן בטוחות שהן מתאימות ליזמות. זה הבדל תהומי שמשפיע שנים קדימה, משום שהוא יוצר מיעוט נשי בתחום — ובמקביל נוצר פער תחרותי שקשה יהיה לסגור בהמשך".

מדוע בעצם נשים מוותרות מראש, בעוד גברים מסתערים על ההזדמנות?

"מהצד החיובי ניתן לומר שנשים יותר פרקטיות ומתנסות בתחומים שבהן הן מניחות שהן מתאימות להם יותר, ולכן מצליחות בהם יותר. מהצד הפחות חיובי, צריך להבין שהתחושה של מסוגלות ויכולות היא סובייקטיבית, ואינה בהכרח מבוססת על עובדות אובייקטיביות.

ד"ר דיקלה אלישעצילום: ללא קרדיט

"יש שאומרים שנשים יותר זהירות בלקיחת סיכונים. כמו כן, קיימת גם כיום הסללה לתחומים נשיים וגבריים — גם בתחום כמו ניהול או מינהל עסקים, שהוא באחרונה בעל רוב נשי לכאורה, עדיין ניתן למצוא בהתמחויות בתחום מימון יותר גברים, ובקורסי משאבי אנוש יותר נשים".

מה עושים כדי לגרום לנשים לגשת לרכוש מיומנויות "קשות" ועסקיות, כמו מימון או גיוס?

"תפקיד האקדמיה הוא לסייע גם בתחום הזה. למשל, כדאי ליצור מפגשים עם נשים שהן מודל לחיקוי במהלך הלימודים. כיום כבר יש לא מעט יזמות בתחום הטכנולוגיה ובכלל, שיכולות לעודד נשים לרכוש את המיומנויות ולא לחשוש מכניסה לעולם הזה. במקביל, אפשר להפסיק לדבר על 'מימון' — שהוא מושג מיושן שמשום מה מרתיע נשים — ולהתחיל לדבר על מהות הנושא, הכוללת אסטרטגיה וחדשנות, תחומים שנשים פחות נרתעות מהם"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות