"הוא לא מפסיק לגעת בי": ככה טיפלו בהתאחדות הקבלנים בתלונה של עובדת על הגזבר אילן גורדו

עדויות של שלוש נשים שעבדו בהתאחדות הקבלנים מעלות שאלות על התנהלותו של גזבר הארגון, אילן גורדו, ועל הטיפול בתלונה שהתקבלה עליו ■ העובדות לשעבר מספרות על מבטים לא נעימים ומגע פיזי חוזר ■ ההתאחדות: "לא היתה הטרדה. טיפלנו בכובד ראש" ■ גורדו: "לא היתה התנהגות לא הולמת. בודקת חיצונית, אובייקטיבית ומהימנה קבעה כי לא נמצא בי כל דופי"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
אילן גורדו. משמש בהתנדבות גזבר התאחדות הקבלנים, ומכהן גם כיו"ר סניף הליכוד בירושלים
אילן גורדו. משמש בהתנדבות גזבר התאחדות הקבלנים, ומכהן גם כיו"ר סניף הליכוד בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

עדויות של שלוש נשים צעירות, שעבדו עד לאחרונה בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, מעלות חשש להתנהלות מטרידה מצדו של גזבר ההתאחדות, אילן גורדו. אחת העובדות לשעבר התלוננה בפני מנכ"ל ההתאחדות, אמנון מרחב, וטענה כי "אילן לא מפסיק לגעת בי". גורדו וההתאחדות מכחישים כי היתה הטרדה מינית – וכיום גורדו ממשיך בתפקידו בהתאחדות, ואילו שלוש העובדות עזבו את הארגון וחשות פגועות.

גורדו הוא בעל חברת בנייה וייזום נדל"ן ומשמש גם יו"ר סניף הליכוד בירושלים. התאחדות הקבלנים מייצגת את הקבלנים ואת החברות העוסקים בבנייה ובתשתיות בישראל, וגורדו משמש בה בשנים האחרונות כַגזבר, בהתנדבות.

גורדו נוהג לעבוד לעתים במשרדי ההתאחדות בתל אביב – שבהם אירעה ההתנהלות שעליה מספרות העובדות לשעבר. אחת מהן מעידה על מבט "מפשיט" ולא נעים, ואחרת – על "אדם שלא מסתכל לך בעיניים, אלא על מקומות אחרים בגוף". מלבד זאת נהג גורדו, להגדרת שתיים מהן, לחבק אותן חיבוקים חמים, שכללו הצמדה שלהן לגופו.

אחת העובדות לשעבר מספרת כי גורדו נהג לגעת בה, לכאורה בטעות, אבל שוב ושוב – ליד המחשב או המדפסת במשרד – וכן ללטף את גבה ולהניח ידיים על מותניה ללא סיבה. עובדת לשעבר אחרת מבין השלוש מספרת כי הניח את ידו על ירכה בזמן שישבו זה לצד זה, לאורך זמן.

מתוקף תפקידו, גורדו הוא גם חבר בנשיאות ההתאחדות ובעל זכות חתימה על משכורות העובדים. לדברי אחת העובדות לשעבר, "ברור שאת לא רוצה להביך אדם כזה. אם הוא שם לך יד על הירך, לא תזיזי אותה בהפגנתיות".

מנכ"ל התאחדות הקבלנים, אמנון מרחב. הסביר למתלוננת, לדבריה, שיש אנשים "יותר חמים"צילום: אייל טואג

"האם זה טיפול בהטרדה?"

בסוף פברואר 2021 התלוננה אחת העובדות בפני מנכ"ל ההתאחדות, אמנון מרחב, ולאחר מכן – גם בפני האחראית על מניעת הטרדה מינית בארגון. בשיחה עם המתלוננת הוחלט, לבקשתה, כי בימים שבהם גורדו בא למשרדי ההתאחדות, היא תעבוד מהבית. "האם זה טיפול בהטרדה?", שואלת עובדת לשעבר בהתאחדות.

בשיחה עם המתלוננת, לדבריה, הסביר לה מרחב כי "יש אנשים יותר חמים". מרחב – שמכיר את גורדו עוד מהתקופה שבה כיהן מרחב כמנכ"ל עיריית ירושלים – סירב להגיב על כך אישית, חרף פנייה חוזרת מצד TheMarker.

למשך זמן מסוים, המתלוננת וגורדו אכן לא נפגשו – מפני שהיא לא באה למשרדים בימים שבהם היה שם, ולהפך. אלא שלאחר זמן מה, ההסדר הזה התפורר, והעובדת מצאה את עצמה שוב במשרדי ההתאחדות לצד גורדו.

ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ. אמר שעל המדינה להקפיא את מחירי הקרקעות צילום: מוטי מילרוד

בסוף מאי בשנה שעברה, כך לפי המתלוננת, הובא העניין לידיעתו של נשיא ההתאחדות, ראול סרוגו. "סרוגו היה היחיד שבאמת הביע אמפתיה", היא מספרת, "אבל בסופו של דבר גם הוא לא עשה הרבה לפתרון אמיתי של הבעיה". סרוגו סירב להגיב באופן אישי על עניין זה.

ההתאחדות גם הזמינה בודקת חיצונית לבדוק את העניין – סיגל פעיל, עורכת דין מומחית לענייני עבודה. לפי אתר האינטרנט של משרדה, פעיל היא "בעלת מומחיות מיוחדת בתחום מניעת ההטרדה המינית וההתמודדות עימה במקום העבודה, החל בשלב המניעתי וכלה בבירור תלונות להטרדה מינית".

פעיל היתה בעלת היכרות מקצועית מוקדמת עם מנכ"ל ההתאחדות, מרחב, מכיוון שהיא ייצגה ועדיין מייצגת את עיריית ירושלים, גם בזמן שמרחב היה מנכ"ל העירייה, עד ינואר 2019. פעיל אישרה את קיום ההיכרות המקצועית הקודמת עם מרחב.

עו"ד סיגל פעיל, שהוזמנה לבדוק את המקרהצילום: אורי כרמי

פעיל פגשה את המתלוננת בבית קפה, ונפגשה גם עם עובדות אחרות. היא לא פגשה את שתי העובדות האחרות שעזבו את הארגון וששוחחו עם TheMarker, אף שהמתלוננת מסרה לה, לדבריה, את שמה של אחת מהן. לסיכום עבודתה חיברה פעיל דו"ח שהוגש להתאחדות במהלך השנה שעברה – אולם פעיל סירבה לדבר על תוכנו עם TheMarker.

המתלוננת אומרת כי למיטב ידיעתה, המסקנה שאליה הגיעה פעיל היא שלא היתה הטרדה מינית במקרה שלה. בהתאחדות טוענים כי מלכתחילה תלונתה של העובדת דאז לא היתה על הטרדה מינית, אלא על "תחושה סובייקטיבית של אי-נוחות". המלצותיה של פעיל, לטענת המתלוננת, כללו הפרדה בין המתלוננת לגורדו, כך שהיא תעבוד מביתה כשהוא נמצא במשרדים.

בעל תפקיד בהתאחדות, שלא היה ממונה על המתלוננת, מתייחס לאירועים שמתארות העובדות לשעבר כאל "הבעות חיבה", ואומר כי "לירושלמים, ובעיקר לקבלנים, יש את זה יותר מלאנשים אחרים. בהתאחדות הקבלנים, כשאנשים נפגשים, יש חיבוקים ונשיקות על הלחי, גם בין גברים".

גורדו: "לא היו דברים מעולם"

גורדו מסר בתגובה: "לא היו דברים מעולם – לא תלונות ולא התנהגות לא הולמת, כלפי אף אחת. העניין שאותו אתם מפרסמים בתופים גדולים נבדק בצורה מעמיקה על ידי בודקת חיצונית, אובייקטיבית ומהימנה, וזו קבעה שלא נמצא בי כל דופי".

התאחדות הקבלנים בוני הארץ מסרה בתגובה: "אף עובדת לא טענה בפני ראשי ההתאחדות או בפני בודקת חיצונית שמונתה לשם כך להטרדה מינית מצד גורדו. עובדת אחת דיווחה על תחושה סובייקטיבית של אי-נוחות והתעקשה שלא היתה הטרדה מינית מצדו של גורדו.

"חרף זאת, ולאור שיחות שנערכו עם העובדת ותחושות שהיא העלתה, תוך שהיא עמדה על דעתה שאין מדובר בהטרדה, ואף אמרה לממונה על הטרדות מיניות בארגון שלא היתה הטרדה – נקט הארגון באופן מיידי צעדים, ואף מונתה על ידי הארגון בודקת מקצועית, עו"ד פעיל, שבדקה את הטענות לפרטי פרטים, ובתוך כך גם נפגשה עם עובדות נוספות בהתאחדות. פעיל שללה בבדיקתה ובמסקנותיה אירוע של הטרדה מינית, שכאמור לא נטענה כלל, וקבעה הנחיות והוראות כדי לספק לעובדת מענה לתחושותיה.

"לגבי הטענה כי העובדת התבקשה לעבוד מהבית, ההפך הוא הנכון – העובדת היא זו שביקשה זאת, וההתאחדות נעתרה לבקשתה. כל הגורמים הרלוונטיים בהתאחדות התייחסו לדברים בכובד ראש, ברצינות, ברגישות ובגישה מחמירה מהנדרש על פי כל דין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"