חוק ההסדרים | הכשרה מקצועית ושירות לאומי לחרדים: כך האוצר מתכנן להחזיר אנשים לעבודה

שוק העבודה בישראל אמנם מתאושש מפגיעת משבר הקורונה, אך מסתמנת יציבות מדאיגה בשיעור האבטלה ■ במשרד האוצר מציעים צעדים להשקעה בהון אנושי, הגדלת השכר של אוכלוסיות בפריון נמוך וצמצום פערים

נתנאל גאמס
נתנאל גאמס
הכשרה מקצועית. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
הכשרה מקצועית. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבהצילום: אמיל סלמן
נתנאל גאמס
נתנאל גאמס

לא צריך להיות חד שמיעה כדי לחוש את אנחות ההקלה שבוקעות מאגפי משרד האוצר מאז חילופי השרים. אחרי שלוש שנים וחצי של תרדמה ומתיחוּת עם השר הקודם, ישראל כ"ץ, המשרד מחמם מנועים ומגביר פעילות. אמש (רביעי) הציג המשרד לראש הממשלה, נפתלי בנט, את עיקרי חוק ההסדרים שבכוונתו לקדם במקביל לחקיקת תקציב המדינה ל-2022-2021.

שוק העבודה בישראל אמנם מתאושש מהפגיעה המצמיתה של משבר הקורונה, אך שיעור האבטלה עדיין גבוה ואף מסתמנת בו התייצבות מדאיגה - במקום הציפיות להמשך ירידה שלו.

אתמול פירסם ארגון OECD תחזית שלפיה שיעור התעסוקה בישראל יחזור לנתוני טרום המשבר רק ב-2025. נכון למחצית הראשונה של יוני, יש בישראל 400 אלף מובטלים, לפי ההגדרה הרחבה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). בחודשים הקרובים אנו צפויים לראות את השפעת החלטתו של שר האוצר, אביגדור ליברמן, להפסיק את הסיוע בדמי אבטלה לבני 45 ומטה.

העקרונות המרכזיים שהציג אמש האוצר בנושא התעסוקה הם השקעה בהון האנושי; הגדלת שיעור התעסוקה, בדגש על אוכלוסיות מעוטות השתתפות; הגדלת השכר של אוכלוסיות בפריון נמוך; וצמצום הפערים החברתים־כלכליים. אלה עיקרי התוכנית:

שיפור ההון האנושי. באוצר קוראים לאמץ את דו"ח ועדת התעסוקה 2030 כדי להגדיל את שיעור התעסוקה ואת הפריון המשקי. לשם כך, לשיטתם, יש להציב יעדי תעסוקה לאוכלוסיות מעוטות השתתפות, ולבחון את האפקטיביות של כלל הכלים והתוכניות הפועלים בתחום.

באוצר סבורים כי ההכשרות המקצועיות לא תואמות את הביקושים בשוק העבודה, ולכן לא מניבות תשואה בשכר העובדים. בעיה נוספת היא שהתקצוב של ההכשרות לא מבוסס על תפוקות. לכן, יש לערוך רפורמה מעמיקה במערך ההכשרה המקצועית, כך שההכשרות יהיו איכותיות יותר בהיבטי השמה ופריון, יופעלו בשיתוף של מעסיקים והמגזר הפרטי, ויותאמו לצרכים במשק.

עסקים סגורים בנתניה. האוצר ממליץ לאחד את הגופים והיחידות הממשלתיות שעוסקות בתחום התעסוקהצילום: אייל טואג

לעמדתם, יש לתקצב הכשרות מקצועיות בעלות תשואה; לעבור להכרה ותקצוב מוסדות ולקורסים על בסיס איכות ומתן יותר חופש למוסדות; להגביר את שיתוף הפעולה עם המעסיקים; ולעבור למסלולים מוטי השמה.

שינוי מבני בשוק התעסוקה. באוצר סבורים שיש לרכז את הטיפול בתחום בגוף אחד. הסיבה לכך שהיא שיש כיום ריבוי שחקנים בעלי אינטרסים שונים - בהם שירות התעסוקה, משרד הכלכלה וזרוע העבודה במשרד הרווחה והעבודה.

הריבוי הזה יוצר כפילות וחוסר אחידות בין הגופים וגורם להפצת מידע סותר ולתופעה של חוסר שיתוף במידע - מה שמוביל לקבלת החלטות לא מבוססות. בשורה התחתונה, הדבר מביא לפגיעה בשירות לדורשי העבודה.

כדי לתת מענה כולל, מותאם ואיכותי לטיפול בדורשי עבודה, האוצר ממליץ לאחד את הגופים והיחידות הממשלתיות שעוסקות בתחום התעסוקה (מסלולי תעסוקה במשרד הכלכלה ואת שירות התעסוקה) עם זרוע העבודה, ובכך לצמצם כפילויות, ליצור מסע לקוח ברור וקל ומעקב ובקרה על נתונים.

שירות לאומי טכנולוגי לחרדים. באוצר מציעים גם ליצור מסלול שירות לאומי טכנולוגי־מקצועי לחרדים, שיספק להם כלים להשתלבות בתעסוקה. הם מסבירים זאת בכך שהמסלולים הקיימים לא אטרקטיביים מספיק עבור הצעירים החרדים ולא מספקים כלים להשתלבות איכותית בתעסוקה, ולכן יש מספר נמוך מאוד של מתנדבים חרדים בשירות הלאומי.

התועלות של המסלול יהיו הגדלת ההשתתפות בכוח העבודה, שילוב חברתי־כלכלי, שיפור פוטנציאל ההשתכרות העתידי ויצירת אופק תעסוקתי.

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"