פרילנסרים בעולם התרבות יהיו זכאים לדמי אבטלה

איציק שמולי חתם על צו שקובע כי עובדים בתחומי הבמה ייחשבו שכירים ■ חיים כץ דחה את בקשתו של בני גנץ להרחיב את ההגבלות על נושאי תפקידים בצה"ל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאחורי הקלעים של תצוגת סוף השנה של שנקר
מאחורי הקלעים של תצוגת סוף השנה של שנקר צילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ב') צו של שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, שיאפשר תשלום דמי אבטלה לפרילנסרים בעולם התרבות. על פי סעיף 6 לחוק הביטוח הלאומי, שר העבודה והרווחה, באישור ועדת העבודה והרווחה, רשאי לקבוע כי מבוטחים שעובדים ייחשבו שכירים.

שמולי החליט להרחיב את הצו, שיחול בין השאר גם על צלמים, טכנאים דיגיטלים, תאורנים, מקליטים, אנשי סאונד, מעצבי תלבושות, מלבישים, מאפרים ועוזרי הפקה. התנאי להכרה בעובד כשכיר הוא הסכם מראש לתקופה של שלושה חודשים לפחות, או השתתפות בחמישה ימי הפקה לפחות או השתתפות בסדרה אחת למשך לפחות שלושה ימי הפקה.

צילומי הסדרה שב"סצילום: רמי קצב

הצו ייכנס לתוקף באחד בספטמבר והוא יחול על הסכמים שנחתמו מיום זה ואילך וגם על הסכמים שנחתמו קודם לכן. העובדים יוחלו לבקש דמי אבטלה רטרואקטיבית על שישה חודשים.

שמולי אמר כי "עובדי ענף התרבות נפגעו קשות במשבר הקורונה, ואין לי שום כוונה להפקירם מאחור. המשבר הזה חשף במיוחד עד כמה רשת הביטחון שלהם חסרה והם מופלים לרעה. התיקון שאנו מובילים, בשיתוף עם יו"ר ועדת העבודה, מנכ"ל הביטוח הלאומי ושר התרבות, הוא היסטורי ומשנה חיים. אלפי עובדים יעברו מאחורי הקלעים לקדמת הבמה מבחינת רשת הביטחון החשובה שהמדינה תספק להם מעתה ואילך".

שר הרווחה, איציק שמוליצילום: מארק ישראל סלם

מנכ״ל אקט, איתמר אביטן, אמר: ״עשינו היסטוריה. בזכות מאבק נחוש שהובילו, הפרילנסרים שעובדים בעולם התרבות יקבלו דמי אבטלה מלאים. מדובר באלפי צלמים, תאורנים, מקליטים, מעצבי תלבושות, מאפרים ועוזרי הפקה. אני מודה לשמולי, ומנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר על ההתגייסות, וגם ליו"ר ועדת העבודה והרווחה חיים כץ ולשר התרבות חילי טרופר על שיתוף הפעולה החשוב״

בקשתו של גנץ להרחבת הצינון על אנשי צבא נדחתה

בתוך כך, דחתה ועדת העבודה הרווחה את בקשת שר הביטחון, בני גנץ, לשנות את צו שירות הציבור, הנוגע להגבלות שחלים על נושאי תפקידים בצה"ל. חוק שירות הציבור קובע מגבלות והסדרים עבור עובדים שפרשו מתפקידים מסוימים ברשויות אכיפת החוק או איסוף מודיעין.

שר הביטחון, בני גנץצילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

החוק קובע כי על הפורשים יחול צינון של שלוש שנים, עד שיוכלו לעבוד בתפקידים מסוימים. התוספת לצו קובעת רשימה של 12 בעלי תפקידים במשטרה הצבאית, שבעה בעלי תפקידים באגף המודיעין, שלושה בעלי תפקידים באגף כוח אדם בצה"ל ותשעה פורשי הפרקליטות הצבאית – שעליהם יחולו המגבלות.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ אמר לנציגי הצבא שהגיעו לוועדה כי רשימת בעלי התפקידים ארוכה מדי. "אני לא מוכן שתסמנו אנשים ותעשו מה שאתם רוצים", אמר כץ, "לקחתם לעצמכם חופש פעולה רחב מדי. אני מבקש לקבל רשימה שבה שמות ותפקידים ספציפיים של האנשים שעליהם אתם מבקשים להחיל את ההגבלות. אני לא חותמת גומי".

ח"כ יוראי להב הרצנו התנגד גם הוא לצו. לדבריו, "לא הגיוני שחובת הצינון תחול על אדם עד שבע שנים (ארבע שנות תפקיד ועוד שלוש שנות צינון)".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים