פרילנסרים בעולם התרבות יהיו זכאים לדמי אבטלה

איציק שמולי חתם על צו שקובע כי עובדים בתחומי הבמה ייחשבו שכירים ■ חיים כץ דחה את בקשתו של בני גנץ להרחיב את ההגבלות על נושאי תפקידים בצה"ל

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
מאחורי הקלעים של תצוגת סוף השנה של שנקר
מאחורי הקלעים של תצוגת סוף השנה של שנקר צילום: תומר אפלבאום
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום (ב') צו של שר העבודה והרווחה, איציק שמולי, שיאפשר תשלום דמי אבטלה לפרילנסרים בעולם התרבות. על פי סעיף 6 לחוק הביטוח הלאומי, שר העבודה והרווחה, באישור ועדת העבודה והרווחה, רשאי לקבוע כי מבוטחים שעובדים ייחשבו שכירים.

שמולי החליט להרחיב את הצו, שיחול בין השאר גם על צלמים, טכנאים דיגיטלים, תאורנים, מקליטים, אנשי סאונד, מעצבי תלבושות, מלבישים, מאפרים ועוזרי הפקה. התנאי להכרה בעובד כשכיר הוא הסכם מראש לתקופה של שלושה חודשים לפחות, או השתתפות בחמישה ימי הפקה לפחות או השתתפות בסדרה אחת למשך לפחות שלושה ימי הפקה.

צילומי הסדרה שב"סצילום: רמי קצב

הצו ייכנס לתוקף באחד בספטמבר והוא יחול על הסכמים שנחתמו מיום זה ואילך וגם על הסכמים שנחתמו קודם לכן. העובדים יוחלו לבקש דמי אבטלה רטרואקטיבית על שישה חודשים.

שמולי אמר כי "עובדי ענף התרבות נפגעו קשות במשבר הקורונה, ואין לי שום כוונה להפקירם מאחור. המשבר הזה חשף במיוחד עד כמה רשת הביטחון שלהם חסרה והם מופלים לרעה. התיקון שאנו מובילים, בשיתוף עם יו"ר ועדת העבודה, מנכ"ל הביטוח הלאומי ושר התרבות, הוא היסטורי ומשנה חיים. אלפי עובדים יעברו מאחורי הקלעים לקדמת הבמה מבחינת רשת הביטחון החשובה שהמדינה תספק להם מעתה ואילך".

שר הרווחה, איציק שמוליצילום: מארק ישראל סלם

מנכ״ל אקט, איתמר אביטן, אמר: ״עשינו היסטוריה. בזכות מאבק נחוש שהובילו, הפרילנסרים שעובדים בעולם התרבות יקבלו דמי אבטלה מלאים. מדובר באלפי צלמים, תאורנים, מקליטים, מעצבי תלבושות, מאפרים ועוזרי הפקה. אני מודה לשמולי, ומנכ״ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר על ההתגייסות, וגם ליו"ר ועדת העבודה והרווחה חיים כץ ולשר התרבות חילי טרופר על שיתוף הפעולה החשוב״

בקשתו של גנץ להרחבת הצינון על אנשי צבא נדחתה

בתוך כך, דחתה ועדת העבודה הרווחה את בקשת שר הביטחון, בני גנץ, לשנות את צו שירות הציבור, הנוגע להגבלות שחלים על נושאי תפקידים בצה"ל. חוק שירות הציבור קובע מגבלות והסדרים עבור עובדים שפרשו מתפקידים מסוימים ברשויות אכיפת החוק או איסוף מודיעין.

שר הביטחון, בני גנץצילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90

החוק קובע כי על הפורשים יחול צינון של שלוש שנים, עד שיוכלו לעבוד בתפקידים מסוימים. התוספת לצו קובעת רשימה של 12 בעלי תפקידים במשטרה הצבאית, שבעה בעלי תפקידים באגף המודיעין, שלושה בעלי תפקידים באגף כוח אדם בצה"ל ותשעה פורשי הפרקליטות הצבאית – שעליהם יחולו המגבלות.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ אמר לנציגי הצבא שהגיעו לוועדה כי רשימת בעלי התפקידים ארוכה מדי. "אני לא מוכן שתסמנו אנשים ותעשו מה שאתם רוצים", אמר כץ, "לקחתם לעצמכם חופש פעולה רחב מדי. אני מבקש לקבל רשימה שבה שמות ותפקידים ספציפיים של האנשים שעליהם אתם מבקשים להחיל את ההגבלות. אני לא חותמת גומי".

ח"כ יוראי להב הרצנו התנגד גם הוא לצו. לדבריו, "לא הגיוני שחובת הצינון תחול על אדם עד שבע שנים (ארבע שנות תפקיד ועוד שלוש שנות צינון)".

כתבות מומלצות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל